Підсумки-2013: Основні події світу

16:06, 31 грудня 2013

ZAXID.NET продовжує підбивати підсумки року, що минає. Початок року ознаменувався визначною релігійною подією – католики отримали нового Папу. На світовій політичній арені не вщухав конфлікт у Сирії. Також рік запам’ятався шпигунськм скандалом у США та низкою терактів і природних катаклізмів.

Новий Папа Римський

Папа Римський Франциск

У лютому Папа Бенедикт XVI повідомив, що зрікається престолу через погане самопочуття. Відтак конклав у березні обрав 266-го Папу Римського. Ним став кардинал Хорхе Маріо Бергольйо з Буенос-Айреса, який взяв собі ім’я Франциск.

Європейський Союз розширюється

Євросоюз

1 липня Хорватія офіційно стала 28-м членом Європейського Союзу. Переговори щодо приєднання країни до співдружності тривали понад 10 років. Крім того, 28-29 листопада на Вільнюському саміті ЄС «Східне партнерство» Азербайджан підписав угоду про спрощення візового режиму з ЄС, а Молдова та Грузія парафували угоди з Євросоюзом. Щодо України, котра теж готувалась до підписання аналогічних угод, то президент Віктор Янукович не підписав у Вільнюсі угоди з ЄС.

Cвіт підтримує український Євромайдан

На підтримку Євромайдану вийшли українці в багатьох містах світу

З кінця листопада в містах Європи, Азії, Австралії та Америки відбуваються Євромайдани на підтримку масового протесту проти рішення призупинити процес підготовки до асоціації з Євросоюзом в Україні. Учасники з різних куточків світу пишуть про це в соціальних мережах, викладають фото та відео.

Вибори на держрівні

Вибори

Низка виборів пройшла у світі цього року. Так, у січні в Чехії відбулися перші всенародні прямі вибори президента, де перемогу здобув екс-прем'єр Чехії Мілош Земан. Президентські вибори пройшли також у Вірменії, Азербайджані, Таджикистані, Ірані,Грузії, Кенії, на Кіпрі, в Італії та інших країнах. В Італії Джорджо Наполітано став першим, кого вдруге обрали на пост президента. А у грудні втретє канцлером Німеччини стала Ангела Меркель.

Політичні ув’язнення/звільнення

Михайло Ходорковський

Один з найгучніших політичних скандалів року – суд над колишнім прем'єр-міністром Італії Сільвіо Берлусконі. Політика засуджено до семи років у «справі Рубі», його звинувачено у причетності до проституції неповнолітніх і в зловживанні службовим становищем.

Внаслідок військового перевороту в Єгипті заарештовано президента Мухаммеда Мурсі. Йому інкримінують шпигунство і державну зраду, підбурювання до вбивства демонстрантів і загибель ув'язнених.

У грудні президент Росії Володимир Путін помилував Михайла Ходорковського, одного з найвідоміших «в’язнів сумління» Росії, звинуваченого у шахрайстві і несплаті податків, а також у розкраданні нафти.

Шпигунський скандал

Едвард Сноуден

У 2013 році ім’я Едварда Сноудена фігурувало на шпальтах усіх світових видань. На початку червня 2013 року він передав газетам секретну інформацію, що стосувалась тотального слідкування американськими спецслужбами за громадянами багатьох країн у всьому світі. У зв’язку з цим США звинуватили Едварда Сноудена у шпіонажі, крадіжці власності уряду та незаконному розголошенні таємної інформації. Щодо кожного з обвинувачень комп'ютернику загрожує до 10 років в'язниці. Після того, як йому оголосили обвинувачення, Сноуден отримав політичний притулок у Росії до липня 2014 року.

Природні катаклізми

Тайфун на Філіппінах

У червні Європу охопили повені. Внаслідок сильних опадів в Німеччині, Чехії, Австрії, Швейцарії річки вийшли з берегів та завдали чималих збитків і людських втрат. На противагу цьому аномальна спека в Індії за два місяці (квітень-травень) стала причиною загибелі понад півтисячі людей.

Дві сотні людей стали жертвами вересневого землетрусу в Пакистані, а в листопаді Філіппінами пройшов тайфун «Хайянь», жертвами якого стало понад 10 тисяч людей.

Конфлікт у Сирії

Сирія. Хімічна атака

Черговий виток владно-опозиційного конфлікту в Сирії припав на літо 2013 року. У серпні внаслідок хімічної атаки в околицях Дамаска загинуло понад 1000 людей. Після інциденту обидві сторони конфлікту заявили про непричетність, однак світ різко засудив такі дії сирійського уряду. Відтак Сирія знищила всі заводи з виробництва хімзброї. За даними ООН, щомісяця в Сирії гине 5 тисяч людей.

Вибухи та теракти

Теракт у Бостоні під час марафону

Нові людські жертви світу принесла і низка терактів. У квітні під час Бостонського марафону прогриміли два вибухи, внаслідок яких постраждало майже 300 людей. Один з двох підозрюваних в організації теракту (етнічний чеченець) загинув під час перестрілки з поліцією, а другий – Джохар Царнаєв постав перед судом.

Ще один теракт відбувся в липні в Пакистані. Двоє смертників на мотоциклах підірвали себе поблизу двох шиїтських мечетей, внаслідок чого загинули десятки людей. Ще близько 150 осіб в результаті події отримали поранення. Цьогоріч регіон Куррам був місцем, де найбільш часто відбувались зіткнення між сунітами і шиїтською меншістю.

Масовий теракт відбувся і в Кенії. Члени сомалійського угруповання «Аль-Шабаб» в торговому центрі міста Найробі влаштували стрілянину. Жертвами атаки в Кенії наприкінці вересня стали громадяни Франції, Канади, Китаю та Індії, загалом повідомлялося про 59 загиблих. Поранення отримали близько 200 людей.

У Росії мішенню екстремістів цьогоріч став Волгоград. 21 жовтня у Волгограді в рейсовому автобусі стався вибух, внаслідок чого загинуло 6 людей, а понад 30 було травмовано. 29 грудня стався вибух на залізничному вокзалі, а наступного дня у тролейбусі. Жертвами обох вибухів стали 34 людини.

Росія на стежці торговельної війни

Кордон Росії

У році, що минув, Росія «оголосила торговельну війну» Україні, Литві, Молдові та Грузії. До кожної із цих країн Росія висунула претензії щодо якості їхньої продукції.