ВР продовжила пільги для бізнесу та звільнила ФОПів від сплати ЄСВ

Парламент вніс зміни до податкового законодавства

15:14, 13 травня 2020

Верховна Рада підтримала в цілому законопроект № 3329-д, який має продовжити термін дії чинних і запровадити деякі нові податкові пільги на час карантину, а також звільнити до 30 червня від оподаткування зарплати медиків та інших працівників, які борються з Covid-19. Окрім того, парламент ухвалив проект №2166, який звільнив фізосіб-підприємців (ФОП) пенсійного віку і деякі категорії самозайнятих українців від сплати ЄСВ.

Як повідомив «Главком», згідно із проектом закону № 3329-д, депутати до 30 червня звільнили від оподаткування ПДФО 300% доплати медикам (але без втрат для місцевих бюджетів), допомогу щодо часткового безробіття – від оподаткування ПДФО і військового збору, а також надали можливість отримувати допомогу щодо часткового безробіття фізичним особам-підприємцям.

Крім того, в законі до кінця останнього місяця карантину продовжили термін пільг для виробництва дезінфекторів, призупинили терміни розгляду скарг платників податків, надання індивідуальних податкових консультацій та відповідей платників на запити податкової і продовжили звільнення від штрафів та пені за прострочення споживчого кредиту.

Іще документ передбачає звільнення ФОП від сплати ЄСВ за себе до 31 травня, мораторій на перевірки і незастосування штрафів і пені за порушення податкового законодавства та законодавства з ЄСВ до кінця карантину, продовження спрощеної процедури капіталізації банків.

На пленарному засіданні 13 травня Верховна Рада також ухвалила в другому читанні та в цілому законопроект №2166 про внесення змін до закону про збір та облік ЄСВ. Він удосконалює норми законодавства щодо нарахування і сплати ЄСВ особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, повідомила «Економічна правда».

Зокрема, перелік осіб, звільнених від сплати ЄСВ, доповнили особами, які ведуть незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю. Вони зможуть бути платниками ЄСВ лише за умови добровільної участі.

Також від сплати ЄСВ за себе звільнять осіб, які провадять незалежну професійну діяльність – за умови взяття їх на облік як ФОП та провадження ними одного виду діяльності одночасно як ФОП.

Окрім того, від сплати податку звільнили осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме – наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, зокрема адвокатську, нотаріальну діяльність, та ос, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від неї. Фактично це означає, що відтепер платники єдиного внеску розмежовані на фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Крім цього, ФОП скасували зобов'язання (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності) сплачувати мінімальний розмір ЄСВ за місяці, упротягом яких вони не отримали прибутку.

«Законопроект №2166 розроблений для удосконалення норм законодавства щодо нарахування ЄСВ особам, які ведуть незалежну професійну діяльність, усунення дискримінації платників ЄСВ та припинення несправедливої сплати ЄСВ самозайнятими особами та ФОП, якщо вони не отримали дохід, і штрафних санкцій за його несплату», – пояснив автор законопроекту депутат Євген Петруняк, поінформував «Інтерфакс-Україна».

Як йдеться в супровідних документах до законопроекту, через законодавчі колізії деяким категоріям підприємців двічі нараховують ЄСВ, тоді як закон має унормувати це питання.