Поки опозиція у середу весь день очікувала штурму Євромайдану, відвертий наступ на права і свободи українців відбувся сьогодні у парламенті. Провладна більшість у Раді не лише без обговорення прийняла бюджет на 2014 рік, а й у незаконний спосіб – підняттям рук - протягнула ще 11 скандальних законів.
Як відомо, опозиція обіцяла не допустити прийняття бюджету, допоки влада не виконає усі вимоги Євромайдану. Зранку опозиційні депутати заблокували голову ВР Володимира Рибака у його приймальні, де тривала нарада лідерів фракцій. Також був заблокований кабінет першого віце-спікера, комуніста Ігоря Калетніка. Утім, згодом Калетніку вдалося прорватися до сесійної зали, де вже перебували перший віце-прем’єр-міністр Сергій Арбузов і міністр фінансів Юрій Колобов.
Бюджет і голос Донія за 30 млн грн
Відкриваючи засідання, Калетник заявив, що опозиція заважає розглянути проект бюджету згідно з регламентом, тому голосування за бюджет відбудеться без обговорення. За проект бюджету-2014 проголосували 249 народних депутатів із 261 зареєстрованого в залі.
Крім регіоналів і комуністів, за бюджет проголосували 25 позафракційних депутатів. Серед них, зокрема, були «новачки», які перемогли на довиборах 15 грудня - Микола Круглов, Руслан Бадаєв, Віктор Пилипишин і Михайло Поплавський. Також голосували тушки Табалови, Ігор Єремеєв, Ігор Рибаков та інші.
Справжнім здивуванням для опозиції стало голосування за бюджет Олеся Донія. Він пояснив своє голосування тим, що в бюджеті врахували його пропозиції щодо виділення 30 млн грн. для його виборчого округу у Коломиї. На зауваження про те, що інші депутати від опозиції також подавали свої поправки, однак їх не прийняли, а саме його поправки прийняли, Доній відповів, що ніяких переговорів з владою щодо цього не вів.
Рада в «ручному режимі» і жорстке обмеження прав українців
Після того, як більшість почала приймати закони з використанням системи «Рада», опозиція вирішила завадити цьому, позабиравши частину карток депутатів більшості. Утім, Калетник не розгубився і миттєво запропонував вихід – голосувати підняттям рук.
Після цього голови фракцій ПР і КПУ оголосили кількість своїх депутатів, присутніх на засіданні. «Регіоналів», за словами Єфремова, нарахували 203, а комуністів, знову ж таки – виключно зі слів Симоненка – 32 голоси. Позафракційний Ігор Єремєєв відмовився говорити від імені всіх позафракційних, оскільки його ніхто не уповноважував.
Саме так регіонали і комуністи почали без обговорення «приймати» закони, «піднімаючи» абсолютно по кожному проекту 235 рук.
Перший і найбільш скандальний закон, який було прийнято «руками» - «Про судоустрій і статус суддів» та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян» (автори - регіонали Вадим Колесніченко і Володимир Олійник, №3879), яким обмежуються права протестувальників.
Одна з найбільш абсурдних норм цього закону, яка спрямована проти учасників Автомайдану звучить так: рух в автоколонах з більш ніж 5 авто без узгодження з МВС караються штрафом від сорока до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права керування транспортними засобами на 1-2 роки з вилученням транспортного засобу.
Опозиціонери блокують приймальню Рибака. Фото: facebook.com/tzolotoreva
Ще одне нововведення - наклеп (умисне поширення завідомо недостовірних відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи), який поширюють в Інтернеті, «карається штрафом від п'ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до одного року».
Крім того, цей закон передбачає посилення відповідальності за втручання в діяльність судових органів. Зокрема, за незаконний збір, зберігання, використання і розповсюдження конфіденційної інформації про суддю або його близьких родичів, розповсюдження образливої інформації, залякування або втручання в роботу судді карається штрафом від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів громадян, виправними роботами до 2 років, арештом до 6 місяців або позбавленням волі на термін до 2 років.
Перелік інших видів відповідальності, які впровадили депутати, можна прочитати у новині «Рада жорстко обмежила права протестувальників».
Недоторканність, «Беркут» і Тимошенко
«Свій» закон від більшості отримала і опозиція – це закон, який спрощує процедуру зняття недоторканності з депутатів і притягнення їх до кримінальної відповідальності. Опозиція вже заявила, що він насамперед загрожує опозиціонерам.
«Тепер опозиціонерів можна буде саджати у в'язницю за спрощеною схемою. У будь-якому місці, простим підняттям 226 рук можна буде позбавити імунітету будь-якого депутата і посадити його у в'язницю», - сказав лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк.
Також «під шумок» депутати прийняли удосконалений закон, яким учасники акцій протесту з 21 листопада по 26 грудня 2013 року звільняються від кримінальної відповідальності. Як відомо, ВР прийняла цей закон ще 19 грудня 2013 року, однак суди відмовились його виконувати, зіславшись на відсутність механізму реалізації закону.
Після голосування за бюджет між депутатами виникли сутички через відбирання карток опозиціонерами. Фото: LB.ua/Макс Лєвін
Крім того, ПР і КПУ проголосували за зняття кримінальної відповідальності з «беркутівців», які побили людей на Майдані 30 листопада та на Банковій 1 грудня.
Серед прийнятих законів є й такий, який стосується екс-прем’єра Юлії Тимошенко – це закон «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України», який дозволяє проводити заочне кримінальне провадження. Як відомо, раніше Тимошенко неодноразово відмовлялася приїжджати на судове засідання у її справі.
Комуністи, як нагороду за сумлінне голосування в унісон з більшістю, протягнули два «антифашистських» закони, які спрямовані проти руйнівників пам'ятників і тих, хто «заперечує злочини фашистів».
Опозиція пригрозила референдумом
Реакцією опозиції на всі голосування в Раді стала заява про те, що у випадку підписання Рибаком і Януковичем прийнятих 16 січня законів опозиція ініціюватиме проведення референдуму про висловлення недовіри парламенту та президенту.
«Усі закони були прийняті з порушенням норм регламенту і вони не мають законодавчої сили. Якщо ці закони будуть підписані спікером та президентом, ми ініціюватимемо референдум з висловлення недовіри парламенту і президенту», - сказав лідер УДАРу Віталій Кличко.
А Яценюк додав, що опозиція вже подала заяву, яка повинна заборонити голові ВР і президента підписувати прийняті нині закони.
Віра Карпінська, ZAXID.NET