"Podejrzenie świńskiej grypy u 58-letniej mieszkanki podkarpackiego miasta Mielec (Polska), która wróciła niedawno z USA, nie potwierdziło się. Światowa Organizacja Zdrowia codziennie publikuje listy krajów z ogólną liczbą potwierdzonych przypadków choroby. Na dzisiejszej liście Polski nie ma" - skomentował ZAXID.NET 7 maja zastępca głównego państwowego lekarza sanitarnego w obwodzie lwowskim Oleg Kogut.
Oleg Kogut zapewnił, że od 29 kwietnia na granicy wzmocniono kontrolę. "Na granicy i na lotnisku całodobowo pracują placówki sanitarne. Badano wszystkie samoloty i autobusy z pasażerami. Pracownicy placówek podchodzą do autobusów, pytają o samopoczucie pasażerów, którzy przybywają na terytorium obwodu, a stewardzi informują o sytuacji w samolotach" - powiedział.
Według serwisu internetowego Lwowskiej Obwodowej Służby Sanitarno-Epidemiologicznej, na 08.00. 07 maja 2009 przypadki świńskiej grypy odnotowano w 23 krajach świata - w Meksyku, USA, Kanadzie, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Nowej Zelandii, Francji, Włoszech, Izraelu, Salwadorze, Niderlandach, Szkocji, Austrii, Danii, Hongkongu, Korei Południowej, Irlandii, Kolumbii, Portugalii, Kostaryce, Szwajcarii, Chinach. Zachorowało 1 893 osoby (diagnozę potwierdzono w laboratorium), 31 osób nie żyje. Na Ukrainie nie odnotowano przypadków zakażenia.
Dodamy, według Polskiego Radia, w Polsce zarejestrowano pierwszy przypadek choroby na świńską grypę. Wirusem A/H1N1 zarażona została 58-letnia mieszkanka podkarpackiego miasta Mielec.