Подальша співпраця з МВФ залежатиме від виборів, - експерт

18:31, 21 жовтня 2012

Продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом, в тому числі продовження фінансування України, залежатиме в першу чергу від результатів проведення парламентських виборів. Про це заявив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

За словами експерта, МВФ ніколи не втручається в політичні процеси країн, однак, не залишають їх поза увагою, пише Тиждень.

«На перше місце результативність співпраці з МВФ ставлю те, наскільки прозорими, демократичними, у відповідності до міжнародних стандартів пройдуть ці вибори. Хоча підкреслюю, що МВФ ніколи не ставить політичні завдання чи запитання. Однак, як міжнародний фінансовий інститут не може обминути питання, як до країни ставиться світова спільнота. Акціонери МВФ – найкрупніші розвинені країни. І звичайно, якщо американський уряд чи Європа висловить занепокоєння рівнем прозорості виборів, то звичайно МВФ цю точку зору активно сприйматиме. Якщо вибори пройдуть відносно нормально з незначними порушеннями і будуть визнані міжнародною спільнотою, то шанси отримати повноцінну співпрацю з МВФ стрімко зростають», – зазначив експерт.

Наступними питаннями для продовження фінансування України, на думку економіста, МВФ ставитиме фінансування бюджету, платіжного балансу тощо.

«А потім, думаю, дивитимуться, як нова структура влади поведеться з основними терміновими завданнями, зокрема бюджетом, загальною економічною ситуацією», – додав він.

Водночас Юрчишин зауважує, що на сьогодні є високі ризики, що Україні не вдасться уникнути проблем і складнощів» без кредиту МВФ.

«Характер передвиборчої боротьби, домінування «чорного» піару, висування на перші позиції не позитивних і конструктивних пропозицій з боку тих чи інших кандидатів, – весь характер передвиборчої кампанії вказує на те, що ризики продовження такої діяльності (погіршення стосунків з МВФ – ред.) високі», – зауважив експерт.

Втім, експерт наголошує, що у висновках МВФ посилатимуть лише на економічне становище в Україні.

«Звісно, у висновках (МВФ – ред.) не буде безпосередньо політичних акцентів, але звичайно, якщо щось буде негаразд (під час проведення виборів – Ред.), то буде вказано, що бюджет не збалансований чи занадто оптимістичний, що не вирішене питання дефіциту як зовнішньоторговельного, так і бюджетного. В багатьох аспектах все залежить від акцентуації чи настрою тих, хто дивитиметься на Україну і даватиме рекомендації», – додає Юрчишин.

Нагадаємо, технічна місія Міжнародного валютного фонду відвідає Україну з 26 жовтня по 2 листопада.

Раніше українська влада заявила, що вважає за доцільне продовження діючої програми співпраці з МВФ, яка була розпочата у 2010 році, а не розробку нової. Після схвалення дворічної програми stand-by влітку 2010 року Україна одержала від МВФ перший транш у розмірі 1,89 млрд дол. У грудні 2010 року було виділено другий транш у розмірі близько 1,5 млрд дол. Після цього виділення коштів за програмою було заморожене через невиконання Україною низки узятих на себе зобов'язань, зокрема, щодо підвищення тарифів на газ і теплопостачання для населення.

10 жовтня на засідання ради директорів МВФ у Токіо вилетіла делегація України, що, за інформацією ЗМІ, мали намір запропонувати МВФ ще мінімум на рік продовжити дію програми stand-by.