Під час ревіталізації Підзамче використають досвід Польщі

20:25, 21 червня 2013

У межах проекту ревіталізації Підзамче працівники Інституту міста Львівської міської ради 17-19 червня відвідали три польських міста – Краків, Вроцлав та Катовіце. Кожне з них має досвід втілення схожих на оновлення Підзамче проектів з реконструкції подвір’їв, позитивної зміни життєвого простору мешканців.

У перший день візиту з презентаціями в Інституті розвитку міст (Краків) виступив екс-головний архітектор Львова професор Юрій Криворучко, який розповів про розвиток міста у часі підготовки Євро-2012, головний архітектор Кракова професор Анджей Вишиковскі з розповіддю про розвиток та розбудову Кракова з середини 90-х до сьогодні та показав новітні архітектурні проекти, які збудовані або будуть реалізовуватись в цьому польському місті, повідомили у прес-службі Львівської міської ради.

Також львів’яни поспілкувалися з громадським активістом Пшемиславом Дзєвітеком, який займається у Кракові проектами, що мають на меті активізувати суспільство.

«У Польщі дуже популярні неформальні громадські об’єднання, які мають своє бачення розвитку міста і через протест показують свою точку зору. З іншої сторони є представники міської влади, які, де-факто, обрані мешканцями, і також мають свою точку зору. Наша організація посередині, ми намагаємося допомогти знайти спільне вирішення проблеми, не через протест», – розповів Пшемислав Дзєвітек.

За час візиту учасники обміну змогли відвідати район Нова Гута – промисловий район, який був збудований у 50-х роках ХХ ст. За кошти різноманітних проектів він зараз переживає якісні зміни, його реконструюють та оновлюють. Відтак, типовий радянський житловий район середини ХХ ст. перетворюється на затишний квартал європейського міста.

У Вроцлаві та Катовіце також присутній цікавий досвід того, як змінити місто шляхом часткових фінансових вливань та активізації мешканців. Часто оновлення подвір’їв тут реалізується як арт-проект, висадження клумб, що прикрашає занедбані дворики та стимулює мешканців сусідніх будинків також долучатись до конкурсів та розробляти власні проекти того, яким вони бачать свій життєвий простір в майбутньому. Значно допомагає в реалізації подібних проектів Європейський Союз, який надає кошти для навчання та заохочення мешканців до реконструкції певних об’єктів.

«Ми ознайомились з досвідом ревіталізації районів і, зокрема, облаштуванням подвір'їв у трьох польських містах. Приклади були різні – від дуже успішних до тих, які потребують суттєвого вдосконалення. Це засвідчує те, що успіх ревіталізації не залежить від кількості грошей. Основним фактором є зацікавленість громади і готовність до об'єднання зусиль. Ми бачили приклади, коли ревіталізація здійснювалась без значної фінансової підтримки, але при великій  підтримці мешканців і за допомогою креативних, інноваційних підходів.  Ось де насправді формула успіху", – зазначив Андрій Пундор, керівник програми стратегія Інституту міста.