Під Львовом відкрили сонячну електростанцію на даху

20:10, 27 березня 2018

У вівторок 27 березня в Сокільниках Пустомитівського району на Львівщині почала працювати нова дахова сонячна електростанція. Загальна потужність електростанції становить 65 кВт. За рік вона може виробити близько 72 600 кіловат-годин електроенергії. Сума залучених інвестицій у будівництво об'єкту становить 1,3 млн грн.

Сонячну електростанцію у Сокільних облаштував місцевий підприємець. На даху власної фірми він встановив 240 панелей, які переробляють сонячні проміння у електроенергію загальною потужністю 66 кВт/год. Бізнесмен витратив на облаштування станції 50 тис. євро.

«Принцип дуже простий – електростанція працює на фотовольтаїчних батареях, так званих модулях, які перетворюють енергію сонця в електроенергію з допомогою обладнання, яке називається інвертором, і кабеля. Більше нічого надзвичайного не потрібно», – розповідає менеджер проектів фірми «Арт-Енерго» Роман Шимчак.

Усю енергію бізнесмен продаватиме за зеленим тарифом. Наразі він складає 18 євроцентів/кВт-годину. За такими розрахунками електростанція на даху окупиться не менш, як за 6 років.

«Береться максимальна потужність станції і множиться на 1100 сонячних годин на рік – це коефіцієнт для нашого кліматичного регіону таким чином отримуємо 70 мегават, така невелика станція стільки енергії забезпечить», — пояснює систему директор «Артенерго» Ярослав Бойко.

На Львівщині уже діє понад дві сотні малих сонячних електростанцій на даху. Альтернативні види енергетики – це лише 3% на фоні усього енергетичного ринку Львівщини. «На території львівської області є шість сонячних електростанцій загальною потужністю 29 МВт. Впродовж цього року буде відкрито ще 5 сонячних і 2 вітрові електротанції», – зазначив перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Ростислав Замлинський.

Закон про зелену енергетику прийнятий в Україні таки дав свої плоди, кажуть експерти. Та показники розвитку альтернативної енергетики суттєво програють європейським та тим, що діють за кордоном. У США, до прикладу, держава дотує 30% вартості таких інвестицій. У Німеччині бізнес теж стимулюють тарифами.

«У нас в Україні гарний закон для впровадження, але проблеми з самою мережею якраз для таких малих станцій, треба дивитись на технічні можливості впровадження їх в експлуатацію. На сьогодні сонячна енергетика в загальному балансі Німеччини становить 7%, а в Україні натомість – до 1%», – повідомив президент Інституту транскордонного співробітництва Тарас Федак.

Зелений тариф діятиме в Україні до 2030 року. Це мало б сприяти надходженнню інвестицій, та ціна продажу енергії поступово зменшуватиметься. Вже у 2020 вона складатиме 16,3 євроценти/кВт.