Перші кроки Львівської агломерації

17:03, 15 серпня 2024

Днями відбулось засідання правління місцевої асоціації «Львівська агломерація», яке підвело перші підсумки її роботи. За неповних три місяці асоціація уже провела низку літніх таборів, в яких діти громад агломерації їздили в гості один до одного, розпочала створення краєзнавчого атласу Львівської агломерації, залучила підтримку проєкту ЄС INTERREG для обміну досвідом в сфері покращення транспортного сполучення. Перші кроки свідчать, що розпочата співпраця громад відкриватиме для їх мешканців та мешканок нові можливості і сприятиме підвищенню якості їх життя.

Нагадаємо, що асоціація «Львівська агломерація» була заснована у травні цього року. Цим кроком була завершена підготовча епопея формування «Стратегії розвитку Львівської агломерації на період до 2027 року», – кількарічної роботи 7 профільних робочих груп, в до які яких входило представництво 18 громад, а найголовніше, – вдалося зламати стереотип, що агломерація – це повзуча анексія великим містом навколишніх менших громад. Усі ці заходи, зустрічі, переговори, засідання не були б можливими без інституційної підтримки партнерів: Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні», а також обласної державної адміністрації.

Хоча реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади є досить успішною та дозволила повністю оновити весь політичний ландшафт місцевого самоврядування, ще залишаються не вирішеними багато питань як на рівні громада-область-держава, так і громада-громада. Великі міста в усьому світі є полюсами зростання економіки, саме тут формується левова частка національних валових продуктів. В Україні ситуація ще більш поляризована. На сьогодні більше 70% економіки утворюється в 7-10 найбільших міських громадах. Маючи таку статистику держава повинна напрацювати стратегію підтримки таких локомотивів, які зможуть забезпечити свій та загальнонаціональний добробут. З іншого боку горизонтальна співпраця між громадами також не приносить поки оптимального очікуваного результату. На сьогодні підписані близько 1000 договорів міжмуніципального співробітництва, а чинними є всього декілька сотень, що для України є вкрай не достатнім показником. Саме співпраця громада-громада може давати великий кумулятивний та синергетичний ефект, коли без прямої державної підтримки декілька територіальних громад напрацьовують нові механізми врядування, які або економлять ресурси, або та дають більшу ефективність їх використання.

Одна з моделей такої горизонтальної співпраці є саме агломераційна модель. Такого типу міжмуніципальні об’єднання у світі мають різні форми функціонування. Львівська агломерація – це «м’яка» форма співробітництва у вигляді асоціації, де засновниками є громади – учасниці. Таке об’єднання дозволяє вибудувати найбільш рівноправну систему взаємодії, де кожен учасник має голос, а фактична асоціація не впливає на діяльність учасників.

З самого початку асоціація «Львівська агломерація» розглядалася нами як об’єднання громад на принципах добровільності, рівноправності та колегіальності. Основними завданнями Асоціації були визначені створення багатьох профільних майданчиків для напрацювання спільних проєктів, залучення зовнішніх інвестицій та грантів, а також популяризація наших громад за кордоном.

Найвищим органом управління Асоціації є загальні збори, куди входять голови громад-учасниць. Фактичним керівним органом є правління Асоціації, куди окрім голів можуть входить заступники голів громад та секретарі рад. Саме на правління лягає основна роль в поточному оперативному управлінні Асоціацією, затвердженні кошторисів, річних планів роботи, забезпечення виконання рішень загальних зборів Асоціації та власних рішень, скликання загальних збори зборів Асоціації, внесення пропозицій щодо їх порядку денного тощо. Цікавою новацією було створення профільних комітетів Асоціації, які нещодавно погодило правління. На сьогодні сформовано 3 профільних комітети: екологічний, транспортний та гуманітарний. Саме комітети будуть основними робочими майданчиками для напрацювання грантових заявок, вирішення поточних проблем взаємодії між громадами, розробки договорів міжмуніципального співробітництва.

Хоча асоціація «Львівська агломерація» не може втручатись в повноваження, які закріплені винятково за громадами, проте таке об’єднання дозволяє мати постійний комунікаційний майданчик для вирішення тактичних та стратегічних завдань, як то покращення міжмуніципального транспортного сполучення, єдиного електронного квитка, будівництва та обслуговування інженерних мереж, спільної системи управління побутовими відходами тощо. Ці та інші спільні проєкти потребують узгодженої роботи усіх громад-учасниць на принципах відкритості, прозорості, рівності та включення усіх зацікавлених груп до процесів прийняття рішень.

Мікрорегіон – Львівська агломерація, враховуючи його тилову роль та економічний потенціал, може стати одним із основних полюсів зростання України та показати успішну модель міжмуніципального доброго демократичного багаторівневого врядування та нових практик горизонтальної співпраці, що будуть використані іншими агломераціями країни. Перші зроблені кроки підтверджують, що ця перспектива є абсолютно реальною.