У 2017 році Андрій та Галина Маланчаки вирішили відмовитись від міського життя та переїхали на окраїну села Когути, що розташоване в Яворівському районі на Львівщині. На закинутій території із хатиною і господарськими приміщеннями за цей час пара не лише облаштувала простір для життя, а й заснувала там козину ферму. Зараз на просторах «Cozy farm» ‒ а це подвір'я біля дому та частина лісу, що розташована поруч, ‒ випасаються майже чотири десятки свійських тварин. Паралельно подружжя організовує для охочих і екодозвілля.
«У мене ще не було кізоньок, як я вже всім говорив, що хочу мати власне господарство. Першу козу мені привіз двоюрідний брат. А потім ми з дружиною поїхали на одну з ферм Центральної України, де придбали 5 породистих кіз. Після того, як люди дізнались про моє заняття, то ті, хто не мав часу й сил доглядати за цими тваринами, привозили їх сюди. Кіз ставало щораз більше. Зараз маю і звичайних, і англо-нубійської, і зааненської, і ламанч породи», ‒ розповідає власник ферми Андрій Маланчак.
Для того, щоб погодувати й напоїти своїх улюбленців, сім'я прокидається о шостій ранку. Андрієві допомагають його дружина Галина, а також двійко дітей — дворічна Алітея та піврічний Ян.
«Згадую часи, коли ми ще не мали електропастуха, нам потрібно було випасати тварин. Я брала маленьку Алітею в слінг, і ми йшли в ліс. Бувають дні, коли Андрій зайнятий відеозйомкою. Тоді кози теж на наших плечах», ‒ ділиться Галина Маланчак.
Прибуток із ведення козиних господарств фермери можуть отримати зі збуту молока та сироваріння. Таких сімейних ферм, як у Андрія й Галини, в нашій області з десяток.
«Приємно, що ці господарства починають впроваджувати у своїй роботі міжнародні стандарти. Стосовно продукції, думаю, що найкращий збут молочних продуктів може відбуватись на місці ‒ коли господарі поєднують утримання кіз, виробництво сирів й агротуризм. Їм не потрібно вивозити цю продукцію на ринки, вони продають її туристам на місці», ‒ зазначає в.о. директора департаменту промислового розвитку Людмила Гончаренко.
Молоко і сир Андрій та Галина Маланчаки вже продавали, однак можливостей для реалізації продуктів не вистачало. Тому кіз вирішили «перезапустити»: цього року вони випасаються, аби наступного давати більше молока. Акцент поки що подружжя робить на екотуризмі: разом облаштували релаксний куточок зі солом'яними тюками, гамаком та гойдалками.
«Ми хочемо, щоб люди відчували таку свободу, тішились разом із нами, тому й облаштовуємо територію так, аби цікаво було і дорослим, і дітям. А щодо молока, то наразі плануєм здавати його оптом на сироварню, а, можливо, будемо варити сири самостійно», ‒ каже подружжя фермерів.
Також сімейне господарство «Cozy farm» відкрите для усіх охочих. Там, зокрема, влаштовують фотосесії. А два тижні тому, 15 вересня, на території ферми, подружжя організувало благодійну вечірку, на якій зібрало 37 тисяч гривень. Кошти скерували на лікування 19-річної Юлії Лісень, яка має хворобу печінки. Ще кожен відвідувач може залишати на розвиток господарства свій внесок: біля хати, де живуть Андрій із Галиною, є пеньочок, куди і можна вкинути гроші.