Якось так склалися зірки, що давно наболіла потреба у живому майданчику спілкування і думання про культуру Львова нарешті збіглася з планами бодай одного засобу масової інформації.
Можливо, відваги створити окрему дискусійну сторінку культури додав очікуваний тоді кінець світу. Хай, мовляв, хоч перед смертю та культура натішиться, що вона важлива, цікава і вартує, як політика чи історія, цінного інформаційного ресурсу.
З кінцем світу того разу знову не склалося. А обіцянка залишилася, і виявилися спільні інтереси. Дуже сподіваємося, що навзаєм цікаві і корисні не тільки для ZAXID.NET і редакційної ради сторінки, але і для усіх мешканців Львова.
Ми не будемо претендувати на всеохопність, науковість та об’єктивність. Ми хочемо тільки заповнити ті порожнечі і діри, які роблять з нашої культури дешеву, неповноцінну свитину для прикрашання державних свят чи прикормлювання швидких туристів.
Ми хочемо думати і писати не тільки про два полюси: культуру елітарну і культуру масову. Насправді з цими двома антиподами все гаразд, і кожен успішно зайняв свою нішу. Існує інша порожнеча - умовно її можна назвати «середнім класом культури»: відсутній ґрунт для з’яви того якісного культурного продукту, який буде відтягувати публіку від масового ширвжитку і наближати до розуміння елітарного високого (хоча, як на мене, другий елемент уже і не обов’язковий; він може бути приємним бонусом). Навіть, якщо така «культура середнього класу» і існує, то вона позбавлена одного із життєво необхідних елементів, а саме критики, обговорення, рефлексії, оцінки.
Для нас найважливішою є не висока чи низька культура – у світі цей поділ вже давно перестав бути актуальним, а культура глибока, яка є інтегральною частиною існування кожного мешканця Львова і відсутність якої є травмою, несумісною із життям міста.
Нам йдеться про найрізноманітніші вияви співучасті і співтворення культури – від першого відгуку на концерт чи побачену картину, до глибокої рефлексії на тему музейної педагогіки чи соціально-культурної роботи Народного дому. Для нас однаково цінні автентичні вироби народних майстрів і сучасні медіа-мистецтва. Нам однаково важливі топові культурні події у центрі міста і перші кроки самоорганізації людей довкола культурного проекту чи задоволення культурної потреби на далекій міській околиці. Ми будемо однаково уважні до перших спроб рецензій від студентів і львів’ян, які хочуть поділитися думками про культуру і її роль, і до текстів авторитетних фахівців з мистецтва, культурології, соціології, економіки тощо.
Нас цікавить у культурі усе й усі – від темпоритму театральної постановки до зручності туалетів в установах культури, від поетичної збірки до цифр і діаграм економіки культури, від аматора-початківця до визнаного майстра-фахівця.
Нас не цікавитимуть тексти, які будуть політично заангажованими, безграмотними, безапеляційними, неаргументованими чи некоректними. Ми відхилятимемо також анонімні чи відверто рекламні дописи.
Це, мабуть, і усі правила. Можливо, у процесі творення сторінки з’являться нові або зміняться ці. Життя мінливе і «реальність плинна».