Пластик полонив нас, - Онищенко про заміну вікон у центрі Львова

13:35, 26 квітня 2012

95% квартир у центрі Львова – приватизовані, повідомила начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко 25 квітня у Центрі міської історії, де відбувся круглий стіл «Житло в історичному центрі: приватна власність - колективна відповідальність».

За її словами, із них лише 3% створили ОСББ. 70% мешканців вважає, що ремонт в їхніх квартирах повинні робити за кошти бюджету міста, 1/4 власників незадоволена умовами проживання, із них 75% нарікають з приводу поганого стану будинку, решта –на те, що далеко виносити сміття, шумно.

«Пластик надійшов і полонив нас. Люди думають, що, поставивши пластикові вікна, в їхніх оселях буде тепліше, і що такі вікна легше мити», - сказала Лілія Онищенко. Загалом у Львові встановлено 11 тис. таких вікон замість старих дерев’яних.

Також вона розповіла про те, що дуже часто мешканці вважають, що балкони, підвали, горища, сходові клітки – це вже не їхня власність. «Люди приватизували квартири, закрили двері і не допускають. Якщо платити, то тільки за метри квадратні, які записані, а як користуватися – то все моє», - сказала начальник відділу житлового господарства Галицькоїрайонної адміністрації Олександра Дулиба. Вона зазначила, що при приватизації мешканцям надали підвали і горища, які перетворюються у склади всякого непотребу, а працівники  ЛКП не мають туди доступу.

«Мешканці повинні почати вимагати щось від себе. Їм всім дали у приватну власність квартири, вони не заплатили ні копійки. В Польщі, в Румунії платили за це, і ті гроші пішли до бюджету. В Румунії мешканці мають не тільки квартири, але й увесь будинок і саме вони його утримують», - розповіла начальник управління охорони історичного середовища.

Олександра Дулиба зазначила, що будинки, де створені ОСББ, у значно кращому стані. Проте у центральній частині важко створити ОСББ, оскільки частину приміщень винаймають різні фірми. Також тут мешкає велика частина людей, які отримують пільги на комунальні послуги, і їм невигідно створювати ОСББ. Зараз у Галицькому районі створено 47 ОСББ.

Щоб змінити ситуацію, на думку Лілії Онищенко, потрібно змінити законодавство і пояснити людям так, щоб вони зрозуміли, що старі вікна, брами є вартісні, що їх не можна замінювати на нові, що не можна малювати фасади будинків у будь-який колір. За словами Олександри Дулиби, щоб зробити, наприклад, ремонт горища, потрібна згода всіх мешканців, а якщо хтось один не погодиться, то ЛКП вже цього зробити не може, а жителі надалі пишуть листи із вимогою відремонтувати. Загалом до відділу житлового господарства Галицької районної адміністрації надходить більше 300 звернень щомісяця.На ремонти будинків цього року їм виділили 800 тис грн при потребі 70 млн.

Як інформував ZAXID.NET, на думку експертів, у житловому безладі Львова винна радянська влада.