Перший український супутник зв'язку "Либідь" запустять на орбіту до кінця року

18:40, 3 червня 2014

Запуск першого супутника національної системи супутникового зв'язку (НССЗ) "Либідь", який було перенесено у зв'язку з анексією Росією Криму на літо, знову відклали: цього разу на кінець року. Пояснюється такий крок технічними причинами.

Про це повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на джерело в ракетно-космічній галузі.

"Старт "Либіді" не скасовано. Ми відклали на кінець року пуск, який було перенесено у зв'язку з подіями в Криму з весни на літо. Цього разу терміни пуску коригуються з технічних причин: старт перенесено у зв'язку з необхідністю доопрацювання космічного апарату російським виробником", - сказав співрозмовник агентства.

"Станом на сьогодні прийнято рішення про те, що управління космічним "Либідь" буде вестися з Києва", - додав він.

Як нагадав співрозмовник агентства, спочатку підготовка наземної інфраструктури станції управління супутником велася в Національному центрі управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ) у Євпаторії, проте у зв'язку з анексією РФ Криму українська сторона змушена вирішувати питання про перенесення наземної станції управління в інший пункт.

"Ми вже поставили питання перед російською стороною про повернення нашого обладнання, яке залишилося на анексованій території", - зазначив він.

Контракт між Державним космічним агентством України (ДКАУ) та канадською MacDonald Dettwiler and Associates (MDA ) на створення супутника національної системи супутникового зв'язку (НССЗ) "Либідь" був підписаний у грудні 2009 року. Згідно з контрактом, MDA виступає головним підрядником зі створення системи. Супутник створюється на платформі Express 1000HТ ВАТ "Інформаційні супутникові системи ім. академіка Решетнева" (РФ).

Фінансування проекту забезпечується за рахунок кредиту Канадського експортного агентства у розмірі $254 600 000, залученого під гарантії уряду України влітку 2009 року. Договір про розміщення українського супутника на орбіті був підписаний у березні 2012 року держадміністраціями зв'язку України (Держспецзв'язку) і Франції.

За даними ДКАУ, планується, що космічний апарат "Либідь" працюватиме на геостаціонарній орбіті в орбітальній позиції 48 градусів східної довготи з використанням трьох променів: євро-українського, західно-африканського й індійського, які загалом зможуть забезпечувати трансляцію до 900 телевізійних каналів.

Запуск супутника планується забезпечити за допомогою української ракети "Зеніт- 3SLБФ" з космодрому "Байконур" у Казахстані.

Раніше пуск апарату планувався на кінець квітня поточного року.