Письменники закликають оголосити Львів книжковою столицею світу

16:32, 7 вересня 2010

Українські письменники брати Капранови напередодні 17 Форуму видавців у Львові звернулись з відкритим листом до голови Львівської ОДА Василя Горбаля, міського голови Львова Андрія Садового, львівської обласної та міської рад і громади Львова у якому закликають об’єднати зусилля львів’ян, влади, творчих та інтелектуальних, аби розробити спеціальну програму у 2014 чи 2015 році на базі котрої ЮНЕСКО обере книжкову столицю світу.

«2012-го року книжковою столицею світу стане Єреван – столиця Вірменії, країни з населенням 3,2 мільйони осіб і площею 29 тис. кв. км. (нагадаємо – у Львівській області проживає 2,5 мільйони осіб на території 21,8 тис. кв. км.). Ми недаремно почали порівнювати Вірменію із Львівщиною – вони схожі не тільки за площею та населенням. …і в галузі книговидання вони мають багато спільного», - йдеться у повідомленні.

У 2009 році у Вірменії вийшло 1718 видань загальним накладом 1329,9 тис. примірників, на Львівщині – 1035 загальним накладом 1133,3 тис. примірників, що в перерахунку на 100 мешканців складає 0,53 та 0,41 відповідно.

«Дивлячись на ці цифри навряд чи хтось помітить перевагу вірменських книжників над львівськими (не кажучи вже про всю Україну). Тим більше, що з 1718 вірменських книжок 572 складають автореферати дисертацій. Крім того у Єревана немає того, чим вже 17-й рік пишається Львів – а саме Форуму видавців, найбільшого і найавторитетнішого книжкового заходу України. Саме через Форум видавців Львів отримав неофіційне звання Книжкової столиці України – випередивши Київ та Харків, яким однозначно поступається за масштабами книговидання», - йдеться у заяві.

«То чому ж досі Львів не претендує на звання Книжкової столиці світу? Кілька років тому, коли це звання отримав Амстердам, звісно, питання виглядало риторичним. Але Любляна – і от, перша пострадянська країна Вірменія, яка стала центром світової книжкової індустрії, дають зрозуміти: єдине, чого бракує Львову – це бажання. Як відомо – головний критерій, яким керується ЮНЕСКО, визначаючи книжкову столицю – це програма, яку вона пропонує. 17-річний досвід проведення Форуму та можливість об’єднати навколо цієї ідеї творчі та організаційні сили всієї України свідчать: Львову до снаги ця задача», - зазначають брати Капранови.

На підставі вищевикладеного вони звертаються з пропозицією до львів’ян та з вимогою до обласної та міської влади: «Об’єднати зусилля громади Львова, влади, творчих та інтелектуальних кіл навколо програми „Львів – книжкова столиця світу” у 2014 чи 2015 році».

Зі свого боку брати Капранови готові приєднатися до цієї роботи і закликають приходити усіх охочих поспілкуватися на цю тему до воріт Палацу мистецтв на вул. Коперника під час Форуму видавців, де стоятиме їх зелений „Запорожець”.