У селі Підрясне, що поблизу Львова, працює Центр реабілітації для птахів «Вільні крила». Там приймають травмованих пернатих зі всієї України. Мета центру – вилікувати і повернути птахів назад у природу. Зараз у притулку мешкають понад 200 крилатих. Усі вони живуть там у комфортних та наближених до природних умовах.
Кожен ранок пана Віктора розпочинається із годівлі птахів.
«Двоє лелек поступили з травмами. Білий бузько мав подвійний передом плечової кістки, а чорний – молодий птах, який попав у лінію електропередач. Це м’ясоїдні тварини. Вони їдять рибу, мишей, жаб, увесь білковий корм, черв’яків», – розповів засновник центру Віктор Шельвінський.
Центр реабілітації для птахів «Вільні крила» пан Віктор облаштував у себе на подвір’ї. Він рятує та лікує пернатих, які мають травми. За освітою чоловік ветеринар. Ідея заснувати центр виникла понад 18 років тому.
Всі умови для птахів наближені до природних. Крилатих туди зазвичай привозять небайдужі люди.
«Спочатку лікуємо, а потім реабілітуємо. Коли ми бачимо, що поведінка наскільки відновилася, а фізичний стан сприяє, то відпускаємо птаха в те середовище, яке йому підходить. А ті пташенята, які не можуть повернутися в дику природу, то їх віддаємо або в зоопарки, або в Галицький національний природний парк», – каже Віктор Шельвінський.
Останніми тут поселилися два хатні сичі. Віктор Шельвінський розповідає: «Передали їх нам такі ж, як і ми, волонтери з Хмельниччини. В одного немає лівої ноги, а інший травмований, не бачить на ліве око і має травму лівого крила».
Зараз у центрі реабілітації проживає 45 видів птахів. Серед них – сови, папуги, голуби, лелеки, а ще є крук і золотий фазан. Загалом тут понад 200 птахів. На їхнє утримання щомісяця потрібно близько 10 тис. грн.
«Якщо м'ясоїдні пташечки, то вони хочуть м'ясо, рибу. Якщо це зерноїдні пташечки, то крім зерна ще хочуть і мучного черв'ячка, і зоофобуса, і артемію, і дафнію та яйця варені. Їхній раціон дуже складний, для кожної пташки він складається, як мінімум, з семи інгредієнтів», – пояснює Віктор Шельвінський.
Центр працює на волонтерських засадах, тож будь-якій підтримці там дуже раді. Допомогти можна як в догляді за птахами, так і грішми. Кажуть, кожна гривня допоможе крилатим швидше побачити небо. Зголоситися з допомогою можна на сторінці центру у Facebook.