Електронна петиція до президента Володимира Зеленського «Заборонити впровадження 5G через вкрай негативне його впливання на здоров’я!» 5 липня набрала більше 25 тисяч голосів, необхідних для її розгляду.
«Без клінічно підтвердженої доказової бази по безпечності даного виду зв’язку просимо не вводити його в нашій країні!» – вказано в тексті петиції, яку Юліана Гордей подала 7 квітня. Зауважимо, що це і є увесь текст петиції – аргументів небезпечності даного виду зв’язку її авторка не вказала.
Тепер президент має обов’язково розглянути петицію та дати на неї відповідь. За правилами, розгляд петиції відбувається не пізніше десяти робочих днів від дня оприлюднення інформації про початок її розгляду. Результат цього розгляду – з відповідною аргументацією – мають опублікувати на сайті електронних петицій на сторінці «З відповідями».
Україна ще не має повноцінного покриття 4G-зв’язком. Технологію 5G в Україні лише тестують на обмежених територіях у кількох найбільших містах, загалом її запровадження є перспективою кількох наступних років.
Міфи про її шкідливість для здоров’я з’явилися вже давно, проте особливо поширилися під час пандемії коронавірусу. Науковці та фактчекери неодноразово спростовували ці теорії, проте у деяких країнах, зокрема, Польщі та Великій Британії, поширення цих фейків призвело до підпалів веж 5G.
У кінці травня намісник Почаївської лаври Володимир (Мороз) заявив про «мікрочіпну вакцину, контрольовану 5G». Йдеться про конспірологічну теорію, яка стверджує, що відомий підприємець та меценат Білл Гейтс через вакцини проти коронавірусу нібито «хоче впровадити в організм людей мікрочіпи, щоб контролювати їх за допомогою технологій 5G». Уже в червні група протестувальників вимагала від міської ради Почаєва надати інформацію про наявність у місті вишок з технологією мобільного зв’язку 5G та 4G.
До слова, восени 2013 року у Яремчі Івано-Франківської області міська рада заборонила мобільний зв’язок через скарги мешканців, які стверджували, що через вишки мобільних операторів у них погіршується здоров’я. Зрештою, згодом мобільний зв’язок у місто повернули.