Кожен власник приватного будинку в Україні має право виробляти і продавати сонячну електроенергію. На всю державу знайшовся лише один чоловік, який скористався цією можливістю. Це мешканець села Солонка, що під Львовом, Роман Баб’ячок.
Інженер за освітою та підприємець пан Роман вирішив побудувати сонячну електростанцію ще торік, коли влада дозволила українцям виробляти і продавати електроенергію. Монтаж обладнання зайняв два місяці, але цьому передував майже рік бюрократичної мороки.
«Уряд видав постанову, НКРЕ видала постанову, а обленерго на місцях не знали, як то робити, бо їм не видали розпоряджень, правил, погоджень...», – розповів Роман Баб’ячок.
Однак врешті угоду з «Львівобленерго» було підписано, і з 8 серпня поточного року станція перетворює промені на енергію. Чоловік отримує 3,89 грн за кіловат-годину. Так, за серпень заробив понад 3 тис. грн.
«За вересень я ще грошей не отримував, вони до 10 числа мають перерахувати. Вересень буде більш продуктивний, адже у Львові була краща погода, тож за моїми підрахунками, має бути до 5 тис. грн», – зазначив підприємець.
Технологія сонячної електростанції проста – сорок панелей з фотоелементами трансформують енергію сонця у постійний струм. Інвертор перетворює його на змінний і передає в єдину енергосистему.
Така станція обійшлася панові Роману у 18 тис. дол. США. Його досвідом вже зацікавились десятки людей в усій Україні, однак поки що він – єдиний сам собі енергетик. Розвитку індустрії перешкоджають порівняно низька закупівельна ціна, дорогі кредити та нестабільна гривня.
«Матеріали прив’язані до ціни долара. Якщо донедавна термін окупності такої станції був 4-5 років, зараз пораховано 5-7 років. Тому треба такі інвестиції вкласти і зрозуміти, що вони окупляться не раніше 5 років», – пояснив голова обласної комісії ПЕК Тарас Федак.
Втім, Роман Баб’ячок певен – справа варта того, щоби в неї вкладатись, і намагається переконати в цьому бодай своїх сусідів. «Ще до сих пір більшість не вірить, що мені платять гроші. Я вже навіть квитанцію показував. Зараз треба перебороти в людях несприйняття, що таке може бути», – переконаний енергетик.
До того ж, окрім економічної користі такі електростанції приносять і екологічну. За два місяці роботи сонячні батареї у Солонці зменшили викиди вуглекислого газу на півтори тонни.