ПІДСУМКИ-2012: Головні культурні події року в Україні

17:00, 30 грудня 2012

ZAXID.NET продовжує підбивати підсумки 2012 року. Цього разу пропонуємо згадати про культуру: про книги та кіно, музику та ЗМІ, а також тих, хто ці події для нас творив.

У рейтингу найпривабливіших для подорожей країн 2012 року, опублікованому на сайті СNN, Україна разом із Польщею посіли третє місце. Ялта очолила рейтинг Топ-20 найбільш культурних міст України, набравши у загальному підсумку 276 балів. Друге місце в Івано-Франківська та Львова з 255 та 248 балами відповідно.  Окрім того, п’ять міст Західної України очолили рейтинг найздоровіших міст України. А Чернівці визнали найкомфортнішим містом країни.

Згідно з результатами дослідження, яке провела соціологічна група «Рейтинг», абсолютна більшість опитаних назвали серед найбільш видатних українців всіх часів Тараса Шевченка (58,7%). Доповнюють трійку лідерів Леся Українка (22,5%) та Богдан Хмельницький (20,1%). А результати дослідження, проведеного Інститутом Горшеніна за підтримки науково-методичного об'єднання МДЦ "Артек" свідчать що, 95% дітей пишаються тим, що вони українці.

У лютому режисер з Донецька Віталій Загоруйко презентував фільм «Служба безпеки ОУН. Зачинені двері» про спецслужбу Організації українських націоналістів. Це перша документальна стрічка про один із найбільш професійних та засекречених підрозділів ОУН.

У березні Міністерство культури в результаті звернень грузинської громади «Аргаві», українських громадських організацій та опозиційних політиків заборонило прокат російського фільму про війну з Грузією „Серпень. Восьмого”. У зверненнях йшлося, що фільм розпалює міжнаціональну ворожнечу і "ненависть до братнього грузинського народу".

Того ж місяцядокументальну стрічку про нелегальний видобуток вугілля на закинутих  шахтах в Донецькій області естонської режисерки Маріанни Каат «Шахта №8» зняли з конкурсної програми 9-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA

У квітні низка громадських організацій в Україні вимагали заборонити  офіційний показ фільму «Матч» в Україні, оскільки вважали, що у ньому «грубо перекручено історичні факти». Вони скерували відповідне звернення до міністра культури України Михайла Кулиняка. Однак у травнісуд дозволив показ фільму.

Новий фільм режисера Сергія Лозниці «В тумані» отримав спеціальну нагороду ФІПРЕССІ – Міжнародної федерації кінокритиків на Канському кінофестивалі. Стрічка, знята за однойменним романом Василя Бикова, це спільний продукт виробництва України, Росії, Білорусі, Латвії, Німеччини та Нідерландів.

Фільм українського режисера Єви Нейман «Будинок з башточкою» став на кінофестивалі у Карлових Варах (Чехія) призером конкурсу «На Схід від Заходу». А також змагався у жовтні за нагороду Лондонського кінофестивалю.

Робота українського режисера Мирослава Слабошпицького "Ядерні відходи" отримала "Срібного леопарда" в короткометражному конкурсі 65-го кінофестивалю в Локарно. А також гран-прі у конкурсі короткометражного кіно «Межі шоку» на фестивалі «Кіношок-2012» . А нагороду Гільдії кінознавців і кінокритиків Росії «За поетичну магію і магічний реалізм» присуджено фільму Михайла Іллєнка «ТойХтоПройшоКрізьВогонь». Також ця стрічка представляла Україну на премію «Оскар».

У Дніпропетровську почали знімати фільм про Голодомор  – сюжет молодих кінематографістів базується на невигаданій історії реальної родини.

У грудні представники кіноіндустрії звернулися до  президента Віктора Януковича з проханням втрутитись в ситуацію, що склалась навколо фінансування національних фільмів. Представники національної кіноіндустрії заявили, що Міністерство культури озвучило низку ініціатив, які, на їх думку, матимуть вкрай негативний відголос на відродженні українського кінематографу. Однак, їх не почули і бюджет українського кіно на 2013 рік вкоротили аж на 20 млн гривень. Особливо урізали графу «створення і розповсюдження національних фільмів».

У лютому співачка Гайтана перемогла з піснею «Be my guest» в національному відборі на фінал конкурсу «Євробачення-2012». Партія «Свобода» розкритикувала підсумки відбіркового конкурсу на «Євробачення», згідно з яким Україна буде представляти темношкіра співачка, афроукраїнка Гайтана. У травні в Баку Гайтана посіла 15 місце на Євробаченні. А переможницею стала Лорін зі Швеції.

Натомість перемогу на дитячому «Євробаченні- 2012» отримала українка Анастасія Петрик. Одразу після перемоги Анастасії Україна подала заявку на проведення дитячого Євробачення – 2013 Утім, перемога Насті Петрик ще не означає, що наступного року пісенне змагання має  відбутися в Україні. За правилами, приймати дитяче «Євробачення» може будь-яка країна - достатньо оформити своє бажання письмово.

На "Олімпіаді геніїв" у США українська школярка здобула бронзу. Учениця 10 класу Христина Ганзюк посіла 3 місце на конкурсі Вона була єдиною українкою з-поміж семи сотень учасників конкурсу з Європи та Америки. А на Всесвітній учнівській олімпіаді з хімії Україна здобула аж 4 медалі: «золото», два «срібла» та «бронзу». Дві з них здобули львів’яни. Також 4 медалі здобули українці на міжнародній олімпіаді з інформатики.

Визначні події у 2012 році відбулися і у релігійному житті країни. В Україну з Гефсиманії привезли Плащаницю Богородиці. У квітні у Канаді митрополита Шептицького визнали праведником. А у травні на Тернопільщині під час служби замироточили три ікони, - у селі Мала Іловиця під час урочистостей до 10 річниці канонізації святого Амфілохія замироточили образ преподобного Амфілохія, а також ікони Христа і Матері Божої.

У Івано-Франківську 28 червня вперше в Україні презентували Конституцію для незрячих. Серед кращих книг літа 2012 року опинилися твори Дереша, Бриниха, Бредбері.

Посол Великобританії написав роман про вбивства українських політиків.

У січні в Києві вручили премію імені Василя Стуса. Її лауреатами стали засновник Харківської правозахисної групи Євген Захаров, київська поетеса Ірина Жиленко та історик Володимир В’ятрович зі Львова. 

Українського літературознавця й перекладача Петра Рихла нагородили орденом «За заслуги перед ФРН». А відома чеська україністка, перекладач і літератор Ріта Кіндлерова нагороджена міжнародною літературною премією імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень».

Цьогоріч тиражі російськомовних книжок в Україні зросли на 92,7%

У липні в Харкові влада демонтувала пам'ятник Незалежності – головний архітектор Харкова Сергій Чечельницький заявив, що пам'ятник демонтують, тому що він не вписується у новий план транспортної розв'язки площі. А у Черкасах суд прийняв рішення відновити пам’ятник Леніну.

Також, Віктор Янукович доручив уряду встановити пам’ятник автору гімну України Павлу Чубинському. Водночас у Дніпропетровську відкрили пам’ятну дошку Кобзону. А у Литві - Євгенові Коновальцю.

У липні письменник Максим Кідрук заявив про те, що йде в депутати від УДАРу, до  першої п’ятірки якої увійшла також письменниця Марія Матіос. А письменники Віталій та Дмитро Капранови очолили виборчий список партії "Собор". Василь Шкляр пішов на вибори мажоритарником від цієї політичної сили.

У жовтні книгарні почали знімати із продажу книжки письменника Василя Шкляра, мотивуючи це бажанням уникнути штрафів за пропаганду тютюнокуріння. Адже на звороті видання твору «Залишенець» письменник зображений з цигаркою.  На переконання Василя Шкляра, це було тільки приводом вилучити "Залишенця" з продажу, адже "колєсніченки давно носилися з цією ідеєю".

У кінці січня міліція припинила діяльність веб-ресурсу "Еx.ua" за порушення прав інтелектуальної власності. Оперативники вилучили 200 серверів із загальним обсягом нелегального контенту понад 6000 терабайт. Після призупинення роботи "Еx.ua" український інтернет-трафік скоротився на 5-15%. Протестуючи проти закриття веб-ресурсу, Інтернет партія України та користувачі Ex.ua пікетували будівлю МВС. Учасники пікету розбивали диски, клавіатури і вимагали не чинити перепон у роботі сайту. Водночас в Інтернеті почалися атаки на деякі інші сайти органів державної влади, зокрема на офіційний сайт Президента України. Однак уже на початку лютого файлообмінник EX.ua частково відновив свою роботу

У лютому 2012 року соцопитування компанії Research&Branding Group визначило, що  59% українців взагалі не користуються Інтернетом. А Київський міжнародний інститут соціології дослідив, що 35% українців за останні шість місяців заходили в Інтернет заради спілкування. У червні Рада вирішила не цензурувати еротику в Інтернеті. Парламент зняв з розгляду законопроект, яким пропонувалося зобов'язати інтернет-провайдерів обмежувати вільний доступ до сайтів, визначених Нацкомісією з моралі як еротичні

Україна 46-та у світі за обсягом музичного піратства. Про це свідчать дані дослідження компанії Musicmetric.

У липні проти гендиректора ТВі порушили справу. Медіапрофспілка вважала, що перевірка каналу  – це тиск на ЗМІ перед виборами. ТВІ вимкнули з кабельної мережі. Представники кабельної мережі "Тріолан" заявили, що не повертатимуть канал ТВі в свій пакет. Адже побоюються запитань з боку Нацради з телебачення і радіомовлення. Згодом справу проти гендиректора ТВі закрили. Компанія Воля-кабель прийняла рішення про "переміщення" опозиційного каналу ТВі із базового пакету каналів до розширеного а Мінекономіки арештувало рахунки ТВі. У жовтні Микола Азаров попросив кабельників відновити мовлення телеканалу .

Мукачівський замок "Паланок" виграв грант від Євросоюзу на 250 тисяч євро. А львівський Природничий музей отримав грант у 10 млн грн.

У Чернівцях 5 травня відбулося загальноміське свято – День вишиванки, яке за 5 років свого існування переросло з простої ініціативи студентства у масові святкування. З нагоди свята балкон центрального корпусу університету прикрасили вишиванкою завдовжки 6 метрів.

У серпні у Ялті виклали картину Євгенії Гапчинської з 123 кг цукерок - найбільшу в Україні картину, зібрану з шоколадних цукерок.

Українські ювеліри потрапили до Книги рекордів Гінесса.  Вони створили найкоштовнішу в світі каблучку «Царівна Лебідь», яка містить 2 тис.525 діамантів та коштує більше мільйона.

Археологи виявили поселення мідного віку на Волині .Багатошарове поселення зі знахідками періоду мідного віку (ІV тисячоліття до нашої ери) знайшли учасники рятівної археологічної експедиції Інституту археології Національної академії наук України.  А українські дослідники печер встановили світовий рекорд глибини і затвердили своє лідерство в дослідженні найглибшої печери світу.

У Тернополі створили найбільшу в Україні рукотворну книгу.  

А на Дніпропетровщині створили найбільший петриківський розпис  – калиново-квітковий фриз довжиною 120 метрів та шириною близько 80 сантиметрів прикрасив паркан у селищі Петриківка. Загальна площа розпису – 93 квадратні метри.

В Ужгороді відкрили музей кави з експонатами з 22 країн.

В Україні запустили сайт для буккросингу а Мінкультури створило електронну бібліотеку "Культура України".

У Гімалаях назвали вершину на честь Черкас. Пік Черкаси у непальських Гімалаях заввишки 5963 метри.

У Москві у грудні представили проект про гуцулів «Інші люди…»