Нові податкові правила створюють серйозні труднощі для українських сільгосппідприємств.
«Земельний податок було підвищено, тваринники, садівники та виноградарі втратили дотації від держави, також було запроваджено імпортне мито на засоби захисту рослин, насіння, мінеральні добрива, сільгосптехніку та запчастини, які вже й так істотно подорожчали через знецінення гривні. Повністю було змінено механізм сплати фіксованого сільгоспподатку, тепер усі платники ФСП стали «єдинниками» четвертої групи зі щорічною індексацією бази оподаткування», – перераховує фіскальні нововведення в сфері агропромислового комплексу (АПК) газета «Дзеркало тижня. Україна».
При цьому продукція АПК становить близько 30% вітчизняного експорту. Станом на сьогодні сектор є одним з небагатьох реальних джерел припливу валюти в країну. У минулому році виробництво в агросекторі зросло на 5%, зробивши АПК єдиною галуззю, що продемонструвала виробниче зростання.
Міністр АПК Олексій Павленко вже заявив, що планує збільшити щорічний урожай зернових до 100 млн т (за нинішнього рекорду в 64 млн) і зробити Україну «світовим хлібним кошиком». Але станеться це, вочевидь, не в 2015-му році.
За підрахунками фахівців Інституту аграрної економіки (ІАЕ), уточнення бази оподаткування зумовить збільшення сум податкових зобов'язань із одного гектара сільгоспугідь більш як у 6,5 раза. До того ж втричі збільшено ставку спеціального режиму прямого оподаткування для сільгосппідприємств. У результаті аграрії, які платили у 2014 р. у середньому 6 грн/га, у 2015-му заплатять уже 115 грн/га. В ІАЕ підрахували, що ці заходи дадуть змогу додатково одержати понад 2,3 млрд грн податкових зборів.
«От тільки чи витримає галузь таке навантаження, якщо врахувати, що йдеться в цьому випадку не про агрохолдинги?» – зазначає видання.
Раніше експерти прогнозували, що через збільшення фіскального тиску на бізнес Україну вже навесні накриє новий виток фінансової кризи.