Підсумки-2013: Найважливіше в економіці Львова

18:00, 31 грудня 2013

ZAXID.NET традиційно підбиває підсумки року, що минув. Пропонуємо 10 найважливіших економічних подій у Львові за 2013 рік.

Львівський трамвай

Низькопідлоговий трамвай від "Електрону"

Цього року у Львові вийшов на лінію перший низькопідлоговий трамвай. Його вартість – близько 12 млн грн. Згодом концерт «Електрон», що виготовив трамвай, планує розширити виробництво і працювати також на експорт. Крім цього, «Електрон» готує випуск електробуса та тролейбуса. Перший електробус місто може запустити вже 2014 року. Попередньо, він коштуватиме близько 4 млн грн.

Арена і бази до Євробаскет-2015

Проект арени до Євробаскету

Влітку у Львові почали будувати багатофункціональну арену до Євробаскет-2015. Інвестором будівництва є United Basketball Investment (спільний проект Ігоря Коломойського та Дмитра Буряка). Виконує будівельні роботи «Альтіс-Холдинг». Здати в експлуатацію арену планують влітку 2015 року. Крім того, у Львові на Сихові та в Карпатах – на території «Тисовця» – з’являться тренувальні бази до чемпіонату.

Львів прийме до 2 мільйонів туристів

У Львові підрахували, що за результатами 2013 року місто відвідає від 1,1 до 1,9 мільйона туристів – як внутрішніх, так і зовнішніх. В середньому турист перебуває у місті три дні, витрачаючи приблизно $363. Експерти Інститут міста прогнозують, що ймовірний дохід туристичної сфери у 2013 році в місті може становити понад $592 млн.

«Бельгійське містечко» та нові торгові центри

Проект "бельгійського містечка"

Також цього року у Львові на вул. Джерельній, 69 заклали перший камінь під будівництво «бельгійського містечка». Це котеджний квартал на 360 квартир «під ключ». Перший з 9 котеджів має з’явитися вже в червні 2014 року. Загалом, проект містечка планують реалізувати за 4-5 років. Забудовник – бельгійська компанія TPF Group та Equilis. Очікуваний обсяг інвестицій у проект – близько 20 млн доларів США.

Також в місті почали будувати великий торговий центр «Форум Львів» неподалік центру міста – на розі просп. Чорновола і вул. Під Дубом. Загальний кошторис проекту – близько 90 млн євро.

Співпраця з ЄБРР: дороги, трамвай, тепло

вул. Городоцька, реконструйована за кошти ЄБРР

2013 року Львів продовжив співпрацю з Європейським банком реконструкції та розвитку. Зокрема, за співфінансування з ЄБРР місто провело ремонт доріг на трамвайних маршрутах №2 та 6. Це вулиці Коперника, Городоцька, та частково – вул. Замарстинівська-Хмельницького.

Також ЛКП «Львівавтодор» підписав угоду з ЄБРР про отримання 6 млн євро кредиту на будівництво трамвайної колії на Сихів. Окрім того, на цей проект Львів залучить ще 5 млн євро грантових коштів від німецького уряду та 3,7 млн євро з міського бюджету.

Також 30 млн євро Львів отримає від ЄБРР на модернізацію теплоенергетичних підприємств та енергозбереження. Це – 20 млн євро позики під низькі відсотків і 10 млн гранту, який не потрібно повертати. Окрім оновлення тепломереж, за ці гроші заплановано встановити індивідуальні теплові пункти в житлових будинках у найбільшому спальному районі міста на Сихові. Це дасть змогу регулювати температуру в мережах і економити теплоенергію.

Приватний медичний комплекс

Проект медичного комплексу

Львів визначив об’єкти, щодо яких перш за все готуватиме інвестиційні пропозиції та шукатиме інвесторів для реалізації цих інвестиційних проектів. Серед іншого – за австрійським проектом планують збудувати приватний медичний комплекс на вул. Миколайчука. Також інвесторам пропонують вкласти кошти в реконструкції фасаду пам’ятки – костелу кларисок у Львові, де розміщено музей Пінзеля, будівництво дитячого садка, а також меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору».

Мораторій на кіоски

На останньому цьогорічному засіданні депутати Львівської міської ради 26 грудня ввели мораторій на встановлення нових кіосків у Львові впродовж 2014 року. Це, на думку депутатів, дасть змогу впорядкувати ситуацію з МАФами. Зокрема, демонтувати ті, які не привели до стандарту, затвердженого ще до Євро-2012.

Казначейські борги

Впродовж року органи казначейства блокують низку важливих платежів для Львова. В останній місяць року сума заблокованих платежів сягнула понад 90 млн грн. Зокрема, Львів у борг проводив ремонти доріг, а також мав проблеми з виплатою зарплати працівникам комунальних підприємств, зокрема, шляхоремонтних підприємств районів міста, ЛКП «Львівелектротранс» тощо. Досі місто не змогло розрахуватись за низькопідлоговий трамвай з концерном «Електрон». Хоча платіжне доручення кілька місяців тому було скеровано в казначейство, не отримало снігоприбиральної техніки на зиму тощо.

Інвестиції в енергозбереження

Разом з тим, Львівська область домовилась про реалізацію низки проектів з іноземними інвесторами та партнерами. Щодо частини з них було підписано домовленості про співпрацю на традиційному для області Економічному форумі в Трускавці. Зокрема, підписали ряд міжнародних угод та меморандумів про співпрацю у сфері альтернативної енергетики та енергозбереження, запровадження електронного врядування тощо.

Відкриття пункту «Грушів-Будомєж»

Пункт пропуску Грушів-Будомєж

На початку грудня на Львівщині відкрили найбільший автомобільний пункт пропуску на українсько-польському кордоні – «Грушів-Будомєж». Планується, що він дасть змогу на 15% збільшити кількість осіб, що перетинають кордон у два боки. Тут діятимуть по вісім смуг руху в кожному напрямку. Пропускна здатність – близько 6 тис. автомобілів на добу. Однак на сьогодні завантаженість пункту – менше 10% це пояснюють відсутністю тут необхідної інфраструктури: дороги, сервісної зони тощо.