Підвищення віку усиновлювача порушує права дитини, - Павленко

12:10, 15 вересня 2011

Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко вважає, що скасування максимальної різниці у віці між усиновлювачем і усиновленим порушує права дитини.

Законопроект «Про внесення змін до Сімейного кодексу України (щодо усиновлення)», проголосований народними депутатами України 9 вересня 2011 року,  пропонує вилучити із Сімейного кодексу норму, яка передбачає максимальну різницю у віці, сорок п’ять років, між усиновлювачем і дитиною, яку він бажає усиновити, повідомила спеціаліст департаменту зовнішніх зв’язків Еліна Згоденко.

«Прийнято закон, який надає перевагу потребам дорослої людини, і не враховує інтереси дитини, - вважає Юрій Павленко. - Різниця у віці між дитиною і батьками має бути такою, щоб батьки були здатні повною мірою задовольнити потреби дитини у розвитку, догляді і вихованні».

Він переконаний, що при розгляді питання про максимальну різницю у віці між усиновлювачем і дитиною важливо зважати на те, що усиновлені діти дорослішають, а їх батьки  стають дедалі старшими. Передаючи дитину на усиновлення, необхідно передбачати  майбутнє дитини,  спроможність усиновителів надати дитині реальний захист і через десятиліття. Скасована норма, стверджує Юрій Павленко, забезпечувала природну наступність поколінь, сприяла створенню умов для отримання усиновленими дітьми вищої освіти, захищала дітей від ризику повторного осиротіння.

За його словами, європейські країни запровадили більш жорсткі вікові обмеження для усиновлювачів. Наприклад, у Болгарії, Греції, Ісландії, Македонії, Угорщині максимальний вік усиновлювача – 45 років, у Нідерландах – 42 роки, Хорватії – 35 років. Вирішуючи питання про усиновлення, стверджує і Конвенція ООН про права дитини і Конституційний суд України  ( рішення від 3 лютого 2009 року № 3-рп/2009), необхідно керуватись виключно інтересами дітей і поставити їх вище інтересів і бажань дорослих осіб.

На сьогодні в Україні очікують на усиновлення 28 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них, 95% - діти віком старше  п'яти років. Тепер шанси цих дітей бути усиновленими значно зменшилися. Україні необхідно формувати культуру усиновлення дітей старшого віку, а не створювати ажіотажні черги для усиновлення дітей малюкового віку, вважає уповноважений Президента України з прав дитини.