Після 5 років судової тяганини знесли незаконну забудову біля фортеці Тустань

14:22, 9 грудня 2015

28 листопада у Сколівському районі Львівської області біля руїн середньовічної фортеці Тустань, на території державного заповідника знесли фундамент незаконного готельного комплексу, який приватний забудовник почав зводити ще п’ять років тому. Про це сьогодні, 9 грудня, на прес-конференції у Львові розповів директор Державного історико-культурного заповідника «Тустань» Андрій Котлярчук.

Як розповів Андрій Котлярчук, готельний комплекс біля підніжжя середньовічної фортеці, яка датується ІХ—ХІІІ ст., почали зводити у 2010 році. За ініціативи місцевого бізнесмена з міста Борислав Михайла Щура його дружини, яка є власницею земельної ділянки, для фундаменту вирили котлован та встановили бетонні блоки.

Вигляд фундаменту влітку 2010 року (фото заповідника "Тустань")

«Пам’ятка має охоронні зони, які є значно ширшими за територію заповідника. Фундамент будувався на приватній ділянці, яка є в межах комплексної охоронної зони. Це є «буферна зона», де заборонено будь-яке будівництво, не пов’язане з використанням пам’ятки», - пояснив директор заповідника.

Так мав виглядати майбутній готель на фоні скель Тустані (фото: заповідник "Тустань")

Після втручання Сколівського районного суду будівництво готелю було зупинено. Для мирного врегулювання конфлікту забудовнику надали іншу ділянку, більшу за площею. Взяти ділянку підприємець погодився, але домовленості врегулювати конфлікт проігнорував. За рішенням суду будівництво визнали незаконним, було скасовано відповідні рішення Підгорецької сільської ради та державний акт. У травні 2014 року рішенням суду забудовника зобов'язали  знести самочинно збудований фундамент.

Окрім того, унаслідок масштабних земляних робіт, які були проведені безпосередньо на території заповідника, було змінено русло місцевого струмка. Через це проти підприємця було порушено кримінальну справу за ст. 298 Кримінального кодексу України: «Незаконне проведення пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини».

Задля будівництва готельного комплексу було змінене русло потоку 
(фото: заповідник "Тустань")

«Справа тривалий час не мала розвитку. Підприємець самостійно не хотів зносити будівництво. Виконавча служба зверталась до різних будівельних організацій, які могли б знести фундамент», - розповів Андрій Котлярчук.

За словами Котлярчука, знести незаконний фундамент вдалося лише після втручання нинішнього голови Львівської облради Олесандра Ганущина і заступника голови Верховної Ради України Андрія Парубія, а також завдяки підтримці громадськості та медійному розголосу. Лідером боротьби із забудовником був тодішній директор заповідника Василь Рожко, який сьогодні працює начальником управління музейної справи та культурних цінностей Міністерства культури.

Зруйнований фундамент (фото: заповідник "Тустань")

«Випадок з Тустаню має увійти до хрестоматії боротьби з незаконними забудовами. Тоді все почалось нібито з законного дозволу, про який заповідник дізнався вже тоді, коли на територію заїхала техніка. Зараз маємо перший успішний прецедент, який, дай Боже, перенесеться у Львів», - заявив Олександр Ганущин.

Зараз Керівництво заповідника хоче повернути змінене русло струмка до його первинного вигляду та відновити культурний ландшафт селища.

Наскельна фортеця Тустань — пам’ятка історії, археології, архітектури та природи, яка не має аналогів у Європі. Наскельну фортецю Тустань, і взагалі поняття наскельної архітектури науковому світові відкрив Михайло Рожко. Саме він досліджував пам'ятку з 1971 р.

Державний історико-культурний заповідник «Тустань» був створений у 1994 році.

В листопаді 2005 року директором Заповідника став Василь Рожко, син дослідника Тустані Михайла Рожка.

З 2006 року на території заповідника відбувається щорічний Фестиваль української середньовічної культури «Ту Стань!». 

Фортеця Тустань - місце проведення фестивалю середньовічної культури 
(фото: Володимир Рихліцький, ZAXID.NET)