Палата Представників американського конгресу затвердила закон про оборонний бюджет, додавши до нього положення про санкції проти причетних до будівництва «Північного потоку-2» та «Турецького потоку» компаній.
Як повідомляє «Європейська правда», документ передбачає, що санкції діятимуть також у разі, якщо ці трубопроводні проекти змінять назву чи будуть замінені іншими.
Зокрема, санкції накладаються на:
- судна, які займалися прокладанням труб на глибині 100 футів нижче рівня моря;
- іноземців, які свідомо продавали, здавали в оренду чи надавали ці судна для будівництва трубопроводів або сприяли оманливим чи складним операціям для надання цих суден для будівництва.
Серед обмежень, накладених даним рішенням:
- заборона видачі американських віз і анулювання чинних віз для співробітників або співвласників компаній, що потрапили під ці санкції
- заморожування майна й активів цих людей на території США.
Рішення ще має затвердити Сенат. Очікується, що це відбудеться вже на початку наступного тижня. Відтак, його має підписати президент.
Не пізніше 60 днів з дня набуття чинності закону держсекретар та держказначейство спільно подають комітетам конгресу звіт, що визначає організації й осіб, які підпадають під санкції. Компанії, залучені до побудови «Північного потоку-2» та «Турецького потоку», матимуть 30 днів після набуття законом чинності, щоби припинити діяльність, пов’язану із будівництвом трубопроводів.
Попри те, що санкції стосуються лише кораблів, у «Нафтогазі» вважають, що воно завдасть серйозного удару по трубопроводам, оскільки Росія сама не має відповідної техніки і вимушена користуватися послугами іноземних судновласників.
Що таке «Північний потік-2» і чому його будівництво необхідно зупинити
«Північний потік-2» (англ. «Nord Stream 2») – проект магістрального газопроводу з Росії в Німеччину через Балтійське море в обхід України довжиною понад 1200 км. Потужність нового трубопроводу складе 55 млрд м3 газу на рік. Вартість проекту – 9,5 млрд євро. Газопровід будує російський «Газпром» спільно з європейськими компаніями Engie, Uniper, OMV, Shell і Wintershall. Спершу планувалося завершити його до кінця 2019 року, але через спротив частини європейських країн, будівництво загальмувалося.
Маршрут «Північного потоку-2»
Противниками проекту є, зокрема, Україна, Польща, Угорщина, Молдова, Румунія, Чехія, Словаччина, Латвія, Литва та Естонія. Серед аргументів наводиться, зокрема, посилення енергетичної залежності Європи від постачання російського газу, а також шкода екосистемі Балтійського моря.
Сполучені Штати критикують спорудження «Північного потоку-2», вважаючи його загрозою для енергетичної безпеки ЄС. Окрім того, втрати України від «Північного потоку-2» можуть скласти до 3% ВВП. Натомість у Берліні та Москві наголошують, що проект – виключно економічний.