Піскун запевняє, що справа проти Кучми – не політика

11:10, 26 березня 2011

25 березня у студії «Шустер live» екс-генпрокурор України Святослав Піскун заявив, що порушена Генпрокуратурою справа проти Кучми – не політика.

«2002 року, коли я проходив співбесіду на посаду Генерального прокурора, всі фракції зі мною позустрічались, і кожна мала до мене два запитання: перше – чи розкриють справу Алєксандрова в Донецьку, друге – розкриття справи Гонгадзе... Я дав торжественну клятву, що ці дві справи розкрию. У справі Алєксандрова – ми знайшли виконавців, замовників організаторів, і відчитався, відзвітував – єдиний прокурор в світі, – якому було дозволено звітувати в Раді Європи. Друга справа – справа Гонгадзе. Дуже складно було розслідувати справу проти міліціонерів, справу, де був президент Кучма, генпрокурору, призначеному Кучмою на посаду. Але ми зачепилися за те, що це можуть бути працівники міліції. Ми шукали працівників міліції, які це могли зробити, вийшли на банду оборотнів, 15 осіб, які робили вбивства, зґвалтування, пограбування…», – розповів Піскун.

Згодом з’ясувалось, з його слів, що ця група непричетна до справи Гонгадзе.

«І одна маленька деталь нас наштовхнула на думку, що це може бути розвідка МВС. Ми дуже обережно, щоб нікого не злякати, провели слідство і тоді був затриманий і заарештований Пукач, який сів в камеру і розповів все, що треба було розповісти. Через три дні мене звільняють з посади генпрокурора, через п’ять днів – Пукача випускають на волю. Тема закривається до 2005 року. Потім я відсуджую право працювати і повертаюсь на посаду. І берусь за цю справу. На протязі двох тижнів ми знайшли і заарештували чотирьох працівників міліції, які вбивали Георгія. Ми знайшли деякі речові докази, зробили відтворення ситуації зі свідками, криміналістами…», – сказав він.

«У нас була проблема з тілом, оскільки мама не визнавала його. Ми призначили три експертизи в Німеччині. Вони підтвердили, що це Георгій. Тоді нам стало зрозуміло, що ми на правильному шляху. Після арешту учасників вбивства постало питання замовника… Ми допитували Кучму по три-чотири, по вісім годин на раз, ми допитували всіх учасників процесу. Але доказів тоді, що ці плівки ( плівки майора Мельниченка ) автентичні, не було. Ми просили Мельниченка надати пристрій, адже міжнародна експертиза вимагає пристрій. Але Ющенко вирішив призначити іншого генпрокурора», – наголосив Піскун.

Далі, з його слів, весною було вбивство, «Кравченко застрелився».

Відтак каже Піскун, було проведено слідчі дії, призначено десятки експертиз, проте через зміну генпрокурора, Піскунові «завершити їх мені не вдалось».

«Ющенко мене звільнив, я просив, дайте закінчити справу Гонгадзе, а він каже: «Ми закінчимо без тебе». Коли втретє я повернувся в Раду Європи, я знову написав листа з проханням призначити експертизу плівок Мельниченка, але не вдалося, мене знову двинули, і Слава Богу… В ті часи заарештувати Пукача…», – наголосив екс-генпрокурор.

Святослав Піскун, говорячи про причини кримінальної справи проти Кучми, зауважив, що для порушення цієї справи повинен був з’явитись ряд причин, серед яких – те, що могли з’явитись докази, «якщо зловлений Пукач дав відповідні покази, підтверджені іншими матеріалами справи», якщо «плівки Мельниченка визначні речовим доказом і приєднані до справи» тощо.

«Не треба думати, що це політика, що з кимось зводяться рахунки. Це - лакмусовий папірець розвитку демократії в Україні», – сказав він.

На запитання про те, кому вигідно зараз порушувати цю справу, Піскун відповів: «Ні 2002, ні 2003, ні 2005 року ні Кучма, ні хто інший не вмішувався і не вимагав від мене незаконних дій. Це дивно було, я кожен день чекав, що викличуть в кабінет і скажуть «Вон!». Треба віддати належне – мене не чіпали і дали можливість працювати».

Як інформував ZAXID.NET , 22 березня перший заступник генерального прокурора України Ренат Кузьмін заявив, що Генпрокуратура порушила кримінальну справу щодо колишнього Президента України Леоніда Кучми. За словами першого заступника генпрокурора, Леонід Кучма підозрюється у перевищенні влади, наданні незаконних розпоряджень керівництву МВС, що призвело до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.

Ренат Кузьмін також повідомив, що Л.Кучмі обрано запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд.