Пісні неоголошеної війни

Українські музиканти відреагували на події в країні

10:20, 11 лютого 2015

Українські музиканти запишуть альбом з патріотичними піснями для армії. Запис відбудеться у рамках проекту "Музика гідності".

Свою участь уже підтвердили такі виконавці, як Nesprosta, Телері, Kozak System, Сергій Кузін, Нумер482, Onuka, ТНМК, OT VINTA, The Maneken.

Поява такого альбому не є чимось сенсаційним, адже війна на сході України не могла не знайти відображення у сучасній українській музиці. Події останнього часу не лише розкололи шоу-бізнес та їх шанувальників на два непримиренних табори, але й створили потужний культурний шар нової пісні, нового осмислення війни.

І якщо на початках антитерористичної операції на Донеччині та Луганщині пісні УПА спліталися в окопах зі "Смуглянкою", то чим далі тим потужніше твориться нова та спільна музика. Як і з'являється усвідомлення спільних героїв.

Тож відомі українські виконавці не лишилися осторонь процесу. У їх нових піснях все частіше звучить тема війни.

Анастасія Приходько та Микита Рубченко створили пісню "Герої не вмирають". Це, мабуть, одна із найемоційніших композицій останнього часу. Рок-музикант Микита Рубченко (автор рок-версії гімну України) виступив саунд-продюсером пісні, тож її звучання набуло "важкого" як для Приходько стилю. Проте він напрочуд пасує її потужному вокалу.

"Протягом тривалого періоду Україна потребувала героїв. Так, звичайно, були герої минулого, визначні історичні постаті та видатні особистості, з яких треба брати приклад. Та раптом вони відродилися як Фенікс з попелу. І є розуміння, що вони не вмирають, а просто повертаються на небо, щоб у важкі для країни часи повернутися знов" - написала співачка на своїй сторінці у Facebook.

Юлія Донченко, відома також як співачка Maxima, заспівала баладу "100 бійців". Слова написав Олекса Негребецький, аранжування - Віталій Телезін. Андрій Партика виступив продюсером. Це - український варіант американського хіта Ballad of the Green Berets - патріотичної пісні часів в’єтнамської війни, присвяченої силам спецпризначення армії США. Однак це зовсім інша пісня - зі своїми словами, стилістикою й звучанням. 

Чорно-білий кліп розповідає про українських військових на передовій.

Ведучі ТСН разом  із сестрами Тельнюк та групою Kozak System записали зворушливий кліп “Повертайся живим”. Автор слів пісні – київська поетеса Ірина Цілик, а музику написала співачка Леся Тельнюк.

"Я співала серцем. Довірилася професіоналам – приблизно так, як ми довіряємо нашим захисникам на сході”, – розповідає Юлія Бориско. 

Цікаво, що у виконанні непрофесійних співачок-телеведучих пісня вийшла набагато зворушливішою, ніж без них, коли співали тільки сестри Тельнюк.

Харківський композитор і аранжувальник Борис Севастьянов виклав у Youtube декілька композицій. Пісні "Це, дитинко, Рашизм!" чи "Гради" миттєво стали популярними не лише через актуальність теми, але і через відчуття хіта їх автором. Севастьянов працює швидко і плідно, деякі користувачі соцмереж уже порівняли його пісні зі зброєю. Тим більше, що останнім часом автор не раз виконував їх для військових на передовій. Пісні стали свого роду частиною волонтерської діяльності композитора. 

Гурт "ТІК" присвятив свою нову пісню "Запах війни" не солдатам, а волонтерам. Як наголосив лідер гурту Віктор Бронюк, він  впевнений, що волонтери допомагають перемозі не менше, ніж військові: "Це відео ми присвячуємо не лише військовим, які щохвилини ризикують своїм життям заради захисту нашої країни, кожного з нас, але й волонтерам, які ризикують не менше. Справжнім героям, які везуть не лише найнеобхідніше, але і такі важливі слова підтримки від зовсім незнайомих людей з усієї країни", - заявив він. 

Емоційний кліп на цю пісню зняв герой України, режисер і оператор Ярослав Пілунський, який ще навесні, під час анексії Криму, опинився у російському полоні. 

Кліп був відзнятий за участі справжніх волонтерів громадської організації "Народний тил". У відео викорастані дитячі малюнки, намальовані для бійців. 

Група “Друга ріка” відреагувала на події на сході України піснею "Я чую".  Нещодавно гурт презентував кліп на цю пісню. Режисером нового відео групи став Влад Разіховський, головну роль у кліпі виконала модель Алла Григор'єва. 

"Сниться, як дістала та війна", - співає Валерій Харчишин.

Гурт "Тартак" так само створив нове відео на пісню "Висота (Ніхто, крім нас)". Кліп створений на основі відео, яке присвячене захисникам донецького аеропорту.

Сама пісня була написана ще у листопаді. Фронтмен гурту Олександр Положинський розповідав тоді, що написати цю пісню його попросили десантники: "На нашому сайті я побачив, що хтось із бійців залишив прохання створити композицію для українських десантників, а трохи пізніше одна моя знайома по телебаченню поспілкувалася з кимось із високопосадовців Міністерства оборони, який їй також скаржився, що нашим солдатам не вистачає сучасних актуальних військових пісень. Тоді вона попросила мене написати таку композицію".

Музиканти гурту "Гайдамаки" самі побували в зоні АТО та склали пісню "Нашим пацанам". Саме таке просте звертання вони визначили найбільш доречним у цій ситуації, без зайвого пафосу. За словами Олександра Ярмоли, лідера "Гайдамаків", це трек про звичайних хлопців, які не піддаючись сумнівам, роблять свою справу, захищають незалежність України. А ще "Гайдамаки" нещодавно презентували нову патріотичну пісню та кліп "Укроп", які вже з'явилися на Youtube та отримали чимало схвальних відгуків. Автор тексту й режисер – військовий із зони АТО, чернівецький лейтенант Олександр Ткачук. Слова пісні були написані прямо на передовій.

Нагадаємо, що дняму у мережі стартував проект "Музика воїнів". І, звичайно, така нова музика війни може стати підставою для звинувачень у бажанні бути в тренді. Проте добрі її взірці (а таких чимало навіть поза запропонованим вище списком) творять не тренд, а новий історичний та стилістичний шар, співзвучний із вимогами часу.