Пиво з кіоску – шкідлива звичка?

23:42, 8 листопада 2011

Вживання слабоалкогольних, алкогольних напоїв неповнолітніми є гострою проблемою українського суспільства загалом, і львівського зокрема. Як не прикро, на початку 2011 року ВООЗ вивела Україну в лідери серед країн за рівнем дитячого алкоголізму.

Можна багато говорити про причини такого стану: виводити його з тривалої кризи суспільства, кризи інституту сім’ї, засилля образів масової культури, які нав’язують нездоровий стиль життя, тощо. Проте у Львові зараз обговорюють питання більш практичне, а саме - доступність слабоалкогольних та алкогольних напоїв підліткам і молоді.

 

Турбота громадськості

Нещодавно у «Львівській Політехніці» відбувся круглий стіл, одним з центральних питань якого було питання можливості школярам та студентам придбати пиво, алкоголь у закладах роздрібної торгівлі, зокрема в кіосках. Чимало представників громадськості, як от голова батьківського комітету, представник шкільного самоврядування, представники ВНЗ, переконані, що слабоалкогольні напої, пиво, алкогольні напої не мають продавати у кіосках біля шкіл, коледжів, університетів, біля студентських гуртожитків, бо це спокушає підлітків, і далеко не завжди продавці виявляють достатньо уваги і моральності, щоб не продавати їм цієї продукції.

 

Алкоголь і діти

З початку цього року з алкогольним отруєнням у реанімаційне відділення міської дитячої лікарні Львова потрапило 26 дітей, ще шестеро – на диспансерному обліку. Завідувач реанімаційного відділення міської дитячої лікарні Львова Ігор Лукасевич повідомив, що фактично кожне четверте дитяче отруєння – алкогольне.

«Якщо колись отруєння медикаментами становили 70%, а 30% - немедичними речовинами, то зараз – навпаки: 30% – медикаментами, а 70% – немедичні. При цьому ріст відбувається не коштом побутової хімії, що було характерно наприкінці 80-х, у 90-х роках, а коштом саме алкоголю, етанолу, – прокоментував лікар. – Раніше у 70% випадках отруєння алкоголем фіксували у хлопців і 30% – у дівчат. Зараз - 50% на 50%. Таких дітей привозять групами по 3-4 особи. Вік отруєнь – 12-15 років. Отруюються змішаними енергетичними напоями, пивом та етанолом».

«Моя думка як лікаря і як патріота свого міста – треба зав’язувати з продажем алкоголю на маршрутах, де діти і студенти йдуть на навчання. Ніде у світі такого нема. Мені здається, що влада, яка надавала дозволи підприємцям, має це припинити», – стверджує Лукасевич.

 

Владна заборона

Міський голова Львова Андрій Садовий, реагуючи на цю дискусію, запропонував підготувати ухвалу про заборону продажу алкогольних і слабоалкогольних напоїв у кіосках Львова, а також винести цей проект на найближчу сесію Львівської міської ради.

«В інших містах ми бачимо МАФи, у яких продають газети, квіти, якщо нема продуктових магазинів, продають продукти. Але я ніде у світі не бачив такого масового продажу в МАФах слабоалкогольних і алкогольних напоїв. Ніде у світі такого нема. Так, ми повинні зберегти робочі місця, нормалізувати схему розміщення МАФів, має бути форма, якість, щоб люди не втратили роботу. Але ми повинні заборонити продаж слабоалкогольних і алкогольних напоїв у МАФах. У магазині дитині алкоголь ніхто не продасть, бо там камери спостереження, є контроль, на відміну від МАФів. Хочемо мати здорових дітей – мусимо проголосувати за таке рішення. Що ми маємо сьогодні важливішого, ніж здоров’я наших дітей?», - говорив А.Садовий на сесії міської ради 20 жовтня.

Проект ухвали розроблено. Він передбачає встановлення заборони з 1 січня 2012 року. Із проектом можна ознайомитися на сайті Львівської міської ради.

Якщо рада ухвалить таке рішення, його можна буде трактувати як вольове, мотивоване турботою про майбутнє покоління. Приклад такої рішучості уже був, коли Львівська міськрада заборонила продаж у місті алкоголю опісля 22 години. І треба сказати, що в перші місця дії заборони міліція рапортувала про зниження криміногенної ситуації в місті у нічний час.

 

На сторожі підприємців

Проте йдеться не лише про здоров’я дітей, але й про прагматичні інтереси малого бізнесу. Продаж акцизних товарів, як пиво чи сигарети, думаю, приносить їм дуже вагому частину заробітку. Достатньо кількох простих спостережень, щоб зрозуміти це. Щоб наповнити холодильники всякою всячиною, люди йдуть до крамниць, супермаркетів, а в кіосках роблять лише дрібні покупки, щоб перекусити, - шоколадні батончики, печиво, горішки, сухарики, жувальні гумки тощо. І не складно зрозуміти, що усе це добре компонується, а відтак і продається із слабоалкогольними напоями і пивом. Та що казати, якщо навіть фірмові газетні кіоски з гордим іменем «Преса» на центральному фронтоні мають підсвічену викладку акцизних товарів – цигарок. Сміх і гріх – і тут папір, і там трохи паперу.

І хоча кіосків сьогодні у Львові трохи більше 1,5 тисячі, але їх власники мають й інші заклади торгівлі, і всюди працюють люди, а в них – сім’ї, а разом це доволі значна частина електорату. Тож цілком можливо, що частина депутатів можуть, звісно визнаючи вагомість проблеми дитячого алкоголізму, все ж захищати права саме малих підприємців.

Зокрема на згадуваній сесії 20 жовтня секретар Львівської міської ради Василь Павлюк наголосив, що питання продажу алкоголю мають контролювати правоохоронці. «Ми, як депутати, не вправі диктувати бізнесу, що робити. Але якщо міліція не може впоратися, для чого така міліція?», – наголосив Василь Павлюк.

 

Хто спіймав продавця?

Твердження В.Павлюка у принципі логічне, але на практиці, на жаль, нікуди не веде. Сказати, що міліція бездіяльна, підстав наче немає. Бо, з одного боку, з початку року у Львові працівники міліції склали 128 адміністративних протоколів на підприємців, у чиїх МАФах порушили заборону на продаж алкоголю після 22 години. А от на факти продажу пива чи тютюнових виробів неповнолітнім у МАФах у Львові цього року міліція не натрапляла, таких адмінпротоколів не складено жодного.

Виникає запитання, а де діти купують пиво і цигарки? І кіоски, і дрібні магазинчики рясніють наліпками «Я не продаю ЦЬОГО неповнолітнім», так воно є, чи лише про людське око – достеменно сказати не можна. За виключенням листів та дзвінків мешканців, що в тому чи іншому магазині, тому чи іншому МАФів неповнолітнім таки продавали пиво чи цигарки. Однак, на жаль, ця інформація не є системною.

 

Громадський тиск

Думаю, це дуже хороше поле діяльності для громадськості. Власне для шкільних, студентських урядів. Дуже на часі не просто подискутувати, експериментально купити пиво в одному кіоску, а реалізувати масштабний проект моніторингу. Наприклад, застосовуючи систему «таємний клієнт» біля своїх навчальних закладів, гуртожитків, перевіряти, чи продають пиво і цигарки особам до 21 року. Таку ініціативу реально здійснити. З огляду на важливість тематики, він міг би бути підтриманий міською радою як важливий соціальний проект. А ще починає діяти громадська рада при головному управлінні МВСУ у Львівській області, і через неї можна було б стимулювати співпрацю з правоохоронцями. І якщо б таке кількамісячне практичне дослідження показало, що дітям пиво і цигарки продають не в поодиноких випадках, а повсюдно і без зайвих запитань, то звіт про це став би дуже ґрунтовною підставою для прийняття заборони на таку шкідливу торгівлю.

До вимог громадськості з обмеження продажу неповнолітнім таких акцизних товарів я б додала ще одну: негайне звільнення продавців за такі дії. Наскільки це радикально, можна зрозуміти у порівнянні. У Туреччині, до прикладу, за продаж тютюну дітям касир сідає на рік до в’язниці.