Письменник Борис Акунін вийшов з російського ПЕН-центру

13:19, 11 січня 2017

Письменник Борис Акунін (Григорій Чхартішвілі) заявив про рішення залишити російський ПЕН-центр. Він прокоментував це у своєму Facebook. Акунін написав, що «боротися за свободу вираження і бути потужним голосом на захист письменників, які за свої погляди зазнають переслідувань, ув'язнення і загрозу життю» - основні завдання ПЕН-руху. Проте «російський ПЕН-центр цим не займається, а значить, ніякого відношення до ПЕН-руху не має», - зазначив Акунін і попросив «надалі ніяк не асоціювати» його з російським ПЕН-центром.

Напередодні про вихід зі складу Російського ПЕН-центру заявили поет Лев Рубінштейн та письменник Олександр Ілічевський. Причиною їх відходу стало виключення з клубу їхніх колег і друзів, а також «репресивні заходи» щодо них.

З 10 січня зі складу ПЕН-центру виключений журналіст та видавець Сергій Пархоменко. У протоколі засідання вказується, що журналіст виключений за «провокаційну діяльність».

Сам Пархоменко вважає, що це рішення пов'язане з опублікованими на сайті «Ехо Москви» текстом про публічну відмову керівництва ПЕН-центру від заяви в підтримку Олега Сенцова.

Нагадаємо, , що більше 60 членів Російського ПЕН-центру підписалися під листом президенту з проханням помилувати Сенцова. Зокрема, лист підписали Володимир Войнович, Людмила Уліцька, Олександр Архангельський, Аліса Ганієва, Денис Драгунський, Тимур Кібіров, Майя Кучерская, Олександр Кушнер, Лев Рубінштейн та інші письменники, поети і журналісти. Також лист підписали актриса Лія Ахеджакова та інші діячі культури. Заяву було опубліковано на сторінці «Приватна думка. Російський ПЕН-центр», яка не є офіційною сторінкою організації.

Згодом офіційне керівництво цієї організації повідомило, що не писало листа президенту РФ з проханням помилувати українського кінорежисера.

«Ми нічого Володимиру Володимировичу не писали. Виконком та президент ПЕН-центру в цьому участі не беруть. Це не наша ініціатива. У нас є група "ліберальних" опозиціонерів, які з нами намагаються конфліктувати і ведуть власну лінію. Вони є членами Центру, але приймають свої власні заяви, збирають підписи серед однодумців», - повідомили у прес-службі.

ПЕН-клуб є неполітичною, недержавною організацією, яка перебуває в формальних консультаційних зв'язках з ЮНЕСКО і має спеціальний консультативний статус в Економічній і Соціальній Раді ООН.

ПЕН-клуб засновано 5 жовтня 1921 в Лондоні з ініціативи англійських письменників Кетрін Емі Доусон-Скотт та Джона Голсуорсі (перший президент клубу). Першими членами ПЕН-клубу стали письменники Джозеф Конрад, Бернард Шоу та Герберт Веллс.