У понеділок, 8 лютого, у салонах львівських маршруток з’явилися оголошення про відмову возити деяких пільговиків. Такі оголошення вже встигли стати причиною суперечок між пільговиками та водіями. Однак жодних дозволів на це ані міська, ані обласна влада не давали.
Чому перевізники не хочуть возити пільговиків?
У попередні роки перевізники отримували компенсацію за перевезення пільговиків з держбюджету. Але цього року грошей на це у держбюджеті нема, тому львівські перевізники вирішили самостійно зменшити число категорій пільговиків, яких будуть перевозити безкоштовно.
Таке рішення – ініціатива лише частини перевізників Львівщини, не погоджена з органами влади. Тому у Львівській міськраді та ЛОДА вважають, що всі пільговики і надалі мають право на безкоштовний проїзд.
Аби бодай частково врегулювати ситуацію і зберегти право пільгового проїзду, Львівська міськрада готова виплатити цього року перевізникам 10 млн грн, а облрада – 15 млн грн. Але перевізники вважають, що це надто мало. За їхніми підрахунками, лише у Львові за рік вони втрачають на пільговиках 90 млн грн, а на Львівщині – близько 190 млн грн.
Що вирішила львівська асоціація перевізників?
29 січня члени асоціації перевізників, до якої входить частина міських та обласних АТП, вирішили безкоштовно возити на міжміських та приміських маршрутах лише учасників АТО та членів родин загиблих учасників АТО.
У міських маршрутках Львова їх теж возитимуть безкоштовно, а також – інвалідів І та ІІ групи, дітей-інвалідів, незрячих, реабілітованих, чорнобильців-ліквідаторів І і ІІ категорій, дітей до 6-ти років і дітей з багатодітних сімей.
Оголошення в маршрутці № 18 (ТОВ «Фіакр-Львів»). Натисніть для збільшення
Які перевізники обмежили проїзд пільговиків, а які – ні?
Обмеження почали діяти з 8 лютого. Однак поки відповідні оголошення про те, що возитимуть безкоштовно лише 9 категорій пільговиків, розмістили двоє з п’яти міських перевізників. Це – ТОВ «Фіакр-Львів», яке обслуговує маршрути 13, 17, 18, 22, 24, 30, 34, 39, 41, 43, та ТОВ «Міра і К», яке обслуговує маршрути 7, 8, 11, 12, 14, 25, 27, 33, 35, 40.
Троє інших львівських перевізників – АТП-1, АТП-14630 і ТОВ «Успіх БМ» наразі безкоштовно перевозять усіх пільговиків.
В.о. директора львівського комунального перевізника АТП-1 Ярослав Іванець запевнив ZAXID.NET, що найближчим часом пільговий проїзд у автобусах АТП-1 не скасують.
В автобусах ТОВ «Успіх БМ» (маршрути 48, 49, 50, 51, 53) та АТП-14630 (маршрути 15, 19, 21, 23, 26, 31, 36, 38, 42, 44, 54) оголошень про обмеження пільгового проїзду також немає. У прес-службі «Успіх БМ» заявили, що надалі возитимуть усіх пільговиків. Від керівництва АТП-14630 офіційних коментарів ZAXID.NET отримати не вдалося.
Натомість голова львівської асоціації перевізників Іван Велійка у коментарі ZAXID.NET припустив, що днями всі транспортні підприємства можуть повернутися до перевезення всіх пільговиків.
На міжміських та приміських маршрутах не слід очікувати масових відмов перевозити пільговиків. Рішення зборів асоціації перевізників має рекомендаційний характер. Відповідно, кожна фірма-перевізник сама може вирішити, чи запроваджувати обмеження і які категорії пільговиків перевозити.
Наприклад, АТП-14631, яке обслуговує понад 80 маршрутів на Львівщині, обмежень не запровадило. Керівник АТП Андрій Дума у коментарі ZAXID.NET зазначив, що підприємство ідеї обмеження пільгових перевезень не підтримує і наразі перевозитиме всіх пільговиків.
Крім того, деякі районні ради передбачили кошти на компенсації пільгових перевезень. Відповідно, перевізники, які працюють у цих районах, також мають зберегти пільги.
Хто за законодавством має право на безкоштовний проїзд?
Згідно із законами України, право на безкоштовний проїзд у міських та приміських маршрутках мають:
• учасники бойових дій, інваліди війни;
• ліквідатори аварії на ЧАЕС І та ІІ категорій, діти-чорнобильці;
• інваліди військової служби; ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, державної пожежної охорони, кримінально-виконавчої служби, служби цивільного захисту, служби спеціального зв'язку та захисту інформації;
• батьки, дружина (або чоловік) та діти військовослужбовця, який загинув чи помер або зник безвісти під час проходження військової служби;
• реабілітовані жертви політичних репресій;
• інваліди І і ІІ груп та діти-інваліди, а також особи, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда I групи або дитину-інваліда);
• діти з багатодітної сім'ї.
Крім того, постановою Кабіну передбачений безоплатний проїзд для пенсіонерів за віком та інвалідів ІІІ групи на міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену і таксі) та приміських маршрутах.
Втратили пільги ще з червня 2015 року:
• учасники війни та члени сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни;
• особи з особливими заслугами перед Батьківщиною;
• ветерани праці та особи з особливими трудовими заслугами;
• діти війни.
Що далі?
Члени львівської асоціації перевізників вважають, що пільги треба монетизувати – платити не компенсацію транспортним підприємствам, а адресну допомогу пільговикам. Відповідне звернення до Львівської міськради, облради та ЛОДА з проханням вирішити ситуацію до 1 квітня вони ухвалили під час зборів ще позаминулого тижня.
Втім, навряд чи це побажання перевізників буде втілене, адже про монетизацію пільг на державному рівні наразі не йдеться.
Разом з тим, 6 лютого заступник голови Львівської ОДА Ірина Гримак заявила, що у Верховній Раді вже зареєстрований законопроект, який передбачає компенсації перевізникам. За цим законопроектом, Львівщина цьогоріч отримає понад 87 млн грн. Перевізники, нагадаємо, втрачають 190 млн грн в області і 90 млн грн в місті.
Що перевізники планують робити після 1 квітня, вони ще не визначилися.