ПІДСУМКИ-2012: Економічні «війни» України і Росії

15:30, 30 грудня 2012

ZAXID.NET продовжує підбивати підсумки року, що минає. Сьогодні пропонуємо вам згадати основні перипетії у відносинах України з Росією – геополітичним гігантом, що наполегливо працює над посиленням свого економічного впливу на наших ринках.

Газова «війна»

 

Упродовж року між Україною і Росією залишалося напруженим питання закупівлі газу. Україна такі не добилася знижки на російський газ і платить в середньому 415 доларів. У зв’язку з цим український уряд запевнив, що Україна працюватиме над скороченням обсягів купівлі вдвічі.Однак у «Газпромі» заявили, що цього не буде, оскільки об’єми прописані у контракті. Президент України Віктор Янукович був готовий з цього приводу навіть судитись з Росією у міжнародних судах, однак далі заяви справа не пішла.

У відповідь російська компанія «Газпром» заявила, що скоротила обсяги транзиту газу територією України на 47% і що це зроблено, щоб скоротити залежність постачань російського газу від української ГТС.

Зрештою з російського боку почали лунати заяви про готовність надати знижку, однак дорогою ціною. Зокрема постало питання експлуатації української ГТС.

Тим часом в Україні не завжди знаходили кошти для того,щоб розплатитися за спожитий газ, зрештою Нафтогаз взяв для цього кредит у Газпромбанку – на $2 млрд.

Через високу ціну російського газу в Україні постало питання пошуку нових постачальників. У травні «Нафтогаз України» уклав угоду про купівлю-продаж природного газу з Німеччини. Термін дії контракту — з 1 листопада 2012 по 1 січня 2013 року. Обсяг поставок газу в Україну — 56 млн 744,640 тис. куб. м.

Влітку Україна зменшила імпорт газу з Росії на 58%.

Тим часом Росія озвучила умову для знижки на газ – від України потребували виходу з Енергетичного співтовариства.

Восени переговори про ціну газу остаточно перевели у геополітичне русло, і головною умовою знижки стало входження України у Митний союз.

Складні переговори супроводжуються і скрутою українського газового гіганта - "Нафтогаз" завершив третій квартал з чистим збитком у 4,6 млрд грн.

Російський монополіст "Газпром" не планує найближчим часом переглядати ціну на газ для України. Тож у бюджет-2013  заклали ціну російського газу розміром $417.

Попри загрозу санкцій Україна за 8 місяців таки скоротила імпорт російського газу на 34%.

Натомість в Росії таки запустили «Північний потік»  в обхід Україні. Його назвали символом провалу Росії у відносинах з Україною. З тією ж метою почали будівництво „Південного потоку”.

В останній місяць року від українських політиків, зокрема від президента пролунало чимало заяв про переваги часткового вступу України у Митний союз. При цьому влада запевняє громадськість, що це ніяк не вплине на європейський курс країни. Однак в Росії наголосили, що можливе тільки повне приєднання до Митного союзу, а не до окремих положень.  

А в Європі запевнили, що одночасно бути і в ЄС, і в МС Україні не вдасться.

Віктор Янукович 18 грудня мав у Москві обговорити з Володимиром Путіним питання українсько-російського співробітництва, насамперед в енергетичній і торгово-економічній сферах. Зокрема, вироблення взаємоприйнятого механізму взаємодії України з Митним союзом Росії, Білорусі та Казахстану, однак візит в останній момент було скасовано.

Президент РФ Володимир Путін заявив на прес-конференції у Москві, що про вступ України до Митного союзу не йдеться.

Наразі у владних колах обговорення з цього приводу вщухли, тоді як політики і експерти обговорюють різні шляхи подальшого діалогу України і Росії. В Україні за останній тиждень сформовано новий уряд, який і продовжить цей діалог уже наступного року.

Продовольчі «війни»

 

Упродовж року Росія шантажувала Україну не тільки ціною газу. У першій половині року отримав продовження сирний скандал. Росія розширила список українських виробників, яким заборонено постачати продукцію: 5 тонн українського сиру вилучено з обігу, ще понад 120 тонн не допущено на російську територію. Водночас, голова Державної ветеринарної та фітосанітарної служби заявив, що результати досліджень українських сирів дають підстави говорити, що у наших сирах рослинних жирів немає.

Втрати українських сироварів у цій справі могли досягти 300 млн дол. на рік. Тоді ж експерти прогнозували здешевлення молочних продуктів на українському ринку.

Однак після призначення міністром економіки Петра Порошенка питання поступово вичерпалося: українські заводи почали відновлювати постачання сиру в Росію.

Згодом експертизи показали, що 55 зразків українського сиру відповідають вимогам РФ.

Однак уже під кінець року Россільгоспнагляд виявив в українській курятині небезпечні бактерії.

А Федеральна служба з питань ветеринарного і фітосанітарного нагляду (Россільгоспнагляд) ухвалив рішення про тимчасове обмеження ввезення до Росії тваринницької продукції українського підприємства «Птахокомплекс Дніпровський».

Справа ЄЕСУ

 

 

Міноборони Росії звернулося в Господарський суд Києва з позовом про виплату урядом України більш 3,1 мільярда гривень у справі корпорації ЄЕСУ.

Росіяни стверджують, що ця заборгованість виникла в другій половині 1990-х років, коли очолювана Юлією Тимошенко корпорація не виконала угоду про поставку продуктів виробничо-технічного призначення для потреб російського військового відомства.

Росія виграла суд в України у справі ЄЕСУ. Уряд України оскаржив в апеляційному порядку рішення Господарського суду Києва про виплату українським урядом Міністерству оборони РФ більш як 3,1 млрд грн (близько 390 млн дол) боргу корпорації "Єдині енергетичні системи України", однак суд українська сторона програла.

Зараз касацію розглядає Вищий господарський суд України.