Пластикові вікна у Львові замінюватимуть на дерев’яні примусово

14:40, 25 листопада 2011

Міська влада Львова напрацьовує з міліцією і виконавчою службою механізм, який дасть змогу примусово замінювати пластикові вікна в центральній частині міста в оселях львів’ян. Про це повідомила 25 листопада голова Галицького району Львова Ірина Маруняк.

«Процес заміни вікон на пластикові у Львові продовжується, але він трохи сповільнився. Люди через ЗМІ, просвітницьку роботу зрозуміли свою помилку. Адже краще реставрувати вікна, а якщо вони не підлягають реставрації – замінити на дерев’яні, що екологічніше, якісніше, естетичніше, комфортніше. Але все ж до суду подаємо матеріали, бо не всі мешканці є свідомими, не всі хочуть виправляти свої помилки», – сказала вона.

З початку року, за словами Ірини Маруняк, районна адміністрація подала до суду 32 заяви щодо заміни вікон на пластикові, з них 16 суд задовольнив – зобов’язав мешканців замінити пластикові вікна на дерев’яні.

«Двоє з них це зробили у добровільному порядку. Два матеріали подано в прокуратуру щодо порушення кримінальних справ. Також з виконавчою службою ми обговорили можливість примусового проникнення в житло до людей, які не замінюють вікна і добровільно не виконують рішення суду», – сказала Маруняк. В оселях таких мешканців дерев’яні вікна ставитимуть примусово, для цього навіть підготовлено перелік організація, які виготовляють такі вікна якісно.

Ще за п’яти зверненнями до суду (зі згаданих 32), у п’яти випадках суд відмовив, оскільки в квартирах, де замінено вікна, з’явились нові власники. «Ми переконуємо нових власників замінити вікна з пластикових на дерев’яні», – сказала Маруняк. За рештою позовів триває судовий розгляд.

«Процес продовжується – накладаємо адмінштрафи. Якщо людина далі не реагує – подаємо до суду. Люди думали, що це безкарний процес, але коли вже приходить виконавча служба чи людину викликають в прокуратуру, вона починає задумуватись», – сказала голова району.

Водночас мешканка будинку на вул. Січових Стрільців, 12 Наталія Космолінська, у якої реставрували автентичні вікна, яким близько 100 років, розповіла: «Цей будинок – так званий австрійський люкс. Автентичні вікна. Треба віддати належне мешканцям – ніхто не замінив їх на пластикові, всі намагались реставрувати. Вікна насправді розкішні, майже триметрові – за рахунок дерев’яних панелей довкола них, з бронзовими ручками».

«Я не могла собі дозволити повну суму реставрації цих вікон – в мене три кімнати, три вікна 3×3 м. Але рік тому довідалась про програму GIZ, яка допомагає реставрувати вікна і що Вул. Січових Стрільців також в неї входить, я зголосилась… Коли мені повідомили, що моя черга підійшла, прийшов експерт, кілька бригад. Дехто з них злякався навіть стану цих вікон, бо вони майже випадали на вулицю. Але одна бригада погодилась реставрувати. Реставрація тривала більше двох місяців. Я дуже задоволена», – сказала мешканка.

За її словами, за реставрацію вона заплатила 20% вартості. «Реставрація коштувала трохи менше 40 тис. грн, моя частина склала понад 7 тис. грн… Я задоволена якістю звукоізоляції, тут ставлять певні прокладки. Пластикові вікна дають повну ізоляцію, а дерев’яні вікна дихають, вони екологічні», – сказала Наталія Космолінська.

Ірина Маруняк водночас повідомила, що на наступний рік в проекті бюджету міста буде закладено 0,5 млн грн як дотацію на реставрацію вікон.

«Програма з GIZ, яка триває два роки, продовжиться: на реставрацію 20% даватимуть мешканці, 40% місцевий бюджет і стільки ж – німецькі партнери», – сказала чиновниця.

Нагадаємо, виконавчий комітет Львівської міської ради 11 листопада вніс зміни до рішення «Про впорядкування заміни та встановлення вікон і дверних заповнень фасадів на території історичного ареалу м. Львова». Відтепер заміна таких вікон і дверей в центральній частині міста можлива тільки у разі, якщо вони не підлягають реставрації.

Водночас міський голова Львова Андрій Садовий інформував, що у Львові 12 тис. пластикових вікон в центральній частині міста. Він назвав цю ситуацію «вандалізмом».

Як інформував ZAXID.NET, раніше експерти ЮНЕСКО озвучили гострі зауваження щодо того, що у Львові багато пластикових вікон в зоні ЮНЕСКО.