Підтримка бізнесу – стратегічний пріоритет влади на Львівщині

14:37, 30 вересня 2020

Пандемія коронавірусу вдарила не тільки по здоров’ю людей, а й поставила під загрозу існування малий та середній бізнес, а отже – й добробут громадян у зв’язку із втратою робочих місць. Саме тому дії української влади спрямовані не лише на боротьбу з епідемією, а й на підтримку підприємців. Чого вдалося досягнути Президенту, Верховній Раді, Уряду та місцевим адміністраціям у напрямку розвитку бізнесу в Україні та на Львівщині, зокрема?

По-перше, ефективною виявилась державна програма «Доступні кредити 5−7−9%», запроваджена за ініціативи Президента Володимира Зеленського для підтримки інвестиційних проєктів мікро- та малих підприємств. Ця програма сприяла створенню нових робочих місць, легалізації та розширенню діяльності малого бізнесу, імпортозаміщенню та поверненню трудових мігрантів. Впровадження доступних кредитів здійснює Фонд розвитку підприємництва через банки-партнери.

Загалом по Україні, станом на 21 вересня 2020 року, вже видано 3506 кредитів на загальну суму 8,5 млрд грн. У розрізі видів діяльності найбільше видано кредитів по програмі в Україні – сільське господарство 60%, переробна промисловість 14%, оптова та роздрібна торгівля 14%.

За даними Львівської облдержадміністрації, станом на 15 вересня 2020 року за час дії програми у Львівській області видали 357 кредитів сімома банками учасниками програми на загальну суму понад 546 млн грн. За цими показниками Львівщина займає друге місце в Україні.

Також був спрощений механізм отримання кредиту по програмі «5-7-9%». Наприклад, пом’якшені вимоги до обов’язкової прибутковості діючого бізнесу, зняті обмеження щодо напрямків використання коштів та максимальної суми кредиту. Це дозволило збільшити кількість виданих кредитів банками учасниками програми, зокрема, і у Львівській області. Серед цілей кредитування – реалізація інвестиційних проєктів, поповнення обігових коштів, рефінансування попередньо отриманих кредитів. У розрізі видів діяльності на Львівщині найбільше видано кредитів у сільському господарстві, переробній промисловості, оптовій та роздрібній торгівлі, охороні здоров'я та наданню соціальної допомоги.

По-друге, Верховна Рада ухвалила зміни до Закону України «Про зайнятість населення». На основі якого Кабмін ввів у дію постанову «Про надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину», якою визначений механізм надання допомоги суб’єктам малого та середнього підприємництва для виплати своїм працівникам, у разі втрати ними частини зарплати, внаслідок зупинення або скорочення діяльності.

І тут Львівщина зберігає лідерство, займаючи перше місце із фінансової підтримки бізнесу через центри зайнятості за показниками виплат допомоги і по кількості найманих працівників, які її отримали. Так, під час карантину до Львівського обласного центру зайнятості, станом на 18 вересня 2020 року, було подано 19087 пакетів документів для розгляду та прийняття рішення щодо виплати допомоги з часткового безробіття на період карантину. Загалом прийнято 18811 рішень, з них 16207 – позитивних.

Таким чином, на Львівщині державні преференції у вигляді допомоги по частковому безробіттю вже призначені близько 19 тис. роботодавців та фізичним особам-підприємцям, з них ФОПів – майже 14 тисяч. Відтак, найбільше скористалися цією допомогою підприємці: м. Львова (4349), Дрогобицького району (1331), м. Червоноград (1139), Стрийського району (1112), м. Трускавця (710), Самбірського району (681), Пустомитівського району (548), Сокальського району (516), Бродівського району (505) та Жовківського району – 489.

Загалом, за даними Львівської ОДА, компенсаційні кошти для допомоги з часткового безробіття вже призначені 38415 особам, з них 24538 найманих працівники, котрі зайняті у таких сферах економіки як санаторно-курортне лікування, туризм і готельна справа, роздрібна торгівля, охорона здоров’я, будівництво, автотранспортні перевезення, виробництво електричного та електронного устаткування для автотранспортних засобів, побутові послуги тощо. А станом на 18 вересня 2020 року на виплату допомоги з часткового безробіття в період карантину Львівською обласною службою зайнятості вже профінансовано 275,4 млн грн. Загальні ж витрати на цей напрям фінансової підтримки малого та середнього бізнесу вже склали понад 281,1 млн грн.

По-третє, на Львівщині діє Програма підвищення конкурентоспроможності Львівської області. Програма спрямована на підтримку суб’єктів підприємницької діяльності, які працюють у галузі деревообробки, виробництва меблів, виробництва харчових продуктів, легкої промисловості та на підтримку підприємницької ініціативи учасників АТО/ООС. В рамках цієї програми суб’єктам підприємницької діяльності, за рахунок коштів обласного бюджету, відшкодовується частина відсотків за кредитами, взятими ними для ведення підприємницької діяльності. У 2020 році на реалізацію програмних завдань виділено 3,8 млн грн.

Водночас, як повідомляє департамент економічної політики Львівської облдержадміністрації, у межах реалізації Програми підвищення конкурентоспроможності проводяться конкурси стартап-проєктів для учасників АТО/ООС. Підприємці-учасники АТО/ООС, які стали учасниками конкурсу, мають можливість отримати повне або часткове фінансування витрат на реалізацію своїх проєктів.

Голова ЛОДА Максим Козицький відвідує промислові підприємства Львівщини

По-четверте, системно здійснюється підтримка агропідприємств Львівщини. Так, з 4 млрд грн, виділених з держбюджету на аграрний сектор в Україні у 2020 році, 160 млн грн отримають аграрії Львівської області. Додатково у цьому році, на підтримку агропромислового виробництва, з обласного бюджету виділено 18 млн грн. Цей показник є найбільшим фінансовим ресурсом серед регіонів України. Фінансову підтримку вже отримали понад 20 суб’єктів господарювання. Крім цього, проводяться роботи по виготовленню землевпорядної документації та збір даних для виготовлення проєктно-кошторисної документації по проєкту регіонального розвитку «Розвиток сільського підприємництва та інфраструктури агротуристичного кластера «Горбогори», який співфінансується за кошти обласного бюджету.

Як слушно зазначив у своєму виступі під час презентації «Стратегії розвитку Львівщини на 2021-2023 роки» голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький: «Володіючи значним соціально-економічним потенціалом, Львівщина потребує додаткових кроків влади щодо підвищення добробуту населення, а це можливо за умов подолання зростаючої міграції трудових ресурсів та молоді, вирішення низки економічних, соціальних, екологічних та безпекових проблем. На Львівщині особливе ставлення влади до інвестора та бізнесу. Тут працюють служби підтримки інвестора та експортера. Фінансуються програми підтримки малого підприємництва».

На презентації Стратегії був також присутній Президент України Володимир Зеленський, який пообіцяв усіляку підтримку з боку центральної влади розвитку підприємництва, залучення інвестицій та реалізацію великих інфраструктурних проектів у Львівській області. Тож, як бачимо, підтримка бізнесу є стратегічним пріоритетом влади на Львівщині.

* публікація підготовлена прес-службою Львівської ОДА