Під час будівництва музею "Територія терору" виявили нове поховання в'язнів пересильної тюрми

19:09, 10 червня 2015

Під час будівництва музею на території колишньої Пересильної тюрми у Львові виявили захоронення. Науковці певні - це останки в'язнів, які через знущання НКВДистів, голод та хвороби, так і не доїхали до таборів.

П'ять років тому перед початком будівництва меморіального музею "Територія Терору" ділянку обстежили, однак нічого не виявили. Втім, як тільки розпочали роботи поблизу дороги на Чорновола, знайшли поховання.

"Останки були частково знищені під час будівельних робіт. Визначити причину смерті цих людей важко, бо немає таких характерних ознак як отвори від куль", - зауважив Володимир Харчук, заступник директора комунального підприємства "Доля", яке займається розкопками.

В'язні тут, кажуть науковці, гинули не так від куль, як від нелюдських умов: антисанітарія, брак води, їжі та постійні допити. 

"Декого утримували від півроку і навіть до року. Люди тут гинули, тому що були складні умови. 50-100 людей жили в маленьких тісних кімнатках", - зауважив директор музею Тарас Чолій.

А як поховання тут виникло, наразі, лише здогадуються. НКВДисти могли не встигати замести сліди своїх злочинів., або місця на подвір'ї тюрми просто всім не вистачило.

"Можливо, що спочатку їх ховали тут, але коли вже формально за межами в'язниці будувався тоталітарний режим, а за їхньої версією будувалося добре, мирне, комуністичне життя, безумовно, ховати людей близько до центру було не безпечно", - розповів директор комунального підприємства "Доля" Святослав Шеремета.

З Пересильної в'язниці загиблих привозили та таємний цвинтар в районі вулиці Топольної. Минулого року це поховання теж виявили випадково.

Втім, спогади свідків не залишили сумніву: це таємний цвинтар каральних органів. Кістки лежали в кілька шарів, без домовин. В одній могилі знаходили останки десятків різних людей, серед яких жінки, чоловіки та зовсім малі діти. Багато з них потрапили сюди одразу з лікарні, адже перед похованням їм провели трепанацію черепа. Тут вже виявили кістки майже двох сотень людей.

Та чи вдасться колись хоча б скласти список прізвищ загиблих - не відомо. Наразі, запити в архіви не дали результату. Після ексгумації та дослідження всі останки поховають на Личаківському цвинтарі.