Підручник з історії України має навчити людину, що правд може бути багато, - історик

15:15, 15 січня 2011

Підручник з історії України має передбачати національне виховання чи все-таки виховання доброї людини? Про це питання, як строго концептуальне, говорила 14 січня у Львові в Українському католицькому університеті під час круглого столу з обговорення посібника «Разом на одній землі. Історія України багатокультурна» історик, професор Києво-Могилянської академії Наталія Яковенко.

"Моральний вимір історії, виховний заряд, який мусить нести шкільна книжка. Шкільна книжка виховує. Кого ми виховуємо? Ми виховуємо українця, чи ми виховуємо моральнісно свідому людину", - зазначила Н. Яковенко, повідомляє кореспондент ZAXID.NET .

За її словами, цей вибір має зумовити корекцію підручника. "Якщо ми хочемо, щоб дитина виростала терпимою до інших рас і інших релігй, ми повинні з підручника прибрати ці дивні речі, за якими православна церква є єдина церква, яка знає праву віру, і більше ніхто крім неї нічого не знає. До сьогодні це тлумачиться в підручнику саме так, попри всі добрі декларації, – зазначила Н.Яковенко. - Ми повинні зробити певні редакційні акценти на тлумаченні українсько-татарських взаємин, які, як історику ранньомодерної доби, повірте, мені, були більш, ніж дружними з початку 16 сторіччя, і прикладів цього стільки, що здивуєтеся".

Науковець додала, що має "бути зміщення акцентів, яке розширює моральнісний вимір, розширює відкритість молодої людини на світ. Вчить молоду людину вірити не тільки своїм поглядам, а вірити в те, що його опонент теж може мати рацію, і що опонента треба переконувати, а не з окопа по ньому стріляти. І це абсолютно сучасна вимога до підручника, який повинен будувати та утверджувати у світі саме таку людину. Отже, національне виховання, яке досягається одними засобами чи це виховання моральнісного громадянина, який любить, поважає свою Батьківщину, але разом з тим мораль у нього трошки ширша, ніж так звана національна мораль?"

Поліна Вербицька з Всеукраїнської асоціації викладачів історії і суспільних дисциплін "Нова доба" продовжила дискусію: "Чи виховання моральної людини забезпечує ті завдання історичної науки і соціальної практики, які існують на даний час в Україні? Скажімо, якщо людина добра, то це не обов'язково людина, яка може критично мислити. Важливо, думаю, для нас виховувати критично мислячу людину, яка б орієнтувалася в потоці інформації з його нав'язуваннями, маніпуляціями.

У відповідь на це Наталія Яковенко уточнила: "Дуже переносне розуміння моральності: Йдеться про відкриту на світ людину, яка шанує інших, а не знає тільки себе і свою правду, яка знає, що правд може бути багато, яка критично налаштована у світі, і підручник її повинен на прикладах навчити цьому вибору. Але в підручнику це має робитися не лобовим ударом, вішаючи лозунг, а якимись складними редакційними засобами".

Нагадаємо, Наталія Яковенко перебуває у Львові для участі у круглому столі науковців та вчителів історії України щодо обговорення посібника "Разом на одній землі. Історія України багатокультурна" 14 та 15 січня.