Післямова до параду

Такі речі на коліні робити не можна. Це елемент морального, пропагандистського, ідеологічного тиску на ворога і патріотичного підживлення самих себе

03:48, 25 серпня 2014

Провели, не повелися на повідку у істериків - плюс. Особливих ляпів не було - плюс (прапор заплутався на флагштоку, але сам і розплутався вітром). Особливо теплі вітання були зведеної команди учасників АТО і Нацгвардії - плюс. Техніку публіка зустріла з інтересом і виглядали машини гідно - плюс. Відсутність трибуни - додумалися не ставити - плюс. У секторі запрошених гостей дипломати, політики, громадські активісти могли вільно переміщатися і спілкуватися один з одним - плюс. Людей було багато. Різних. За кількістю і різноманітністю національної символіки Київ блиснув - плюс. Вшанували пам'ять загиблих - плюс. Люди плакали.

Тепер мінуси ... Совок. За формою ... Дивишся як йдуть погранці або НГ, або зведений АТО - блиск. Дивишся на ці сірі постоли в яких Гелетей їздив - ну йожкін кінь - навіщо? Хтось замислювався як виглядає цей металобрухт на тлі нових кугуарів і БТР4? Ну добре, немає у нас лімузинів власного виробництва, але від чого міністр оборони не приймає парад в кузові тактичного позашляховика? Хаммера того ж ... У французів так. Прикордонники на дефендер їздять, ну можна було знайти б / у зробити з нього парадну версію. Звичайно, ви скажете - не до того. Ні часу, ні грошей. Так, але даю 9 з 10 - в цю сторону ніхто навіть не думав! А людина, яка повинна думати про такі важливі "дрібниці" повинна бути обов'язково. Ось знайдіть в мережі відео парадів США, Франції, Мексики, Італії ... Придивіться. Бійці йдуть повільніше. Парад для чого? Що б країна розглянула свого захисника. Сьогодні захисники швидко потопали геть, а ми сиділи зі знайомими і намагалися згадати "в якому шоломі були", "в яких камуфляжах". Хода. Ну не природно це - марширування з відбиванням п'ят. Це вже не актуально давно. Люди так не ходять. Знову ж, придивіться, яка хода і її темп у інших? Чи не метушливо, впевнено, з відчуттям, з толком ... Це вам не іграшка заводна, а воїн. Тут не можна миготіти. Парадна форма ... еммм ... Ось пройшли бійці АТО - річ. Вірю. Захист. Надійно. Йдуть решта - не вірю. Якщо ми виводимо на парад армію, вона повинна йти в польовій формі, а не парадній. В касках, тактичних кепках або беретах, але не в "аеродромах". Це так само дивно виглядає як совковий ЗІЛ / ЗІС / ЗІМ. Учасники параду ... А чому не було морської піхоти? А чому авіаторів не вів за собою Мамчур? Парад, це демонстрація армії, а не учнів військових вузів. Нехай буде їх трохи, по дві шеренги. Але коли з усіх бійців реально круто, сучасно, а головне цікаво для глядача виглядають аж три "квадрата" - АТО, НГ та прикордонники, то весь процес перетворюється на формальність, а не явище.

Віночки-танці-козачки .... Ой вей! Це що за привіт з часів розквіту застою? Хтось може членороздільно пояснити роль танцювального колективу на військовому параді? Ні, коли в Москві це було "виряджені холопи з усіх кінців імперії танцюють перед ЦК", там все зрозуміло, але зараз-то навіщо? Танцюристи розуміють, що вони нафіг нікому не цікаві бо прийшли дивитися не на них, але роблять вигляд, що захоплено танцюють. Глядачі які бачать танцюристів розуміють, що їм танцюристи нафіг не цікаві, але з ввічливості стоять і дивляться - артисти ж намагаються ("... а що, все, цікавого більше не буде?"). Виходить всі розуміють - танці та псевдовусаті козачки - не в тему, але все чемно роблять вигляд, що типу так і треба. Навіщо?

Так, звичайно, не до тонкощів масових заходів зараз. Але чи думав хтось про інший формат параду? Уявімо ... Диктор говорить про дві великі битви, ювілей яких відзначає цього року країна: Конотоп і Орша. В обох випадках українські воїни розгромили агресора зі сходу. Правонаступність. Зараз теж громлять того ж агресора. Меседж - Українці - нація, яка знає в якій руці тримати меч ... В цей момент на Хрещатик виходять воїни князя Костянтина Острозького під прапорами цього талановитого полководця. За ними йдуть козаки запорозькі й реєстрові. Потім йдуть січові стрільці та підрозділи УНР, ЗУНР. Холодноярські повстанці і "махновці". Потім бійці УПА і Червоної Армії часів Другої Світової. Кожного періоду по чоловік 10, якщо багато не буде. Так, Гіркін дискредитував слово "реконструкція", але якщо й виводити на парад військову історію країни, це повинно бути красиво візуально і глибоко в минуле ... Власне сам парад тоді вибудовується за логікою: Минуле. Сучасне. Майбутнє. Сучасне, це нинішня армія. З акцентом на її героїв. Мали самостійно йти специ (1, 3, 8), десант (25, 80, 79, 95), мотопіхота, добровольчі ... Це адже їх свято було і буде. Їх відсутність сьогодні виправдовує тільки бажання здешевити процес і зайнятість хлопців на фронті. (Хто б не йшов - ніяких парадних кітелів - тільки польова форма, так як воїн виглядає в реальності). Після діючих бійців можуть бути вже ліцеїсти та студенти - майбутнє. Теж трохи. Десь у такій логіці роблять парад французи, італійці та англійці. І якщо зараз можна відмахнутися - не до тонкощів, то у слід році вже не вийде. Не можна псувати поганим стилем заходи, які даються країні не просто. Не можна, коли президент говорить осудні речі, що нарешті поставлена крапка на 23 лютого, за площею йде новонароджена армія .... а музичний супровід і голоси коментаторів із 70-х. Занадто пафосно, щоб бути щирим, занадто передбачувано-радянсько, щоб бути цікавим. Звичайно, своє проведення парад виправдав, навіть в такому вигляді. Сам його факт. Але потрібно розуміти - такі речі на коліні робити не можна. Це елемент морального, пропагандистського, ідеологічного тиску на ворога і патріотичного підживлення самих себе. Це повинно бути продумано до дрібниць. Попереду парад перемоги. Є над чим замислитися.