Пігулки для українського бізнесу

У Львові експерти розповіли про методи підвищення операційної ефективності

08:10, 1 березня 2020

Наприкінці лютого відбувся другий цього року захід від Forum West. Експерти говорили про операційний менеджмент, а слухачами форуму стали 250 топ-менеджерів та керівників компаній зі Західної України.

Організатор форуму Володимир Глащенков зазначає: цього року є дві важливі топ-теми, які, втім, своєї актуальності не втрачають ніколи.

«Перша – це вміння формувати складні задачі для команд і налаштовувати їх на зміни у постійному режимі. Друга річ – використання сучасних світових тенденцій в операційному менеджменті, використання діджитал-технологій і використання інших речей, які вже працюють у західних компаніях, і тільки-тільки починають працювати в Україні», – каже Володимир Глащенков.
Журналісти ZAXID.NET теж побували на події та зібрали поради спікерів для тих підприємців, які лише починають свою діяльність або хочуть підвищити ефективність компанії.

«Найпопулярніша тема – це систематизація бізнесу»

Консультант Інституту Адізеса Борис Шевельов зазначає: до факторів глобального розвитку компанії належать стандартизованість бізнес-процесів, наявність ринку та цільової аудиторії, організаційна структура в компанії. Борис Шевельов додає: найпопулярніша тема серед його клієнтів – це систематизація бізнес-процесів у компанії. Але цей процес залежить перш за все від того, як підприємство організовує роботу і чи паралельно відповідає вимогам ринку.

«На жаль, часто буває таке, що компанія бігла, але в якийсь момент забула, що вона не потрібна ринку, або ринок дуже сильно змінився. І саме тому люди, які керують – власники і топ-менеджери мають поділити задачі на два типи: організаційні і трансформаційні», – пояснює спікер. Якщо ж зробити такий поділ то буде значно простіше йти вперед і добитися успіху.

«Трансформація – це ті речі, з якими ви працюєте з точки зору кількох основних пунктів, які є у вашій компанії. Будь-які бізнес-процеси, які ви старатиметеся налагодити, рано чи пізно будуть впиратися в ці речі. Перша – це ваша власна стратегія. Це те, куди ви рухаєтеся. Бо насправді для того, щоб створити якісні бізнес-процеси, спочатку треба дати собі відповідь на запитання, куди ви як компанія ідете. Друга річ – це структура. Бо якщо структура компанії не дивиться за стратегією або ж вона складена неправильно – на жаль, бізнес-процеси не допоможуть», — підсумовує Борис Шевельов.

Пігулки від бізнес-недуг

Про те, що стратегія і структура потрібні кожному бізнесу, згадує ще одна спікерка Forum West – директорка з розвитку компанії Smart Transformation Світлана Щербань.

«Те, про що я зараз буду розповідати, є, з нашого досвіду, такими узагальненими проблемами.українського бізнесу. Це те, що йому сьогодні болить, основні проблеми. Ми їх у компанії Smart Transformation напівжартома називаємо хворобами. А от інструменти і методи, що можуть стати у пригоді та допомогти, називаємо пігулками», – розповідає Світлана Щербань.

Три напрямки, у яких Smart Transformation найчастіше «діагностують хвороби» українського бізнесу – це культура компанії, операційна діяльність і управління персоналом.

Тож перша «хвороба» на думку спікерки – відсутність стратегії, бачення та цінностей.

«Сьогодні ще багато власників бізнесів доволі скептично ставляться до таких, на їхню думку, напівабстрактних понять, як стратегія, бачення та цінності якісь. І фокусуються виключно на операційній діяльності. Це не може бути ефективним за визначенням операційного менеджменту. Бо «операційний менеджмент» призваний трансформувати стратегічні ініціативи в конкретні вимірювальні результати», – пояснює Світлана Щербань.

Щоб створити ці речі у компанії, власник просто має дати собі відповідь на кілька питань:

1. Якими є цілі нашої компанії? Чи ми досягаємо їх?
2. Яке бачення в нашої компанії? Яка моя роль у реалізації бачення?
3. Чи дотримуємося ми цінностей, яких саме? З чим виникають проблеми?

Ліками від цієї «недуги» стане створення культури — план конкретних кроків втілення, відповідальність компанії та людей, KPI, а ще — комунікація на всіх рівнях підприємства.
Друге «захворювання» бізнесу — це високий рівень операційних витрат, каже Світлана Щербань. «Вилікувати» це можна, якщо впроваджувати прогресивні системи і практики, розвивати їх. Ще варто, каже спікерка, виробляти більше продуктів, на які є попит і економити на витратах. А вже згодом ефективність операційної системи варто оцінювати в грошових одиницях.
Третя «хвороба» – ставлення до персоналу. Світлана Щербань каже: бізнес звик, що для нього важливі обладнання, будівлі, виробничі потужності. Але головна цінність підприємства – це персонал. Тож третя «пігулка» для бізнесу – це створення систем для людей. Йдеться про мотивацію, забезпечення здоров’я та безпеки, командної взаємодії, а ще – система залучення до розвитку та вирішення проблем.

«І головне, – підкреслює Світлана, – святкуйте разом перемоги, усією компанією!».

Фото Володимира Глащенкова

Е-заощадження

Ще однієї спікеркою Forum West стала експертка із корпоративних закупівель lifecell Тетяна Солоп. Компанія lifecell перевела документообіг з паперового на електронний, і ця процедура дозволила зекономити за майже два роки 50 тонн паперу. І чималі кошти.

«Раніше документообіг у нас працював так: треба було створити документ, роздрукувати та погодити його, підписати вручну, відправити поштою та передати вручну», – розповідає Тетяна Солоп.
Тепер завдяки хмарним рішенням усе відбувається в режимі онлайн: працівник створює е-документ, е-погоджує, е-завантажує, затверджує електронним підписом і зберігає в е-архіві.

У результаті підписання документів займає кілька днів замість кількох тижнів, від серпня 2018 року 60% процесів з документообігу оцифровано, а на спеціальному сервісі «Вчасно» працює понад 300 працівників lifecell.

До переваг електронного документообігу, розповідає Тетяна Солоп, належать швидкість ухвалення рішень, екологічність, легкість пошуку та зберігання документів.