Співробітники Офісу генпрокурора за дорученням генпрокурорки Ірини Венедіктової 10 червня повідомили про підозру п’ятому президенту України та чинному нардепу, лідеру партії «Європейська солідарність» Петру Порошенку.
Про це повідомила прес-служба Державного бюро розслідувань, куди Порошенко прибув разом з адвокатами на допит, не уточнивши, у чому саме його підозрюють. У ДБР також зазначають, що Петро Порошенко відмовився брати участь у допиті та намагався покинути приміщення Бюро.
У свою чергу адвокат політика Ілля Новіков, який прийшов з ним разом у ДБР, розповів, що Порошенко покинув будівлю після того, як йому намагалися вручити підозру. За його словами, допит був лише приводом для того, щоб повідомити підозру екс-президенту, тому сам допит не відбувся.
«Допит не відбувся, бо плану здійснювати допит не було. Насправді був план спробувати вручити Петру Порошенку підозру. Як тільки ми з колегами зайшли до кабінету слідчого, ще до початку допиту до нас прийшов представник Офісу генпрокурора і спробував вручити підозру. Оскільки це не було згідно з законом та процедурою, бо лише Венедіктова уповноважена повідомляти про підозру, ми відмовилися спілкуватися з цією людиною, і зараз Петро Порошенко покинув будівлю ДБР», – сказав Новіков під час трансляції, яку «Європейська солідарність» вела з-під стін ДБР.
Він додав, що підозра стосується призначення генерал-майора Сергія Семочка заступником керівника Служби зовнішньої розвідки.
«Начебто Порошенко з метою вкрасти гроші – зарплату Семочка – призначив його в обхід процедури на цю посаду. Це абсурд», – сказав Новіков, назвавши це політичним тиском на опозицію.
Пізніше Офіс генпрокурора підтвердив інформацію про оголошену Порошенку підозру.
«За даними слідства, народний депутат підозрюється у тому, що, будучи Президентом України, у 2018 році шляхом видання явно злочинного наказу схилив військову службову особу – Голову Служби зовнішньої розвідки України до перевищення ним влади та службових повноважень, тобто умисного вчинення дій, які явно виходять за межі наданих йому прав та повноважень, вчиненого в умовах особливого періоду. Наразі вирішується питання щодо обрання відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою», – зазначили в прес-службі Офісу генпрокурора.
Відтак прес-служба ДБР опублікувала відео з оголошення підозри Порошенку. На початку відео начальник відділу головного слідчого управління ДБР Вадим Приймачок зазначив, що Порошенко відмовився від письмового отримання підозри і від клопотання про застосування запобіжного заходу та покинув приміщення.
Додамо, що напередодні Ірина Венедіктова в інтерв’ю «Українським новинам» заявила, що готова підписати підозри Петру Порошенку та іншим народним депутатом за наявності достатніх доказів. За її словами, щодо Порошенка Офіс генпрокурора відкрив 21 справу: 17 – її попередник Руслан Рябошапка, ще 4 – вона сама.
Нагадаємо, що Печерський суд дозволив примусово привести на допит Петра Порошенка у ДБР 10 червня як свідка у справі про приховування від митниці колекції картин. Адвокати політика назвали це рішення незаконним, оскільки Порошенко не був присутній під час засідання суду.
Раніше Петра Порошенка вже викликали на допит у справі про картини, проте він не прийшов. Натомість 26 травня екс-президент відкрив виставку цих же картин у Музеї Гончара. За словами його адвоката, допит Порошенко проігнорував, оскільки за законом виклик до слідчого не може відбуватися у форматі відеозвернення. Сам він запевняє, що купував усі картини законно й має відповідні документи.
26 травня представники ДБР приїхали в музей Івана Гончара, щоб вручити повістку Порошенку особисто та провести «слідчі дії». У ДБР заявляли, що адміністрація музею та інші особи перешкоджали слідчим діям. Пізніше повістку Порошенку вручили через його дружину Марину. 28 травня у Музеї Гончара заявили, що ДБР арештувало приватну колекцію картин Порошенка.
Крім того, його викликали на допит щодо запису його розмов з колишнім віце-президентом США Джо Байденом, через які Офіс генпрокурора відкрив проти нього справу про держзраду. У свою чергу ДБР відкрило справу через прослуховування його кабінету, у результаті якого і з’явилися ці плівки.