Попри об’єктивне зменшення бази оподаткування підприємств податком на прибуток, тиск на бізнес з боку фіскалів посилюється. Про це пише економіст Любомир Шавалюк у черговому номері журналу «Український тиждень».
Експерт зазначає, що така тенденція спостерігається вже протягом кількох кварталів.
«Почалося це торік, коли впродовж перших трьох кварталів податкове навантаження на підприємства було аномально високим: ефективна ставка оподаткування становила 29%, 36% та 24%, що на 4–7% більше, ніж 2011-го», – цитує Шавалюка Тиждень.
У першому кварталі цього року вона зросла до 41%. Причому, зауважує експерт, відбувається це на тлі зниження основної ставки податку на прибуток, визначеного Податковим кодексом 2010 року, із 23% у 2011-му до 19% у 2013-му.
Шавалюк наголошує, що саме цю ставку, як і деякі інші позитивні зрушення в податковому законодавстві (наприклад, певне зменшення кількості податків та часу на їх сплату), влада афішує перед міжнародними структурами.
«Однак на ділі фіскали мають власне трактування закону та своїх повноважень і фактично займаються вимаганням, забезпечуючи рівень надходжень із податку на прибуток, непропорційно високий порівняно з розміром самих прибутків. Наприклад, впродовж першого кварталу 2013 року більшість прибуткових середніх і великих підприємств сплачували не податок на прибуток, а авансові платежі, розраховані пропорційно до прибутку, отриманого в попередньому році (за січень-лютий платили 1/9 прибутку за три квартали 2012 року, а далі – 1/12 прибутку за весь минулий рік)», – зазначає Шавалюк.
Він додає, що наслідки такої новели й призвели до того, що в першому кварталі 2013 року ефективна ставка оподаткування сягнула рекордного 41%.
Додамо, що в липні 2013 року Верховна Рада України прийняла зміни до Податкового кодексу у зв'язку із створенням Міністерства доходів і зборів. За відповідні зміни проголосували 240 народних депутатів.