Податкові перевірки на Львівщині мають зменшитися на третину, донарахування - ні

15:55, 24 березня 2011

Голова ДПА у Львівській області Віталій Пекарчук заявив 24 березня під час прес-конференції, що 2011 року кількість виїзних документальних перевірок на підприємства Львівщини скоротиться на третину порівняно з 2010 роком.

В.Пекарчук повідомив, що торік планувалося провести 1689 таких перевірок, було проведено на 339 менше, тобто 1238. «Це той показник, що дає підстави мені говорити про те, що «податковий тиск» таки зменшується», - зазначив В.Пекарчук ZAXID.NET . За його інформацією, у 2009 році планувалося 1713, а було проведено 1689 перевірок.

Голова ДПА у Львівській області прокоментував: «Першопричина, що підприємство попадає під виїзну планову перевірку – якщо воно знаходиться у так званій зоні ризику: низька податкова віддача, сумнівні контрагенти. Ми маємо дуже багато інформації по кожному платнику, і використовуємо її для оцінки стану економіки, платоспроможності. Коли формуємо план виїзних перевірок, то звертаємо увагу у першу чергу на ризикові підприємства». Він запевнив, що працівники податкової служби Львівщини дуже скрупульозно виконують вимогу керівництва не перевіряти у першому півріччі цього року малі підприємства. «До сьогодні жоден інспектор ДПА у Львівські області не був на ринку», - заявив В.Пекарчук.

Керівник ДПА у Львівській області, повідомив, що поруч із зменшенням кількості перевірок, служба ще більше зусиль буде докладати, щоб відстоювати результати тих перевірок, які таки відбуватимуться. «Повинен визнати, що далеко не всі перевірки завершуються узгодженістю донарахованих сум. У цілому ряді випадків платники після проведених перевірок подають апеляційні скарги, звертаються з позивними заявами в суд. І це ми вважаємо великим мінусом у нашій роботі. Ми донараховуємо значні суми. На превеликий жаль, через оскарження ці суми не завжди попадають до бюджету, – прокоментував він. - Сьогодні ми ставимо собі за мету, щоб результати проведених перевірок приносили результат: щоб ми могли довести, переконати платника, що він допустив порушення. Скарги на проведені перевірки забирають багато часу. Не буду казати, що ми абсолютно праві. Треба визнати, що є випадки, на жаль, не поодинокі, коли ми не можемо довести свою правоту».

За його інформацією, у 96% судових справ за результатами перевірок виграє ДПА, приблизно така ж ситуація і в апеляційному оскарженні. На користь платника вирішуються ті справи і скарги, що пов’язані з неоднозначним трактуванням діючого законодавства. В.Пекарчук зазначив, що новий Податковий Кодекс зобов’язує податківців приймати у таких ситуаціях рішення на користь платника податків.