Під Високим Замком

У Львові відбудеться третій перегляд сучасного польського кіно

14:05, 8 жовтня 2014

У п’ятницю, 10 жовтня, розпочинається третій перегляд сучасного польського кіно "Під Високим Замком".

Цього року фестваль триватиме до 19 жовтня, впродовж цих днів львів’яни побачать 33 польські фільми на 80 кіносеансах, які відбудуться у "Кінопалаці". Крім того, відбудуться декілька супроводжуючих заходів.

Серед них найцікавішими є зустріч з Янушем Маєвскім "Особистий Львів Людвіка М.". Це – ностальгійна прогулянка вулицями Львова із польським режисером Янушом Маєвським, який поведе гостей містом. Людвік М. є головним героєм автобіографічної повісті Маєвського „Гімназійний випускний”, який росте в безтурботному передвоєнному європейському Львові й тільки радянська, а згодом німецька окупація примушує його залишити місто.

Також відбудеться зустріч із актором, улюбленцем публіки та шанованим поетом, письменником і драматургом Кшиштофом Пєчиньскім. У ролі актора його можна буде побачити у фільмі „Джек Стронг”, де він утілився в роль Збіґнєва Бжезіньського.

Також у рамках переглядів буде відкрито таблицю, присвячену знаменитому композитору, львів’янину  Войцєху Кіляру. Войцєх Кіляр є автором музики до понад 150 фільмів. Саме її виконуватимуть на концерті “Спогади про Войцєха Кіляра”.

Винятковою обіцяє стати зустріч із Данутою Шафлярською. Легенді польського кіно довелося зіграти у перших повоєнних польських фільмах „Заборонені пісні”, „Дві години” і „Скарб”. Представлений під час ПСПК „Інший світ”, найновіший фільм за її участі – це біографічна розповідь про світ, який сформував її як людину й артистку.

Вистава „Ходи зі мною до ліжка” приховує під провокаційною назвою монодраму режисера Адама Сайнука у виконанні Соні Богосєвіч, акторки, яка працює в Театрі Полонія Кристини Янди. Це історія 39-річної жінки, котра розповідає про свою самотність, надії та переживання.

Проте, звичайно, головними дієвими особами цього фестивалю є фільми. Вони є дуже різними, усі так чи інакше заслуговують на увагу. А ми спробували відібрати найрезонансніші із них.

Топ-5 фільмів третього перегляду сучасного польського кіно “Під Високим Замком”

Фестиваль відкриється фільмом “Джек Стронг”. Це – шпигунський трилер про Ришарда Куклінського - людину, яка, перебуваючи в самому центрі системи, починає  самотній герць з "совєтами". Завдяки своїй рішучості багато років співпрацює з ЦРУ. Від того часу його життя і життя його сім'ї є під загрозою, а один необережний рух може призвести до трагедії.

Безперечно, найдзвичайну цікавість викликає фільм класика не лише польського, а й світового кіно - Анджея Вайди “Валенса. Людина з надії”. Як одна людина може так змінити світ? Вивчаючи приватні, навіть інтимні сторони життя лідера профспілки, Вайда намагається вловити феномен неймовірного перетворення: від простого робітника з буденними клопотами до харизматичного лідера. Фільм присвячений подіям періоду 1970-1989 років: від початку робочих протестів до виступу Валенси в конгресі США після повалення комуністичного режиму в Польщі - перед тим, як він став президентом.

Цікаво, що організатори включили до програми два культових фільми Вайди – “Людина з мармуру” та “Людина з заліза”. Разом ці картини утворюють своєрідний триптих. У “Людині з мармуру” (1976) молода студентка кіношколи Агнєшка знімає свій дипломний кінофільм про ударника комуністичної праці Матеуша Біркута і стикається з правдою про польські події 50-х. Володар “Золотої пальмової гілки” Канн та “Оскара”, “Людина з заліза” (1981) є своєрідним продовженням першої картини.

Цікавим і близьким до теми “Валенси” є і фільм „Попєлушко. Свобода є в нас”. Блаженного священника Єжи Попєлушко, капелана варшавської „Солідарності” і захисника прав людини спершу викрали, а потім по-звірячому замордували функціонери комуністичної Служби безпеки 19 жовтня 1984 р. Йому тоді було 37 років. Сталося це тридцять років тому. Режисером стрічки є Рафал Вєщиньский. Показ супроводжуватиметься дискусією на тему фільму та постаті отця Єжи.

Також до програми фестивалю включено два фільми, які фахівці внесли до переліку найкращих європейських фільмів останнього часу.

Йдеться про картину “Хочу жити” Мацєя Пєпшици. Інспірована справжніми подіями, хвилююча, переповнена оптимізмом і гумором історія неповносправного Матеуша, який - крім труднощів у комунікації з зовнішнім  світом і численних підступів зрадливої долі - доводить, як багато може зробити сила людського духу.

Коли Матеуш прийшов на світ, лікарі підписали йому вирок, що він житиме як "рослина". Батьки ж хлопця так і не змирилися з діагнозом, вони вірили, що незважаючи на проблеми з комунікацією, їхній син є повністю розумово розвинутим. Матеуш росте оточений турботою і любов'ю, знаходить вірного друга Анку, яка живе по сусідству. Доля, однак, змушує його розлучитися з сім'єю, він потрапляє у спеціалізований центр. На відстані від близьких починає важку боротьбу за гідність і право на нормальне життя. Фільм є володарем Гран-прі на Монтреальському кінофестивалі та інших нагород.

Фільм Павелa Павліковського “Іда” – неймовірна чорно-біла історія, дія якої відбувається на початку 60-х. Іда – послушниця, яку сиротою віддали у монастир . Мати-ігуменя намовляє її перед висвяченням відвідати тітку Ванду, єдину живу родичку. Тітка розповідає Іді про її батьків і долю сім’ї. Виявляється, що Іда – єврейка. Вони їдуть на батьківщину, де загинула їх родина. Яке рішення прийме дівчина, дізнавшись правду про себе та світ, що її оточує? Фільм представлятиме Польщу в оскарівських перегонах.

Повну програму фестивалю можна побачити тут.