Підсумки-2013: Спортивні досягнення

14:00, 1 січня 2014

Пропонуємо читачам підбірку 10 спортивних подій 2013 року, які вартують, щоб про них пам’ятали. 2013-й був успішним для майстрів з фехтування та легкої атлетики, біатлону, боксу та художньої гімнастики. Треба також віддати належне гравцям збірної України з футболу, які зуміли пробитися до плей-оф відбіркових змагань Чемпіонату світу з футболу.

Бій Кличко-Повєткін


Володимир Кличко та Олександр Повєткін/Фото: ZAXID.NET

Неабияк потішив своїх прихильників український боксер Володимир  Кличко. Його бій з російським Олександром Повєткіним можна сміливо назвати подією року. У жовтні 2013 року в Москві у титульному бою українець Володимир Кличко відстояв чемпіонське звання за версіями WBA, IBF і WBO, перемігши російського боксера Олександра Повєткіна. Бій тривав усі 12 раундів.

Перемога над Повєткіним стала для Кличка 61 у 64 поєдинках на професійному рингу. Тоді Олександр Повєткін вперше програв за 27 поєдинків. Більше того, Володимир Кличко увійшов до трійки найкращих боксерів планети незалежно від вагової категорії (Pound-for-pound).

Чемпіонат світу та Європи з шахів


Жіноча збірна України з шахів/Фото: www.lvivpost.net

У березні жіноча збірна України вперше в історії виграла золоті медалі на чемпіонаті світу з шахів. Змагання проходили в Астані. В останньому турі українки зіграли з росіянками з рахунком 2:2, цього вистачило для перемоги.

За українську команду виступали Ганна Ушеніна, Катерина Лагно, Марія Музичук, Наталія Жукова та Інна (Гапоненко) Яновська.

Друге місце посіла збірна Китаю, третє – збірна Росії.

А уже в листопаді наші дівчати, цим ж складом, достроково гарантували собі золоті медалі чемпіонату Європи серед жінок, який проходив у Варшаві. Тоді срібні нагороди дісталися збірній Росії, а бронзовим призером стала збірна Польщі.

Чемпіонат світу з фехтування


Жіноча збірна України з фехтування/Фото: Вікіпедія

Українські дівчата в останній день Чемпіонату світу з фехтування виграли золоті медалі в командному турнірі з жіночої шаблі. Змагання проводилися у серпні в Будапешті.

За Україну виступали Ольга Харлан, Галина Пундик, Аліна Комащук і Олена Вороніна. У фіналі українки подолали чинних чемпіонок - росіянок – 45:44. Переможну крапку поставила Ольга Харлан, яка стала триразовою чемпіонкою світу.

Жіноча збірна України стала двократним чемпіоном світу. Українки були першими у 2009 році в Анталії.

Досягнення в біатлоні


Жіноча збірна з біатлону/Фото: biathlon.com.ua

Потішили вболівальниках дівчата і у біатлоні. Особливо хочеться відзначити Олену Підгрушну, сестер Віту і Валю Семеренко, Юлію Джиму, які для України завоювали на Чемпіонаті світу, етапах Кубка світу безліч нагород, включаючи і медалі вищої проби. Зокрема жіноча збірна України в естафетній гонці на етапі Кубка світу здобули впевнену перемогу. Турнір проходив у грудні в австрійському Хохфільцені. За збірну їхали Юлія Джима, Віта і Валя Семеренко, а також Олена Підгрушна. Окрім цього, Валентина Семеренко на третьому етапі Кубка світу у французькому Ансі завоювала золоту медаль у гонці переслідування.

Чемпіонат світу з легкої атлетики-2013


Богдан Бондаренко/Фото: Вікіпедія

На чемпіонаті світу з легкої атлетики українець Богдан Бондаренко виборов золоту медаль у стрибках у висоту. Турнір проходив серпні у Москві.

У фінальних змаганнях Бондаренко з другої спроби взяв висоту 2,41 метра, оновивши рекорд чемпіонатів світу. А в жовтні Богдана Бондаренка визнали кращим легкоатлетом Європи в 2013 році. Українець також увійшов до трійки найкращих легкоатлетів світу.

Чемпіонат світу з художньої гімнастики


Ганна Різатдінов/Фото: molbuk.ua

На Чемпіонат світу з художньої гімнастики, який проводився у серпні-вересні в Києві, українські спортсмени вибороли п’ять медалей: одну «золоту», дві «срібні» і дві «бронзові».

У вправах з обручем тріумфувала гімнастка Ганна Різатдінова – у неї «золото».

Різатдінова за свою композицію отримала від суддів 18,266 бала, в той час як її основні конкурентки росіянки Яна Кудрявцева (18,250) і Маргарита Мамун (18,233) фінішували, відповідно, на другому і третьому місцях.

Додамо, що на цьому чемпіонаті Різатдінова виборола ще дві нагороди: «срібло» за вправи зі стрічкою, та срібло за індивідуальне багатоборство. У медальному заліку Україна посіла друге місце на чемпіонаті світу, поступившись лише росіянкам.

 Збірна України з футболу


Гравці збірної України/Фото: УЄФА

Можна сміло припустити, що для підопічних Михайла Фоменка матчі плей-оф проти збірної Франції можна зазвати поєдинками року. Феєрична перемога (2:0) українців у домашньому поєдинку, і не менш  драматичний поєдинок у Парижі (0:3). Поразка від французів, заставила наших хлопців забути про Чемпіонат світу, який у 2014 році прийматиме Бразилія.

За підсумками року збірна України у рейтингу ФІФА отримала звання найбільш прогресуючої команди. Саме завдяки дев’яти перемогам, двом нічиїм і одній поразці, Україна піднялася на 29 позицій відносно грудня 2012 року. Більше того, Федерація футболу України залишилася задоволеною роботою Михайла Фоменка і продовжила з ним контракт до 2015 року.

Ліга Чемпіонів і «Металіст»


Логотип ФК "Металіст"/Фото: Вікіпедія

Футбольний клуб «Металіст» (Харків) цього сезону вперше пройшов у Лігу Чемпіонів.  Але не довго було свято на їх вулиці. У серпні Європейська футбольна асоціація приймає рішення дискваліфікувала «Металіст» на сезон 2013/2014 року у Лізі Чемпіонів за договірний матч у чемпіонаті України 2008 року.

У відповідь «Металіст» починав два судові процеси – у Спортивному арбітражному суді Лозанни й Верховному суді Швейцарії. 16 серпня CAS опублікував ухвалу, в якій відхилив прохання «Металіста» заблокувати рішення УЄФА про дискваліфікацію клубу з єврокубкових турнірів на сезон 2013/14.

А все розпочалося, коли 2 серпня спортивний суд у Лозанні визнав договірним матч «Металіст» – «Карпати», що відбувся 19 квітня 2008 року і закінчився з рахунком 4:0 на користь «Металіста».

Дискваліфікація «Арени Львів»


Стадіон "Арена Львів"/Фото: areny.lviv.ua

На початку вересня на «Арені Львів» відбувся матч відбору на Чемпіонат світу-2014, в якому українці розгромили збірну Сан-Марино з рахунком 9:0. Згодом, 11 вересня ФФУ отримала листа від ФІФА, в якому йшлося про те, що на матчі у Львові був присутній представник контролюючого органу FARE, який зафіксував численні порушення з боку українських фанатів: банери із зображенням логотипу дивізії «СС-Галичина», а також розтяжки з цифрою 88, що означає фашистське вітання «хайль, Гітлер». У результаті Федерація футболу України оштрафована на 45 тисяч франків, а стадіон «Арена Львів» дискваліфікований на відбіркові матчі за участі національної збірної до 2018 року включно.

Згодом журналісти видання Футбол 24 поширили підтверджену документами інформацію, з якою випливало, що перший віце-президент Федерації футболу України Сергій Стороженко звертався до ФІФА з листом, у якому від імені ФФУ запропонував виключити «Арену Львів» з переліку спортивних споруд, на яких дозволено проводити міжнародні матчі.

Після цієї скандальної інформації, Стороженко написав заяву про звільнення за власним бажанням.

Суркіс і УЄФА


Григорій Суркіс/Фото: Дзеркало тижня

Окремим пунктиком згадаємо і про Григорія Суркіса. У Лондоні на Конгресі УЄФА його обрали віце-президентом керівного органу європейського футболу на 2013-2015 рр. Це вперше українець зайняв таку високу посаду в УЄФА.

Тоді припускали, що однією з головних причин такої довіри до Григорія Суркіса стало успішне проведення Україною фінальної частини Євро-2012.

Після призначення на посадку перший віце-президент Федерації футболу України Анатолій Попов сказав, що обрання Суркіса стало однією із значущих подій не тільки у футбольному, а й в загальнополітичному житті України.