У неділю, 11 серпня, завершився третій сезон фестивалю «LvivMozArt». У Оперному театрі зібралася вибаглива публіка. Адже на сцену вийшли зіркові солісти: хор «Дударик» та Молодіжний симфонічний оркестр України. Це саме його музикантів – яким від 12 до 22 років – жорстко відбирали в три етапи по всій Україні, даючи зіграти «оркестрові труднощі». Аби ті виконували згодом найвишуканіші твори.
«Протягом семи днів ми дуже інтенсивно працювали: і з професорами, які приїжджали до нас і займалися з нами у групах, і з Оксаною Линів, де збирався весь оркестр. Тому цей концерт без сумніву класний!», — розповіла директорка Молодіжного симфонічного оркестру України Ірина Вакуліна.
«Якщо взяти Симфонію №9 Бетховена, то вона взагалі, фактично, одна з найважчих для контрабасистів. Особливо четверта частина: там просто колосальні пасажі, які потрібно вигравати. Багато хто з музикантів вже навіть руки перегравав. Взагалі ми дуже посилено займалися», — поділився спогадами 19-річний контрабасист зі Львова Денис Маркевич.
Диригентка і арт-директорка LvivMozArt Оксана Линів створила цей фестиваль як подяку Францу Ксаверу Моцарту за те, що той творив у Львові впродовж тридцяти років.
«Я дуже пишаюся цим фестивалем! Коли починаю диригувати кажу: «Ну, що? Давай, допомагай нам, Франце Ксавере!» — поділилася емоціями Оксана Линів.
Тож у першому відділі концерту звучала кантата Моцарта «Перший весняний день». Він написав її у 1827-му році, коли до Львова навідалася австрійська імператриця Кароліна Шарлотта Августа Баварська.
«Один раз кантата звучала в приватному будинку. Другий раз звучала на першому фестивалі LvivMozArt. А зараз звучить втретє. Тобто всі три рази її виконували у Львові», — пояснив тенор Назар Тацишин.
Оскільки Європа кантати ще не чула, то гості приїхали на концерт до Львова.
«Якщо би вам сказали, що, мовляв, знайшли якусь українську народну пісню десь високо в Альпійських горах. Вас би це, мабуть, зацікавило. Тому, мабуть, це те саме і для австрійської публіки», — припустила сопрано Сусанна Чахоян.
Тож серед гостей — директор Віденської філармонії «Мюзікферайн» та почесний консул України в Австрії.
«Дуже гарна кантата. І мені дуже цікаво, що напише австрійська критика. Тому що у вересні в Ґраці буде світова прем'єра цього твору в Західній Європі», — пояснила арт-директорка фестивалю, диригентка (Україна-Австрія) Оксана Линів.
А друга частина концерту не менш помпезна — найдовша за тривалістю Симфонія №9 Бетховена. Він виношував її ціле життя. Кажуть, під час прем'єри, коли диригував, був вже повністю глухим. Та публіку вона настільки вразила, що та плакала і підкидала головні убори, аби нечуючий композитор побачив їхнє захоплення.
«Композитор увів в оркестр тромбони, які раніше у своїх симфоніях не використовував. А ще ввів чотири голоси, чотирьох солістів і величезний хор. Тому що Бетховену до апофеозу цієї музики, тріумфального фіналу дуже захотілося додати слова. І цю геніальну «Оду до радості» Фрідріха Шиллера, де говориться про Бога, про гармонію між всіма людьми», — підсумувала Оксана Линів.
Цим твором Оксана Линів ввела світ у Рік Бетховена. Адже наступного року, 2020-го, святкуватимемо 250 річницю з дня його народження.