Підготовка до виборів йде з порушеннями, - спостерігачі з Канади

20:35, 2 жовтня 2012

В Україні підготовка до парламентських виборів відбувається на тлі широкомасштабного підкупу виборців, використання адмінресурсу та процедурних порушень. Про це йдеться у проміжному звіті спостерігачів від Канади.

За словами керівника місії Анни Шептур, зафіксовано понад тридцять випадків порушень прав людини, повідомляє Радіо Свобода.

 «15 вересня у Києві троє активістів громадського руху «Відсіч» були затримані міліцією за розповсюдження листівок проти провладного кандидата Максима Луцького. Активістів звинуватили у перешкоджанні діяльності правоохоронців, без пояснень що саме мається на увазі. Наше занепокоєння викликає використання міліції проти активістів та учасників виборчого процесу. Це – порушення прав людини», - каже вона

Канадські спостерігачі також висловили сумнів у чесності процесу відбору членів виборчих комісій: як мовиться в їхньому звіті, «процес який відбувся шляхом жеребкування за принципом «переможець отримує все».

Водночас проблему представлення у виборчих комісіях опозиційних партій та незалежних кандидатів у депутати по мажоритарних округах відмітили сьогодні спостерігачі від Національного демократичного інституту США.

І американська, і канадська місії спостерігачів також повідомили про широке використання владними кандидатами адміністративного ресурсу та непрямого підкупу виборців; ця проблема спостерігається в усіх областях України. «Сам факт поширеності такого явища негативно впливає на вільне волевиявлення громадян, комерціалізує та згубно впливає на виборчу систему країни», – відзначають канадці у проміжному звіті.

Звіт, представлений канадцями, – результат більш як місячного моніторингу, який здійснювався в усіх регіонах України. Наразі місія Канади нараховує 65 осіб, а за два тижні до дня виборів в Україну прибуде ще понад триста спостерігачів, – це найбільш численна місія спостерігачів за виборами з Канади з усіх попередніх.

Нагадаємо, вибори до Верховної Ради України відбудуться 28 жовтня 2012 року за змішаною пропорційно-мажоритарною системою: 225 депутатів обираються за списками політичних партій (бар'єр для проходження в Раду - 5%), ще 225 - в мажоритарних округах. Відповідні зміни до закону про вибори народних депутатів прийняла ВРУ 17 листопада 2011 року. «За» закон, розроблений спеціальною комісією Верховної Ради, проголосували 366 депутатів.

30 липня в Україні стартувала передвиборча кампанія виборів Верховної Ради.

Додамо, що ЦВК зареєструвала 87 політичних партій для участі у виборах (кандидатів 2 643). Окрім цього, ЦВК зареєструвала 2 641 особу-кандидата в депутати Верховної Ради по мажоритарних округах.

За результатами жеребкування щодо включення кандидатур до складу окружкомів лише 19 політичних партій отримали представництво у ОВК. В усіх без винятку 225 окружних виборчих комісіях отримали квоту партії «Молодь до влади», «Русь – єдина», Народно-трудовий союз України, «Братство», Українська партія «Зелена планета».

Координатор виборчої ГМ «Опора» Ольга Айвазовська зазначила, що ситуація із формуванням окружних виборчих комісій – це нонсенс, адже зареєструвавши одного кандидата, на одному мажоритарному окрузі, маловідомі партії отримали більш ніж 225 місць в окружних комісіях.

Голова правління КВУ Олександр Черненко раніше заявив, що окружні виборчі комісії (ОВК) не зможуть працювати в тому складі, в якому їх сформувала Центральна виборча комісія.

Додамо, що ЦВК зареєструвала 87 політичних партій для участі у виборах (кандидатів 2 643). Окрім цього, ЦВК зареєструвала 2 641 особу-кандидата в депутати Верховної Ради по мажоритарних округах.