Перший етап експозиції Меморіалу "Тюрма на Лонцького" відкриють у Львові

19:53, 23 червня 2009

28 червня Центр досліджень визвольного руху та Служба безпеки України відкриють перший етап експозиції Меморіалу пам’яті жертв окупаційних режимів в приміщенні колишньої тюрми "на Лонцького". Захід приурочено до роковин масових розстрілів на території цієї тюрми, які відбувалися в кінці червня 1941 р. Під час відкриття заплановані екскурсія підготовленою експозицією, екуменічна панахида та віче, - повідомили ZAXID.NET в прес-центрі Центру досліджень визвольного руху.

Екскурсію проведе науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху, дослідник історії тюрми та політичних репресій Ігор Дерев’яний.

На віче заплановані виступи голови СБУ Валентина Наливайченка, Героя України Юрія Шухевича, громадської діячки Ірини Калинець, директора ЦДВР Руслана Забілого та очільників місцевої влади.

Після офіційного відкриття та віче о 13.30 відбудеться брифінг за участі голови СБУ Валентина Наливайченка.

Директор ЦДВР Руслан Забілий зауважив: "Працюючи над експозицією, відчуваємо особливе піднесення, бо нарешті робимо конкретний виразний крок зі створення Меморіалу і дієво віддаємо шану нашим батькам і дідам, котрі в жорстокій боротьбі вибороли нашу Свободу"

Довiдка ZAXID.NET

Колишня в’язниця на вул. Бандери, 85 має років. Це була найбільша в’язниця у Львові, яка протягом всього періоду боротьби української нації за власну державність вона була уособленням жорстокості окупаційних режимів на Західній Україні: тут містилися в’язниці польського, німецького та радянського режимів. У трагічні дні кінця червня 1941 року тут було знищено найбільшу кількість політичних в’язнів в Західній Україні - 1645 осіб, що становило 41 відсоток від усіх помордованих в’язнів Львова. Саме після тих подій за в’язницею "на Лонцького" закріпилася особливо сумна слава. За часів німецької окупації тут містилася слідча в’язниця, де проводилися допити противників Рейху. Під час одного із таких допитів в листопаді 1942 року тут було закатовано одного із провідників ОУН, генерал-політвиховника УПА Івана Климіва-"Легенду". Після Другої світової війни в’язниця використовувалася радянськими карально-репресивними органами для утримування полонених повстанців під час слідства. Після проголошення незалежності України тут було розташовано слідчий ізолятор СБУ.

Ініціативу львівської громадськості щодо створення в приміщенні колишньої тюрми "на Лонцького" Меморіалу пам’яті жертв окупаційних режимів підтримали Львівська міська рада, Львівська обласна рада та Служба безпеки України. Координацію робіт зі створення Меморіалу здійснює Робоча група, до складу якої увійшли представники названих структур, Центру досліджень визвольного руху та відомі громадські діячі.

Колегія Служби безпеки прийняла рішення про виділення приміщень та земельної ділянки для потреб майбутнього Меморіалу, вперше відкрила доступ до приміщень тюрми науковців та громадськості, надала відповідні згоди для проведення першочергових робіт.

Центр досліджень визвольного руху провів ґрунтовне дослідження історії тюрми, проводить збір спогадів та свідчень колишніх в’язнів.

Результатом роботи групи стало затвердження Ідеї Меморіалу, проекту концепції, проведення першого етапу міжнародного архітектурного конкурсу. Робочою групою напрацьовані першочергові заходи в рамках створення Меморіалу: організувати і провести фотофіксацію музейного приміщення та прилеглої території, провести історико-архітектурні дослідження та обстеження приміщень в’язниці, розробити зонування приміщення музею та прилеглої території, провести першочергові архітектурно-реставраційні, ексгумаційні роботи.

28 червня 2009 року заплановане відкриття першого етапу експозиції Меморіалу "Тюрма на Лонцького", підготовленого Центром досліджень визвольного руху та Службою безпеки України.