У лютому 2020 року в центрі Львова група невідомих людей напала на Руслана Горбенка. Чоловіка побили: вдарили по голові, дали стусанів, відтак пограбували. А далі розблокували його ж пальцем телефон і так отримали доступ до банківських карток. Зокрема у додатку Monobank минулоріч це було простіше зробити.
«Там ще писало: "Для активації наведіть камеру на номер й фото буде зроблено автоматично". Таким чином грабіжники отримали всі мої дані», – розповідає він.
Коли потерпілий відновив свої мобільні номери, виявилось, що йому почали приходити повідомлення про зняття коштів. Руслан звернувся до поліції. Сталося це тоді, як він отямився – на третій день після побиття.
«Я був упевнений, що захищений банками, як клієнт. У разі чого, фінустанова мала би дзвонити і спитатися кодове слово, якось ідентифікувати мене. Адже роками, десятиліттями не залазив в кредити. Тоді я нібито був винен Monobank близько 18 тис. грн, "Привату" – 60 тис. грн», – каже Руслан.
Тепер борг становить понад 130 тис. грн. Ніхто з фінустанов не пояснював чоловікові, чому сума зросла. Натомість через рік подали на нього в суд. Поміж тим злочинці набрали на його ім'я ще й кредитів у ломбарді. Тож потерпілий разом зі своїм адвокатом почав збирати докази.
«Маємо фото з камер спостереження банкоматів, де зафіксовані невідомі особи, які знімали гроші, починаючи із 6 ранку і десь до обіду в різних місцях Львова. Також є задокументована відповідь з ломбарду, що в них такого клієнта, як Горбенко Руслан, немає. Чому кажу про це? Бо у виписці "Універсал Банку" було декілька операцій після лютого 2020 року – на цю картку нараховувались відсотки», – зазначає адвокат Йосип Зазуляк.
Ситуація, в яку втрапив Руслан, форс-мажорна, каже фінансовий експерт Віктор Гальчинський. Тієї ночі, крім фізичних травм, чоловік отримав борг, тягар якого зараз на його плечах, бо з моменту пограбування до його звернення в банки заблокувати картки, все ж, минуло кілька годин.
«Всі дії, вчинені за допомогою електронного підпису, згенерованого у мобільному додатку або одноразовим СМС-паролем на мобільний телефон, який реєструється, як фінансовий, вважаються такими, що їх робив клієнт до моменту блокування картки. Раджу мати при собі чи десь у "хмарі" перелік ваших карток, рахунків, гарячих ліній. Можливо, навіть вартує відключити біометричну авторизацію в телефоні і вводити пароль вручну», – радить він.
Речниця «Приватбанку» у Львівській області Докія Кузьменко пояснює, що на рахунках потрібно зробити обмеження.
«Зайдіть у налаштування онлайн-банкінгу і встановіть ліміти на типові операції або навіть їх обнулити. Йдеться про зняття готівки в автоматі та інтернет-платежі», – радить вона.
Ще минулого тижня ми надіслали запити до банків із проханням пояснити, чому борг на картках Руслана росте, й висловити позицію у судовій справі. Через п'ять робочих днів не надійшло жодної відповіді. Тим часом Руслан вже подав щодо боргу в Monobank апеляцію. Найближче судове засідання призначене на 29 вересня.