Таксі, нерегулярні та вантажні перевезення можуть подорожчати. Про це попереджають самі ж перевізники. Апелюють до проекту закону про автомобільний транспорт, який зараз на фінальній стадії обговорення.
Якщо проект таки стане законом, на зміну дрібним підприємцям прийдуть монополісти, які диктуватимуть свої правила на ринку перевезень.
Пан Сергій працює перевізником вже 25 років. Таксує легально. Має відповідну ліцензію. Втім, правила гри для "шашечників" хочуть змінити. Зокрема, перевести усіх на дозвільну систему.
Правила, за якими будуть видавати ці дозволи, у проекті закону не прописані. Обіцяють зробити це згодом. Втім, Сергій Кабанов як голова вільної профспілки “Автомобіліст України” розуміє, що це гра міченими картами. В законопроекті взагалі не йдеться про фізичну особу-підприємця.
Розгублений і Олександр Іванишин. Він вже 16 років заробляє на життя вантажними перевезеннями. Має 2 фури. Натомість драконівські нововведення зобов’яжують мати мінімум 10 машин. Це цього року. З наступного - вдвічі більше. Це фактично монополізація. На ринку лишаться лише великі гравці, які мають впливових власників.
Така ж сама ситуація чекає і пасажирські перевезення. Відтак не лише самозайнятому перевізникові, а й приватному, який має кілька транспортних засобів, доведеться капітулювати на ринку автомобільних послуг. Профспілчани вважають: документ писали під конкретні плани задля відвертої монополізації.
Перевізники вже подавали свої пропозиції, втім жодної з них не врахували. Щоправда, так просто здаватися підприємці не мають наміру.
Перевізники погрожують: якщо влада не звертатиме уваги на їхні застереження, вони зорганізуються та влаштують всеукраїнські акції протесту.