Впродовж двох тижнів члени Національної скаутської організації України «Пласт» спільно із студентами кафедри Реставрації та реконструкції архітектурних комплексів НУ «Львівська Політехніка» та волонтерами в рамках табору-експедиції «Вирій» відновлюватимуть українські цвинтарі на території Польщі.
Учасники четвертого табору-експедиції «Вирій» у серпні відновлюватимуть український цвинтар на Любачівщині в Польщі. Організатори очікують, що після відновлення цвинтар може виглядати так, як до депортації місцевого населення, повідомили ZAXID.NET в НСОУ «Пласт».
Цьогорічна експедиція повністю завершить роботи на цвинтарі в селі Жуків та розпочне реставрацію цвинтаря в селі Подемщина. Воно розташоване поблизу села Брусно - осередку каменярів, відтак на цвинтарі в Подемщині дуже цінні зразки, які цікаві не лише з історичної точки зору, але й мистецької. Планується підняти та відновити близько 100 хрестів. Цей цвинтар було обрано не випадково, адже він належить до найбільш занедбаних, хоч і перебуває на перетині різних туристичних шляхів. Також в програмі передбачено цикл лекцій на тему історії українського національного стилю в архітектурі, історії та географії етнічних земель українців, що перебувають за межами українських державних кордонів.
У складі експедиції будуть молоді українці з Польщі, Білорусії (з м. Брест), Львівської, Волинської, Рівненської, Тернопільської, Херсонської, Кіровоградської, Запорізької та Київської областей України. Табір збере близько півсотні учасників.
«Одне із завдань експедиції - виховати відчуття смаку до національного стилю. Важливим є те, що цьогорічний табір, на відміну від попередніх, відбувається повністю з ініціативи молоді з України. Цим демонструємо, що справа відновлення українських цвинтарів в Польщі нам важлива», - зазначив комендант табору, пластун Андрій Котлярчук.
У підготовці та проведення табору-експедиції «Вирій» допомагають Львівська обласна державна адміністрація, Львівська міська рада, Луцька міська рада, Головна Пластова Булава, Фонд Богдана Гаврилишина, Об’єднання українців у Польщі (відділ в Перемишлі), об’єднання лемків в Польщі та Державний історико-культурний заповідник «Тустань».