Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги поступово перетворюється у потужний медичний центр: тут проводять оперативні втручання, які раніше не робили не лише в лікарні, а й у Львові, створюються нові відділення і центри, суттєво оновили обладнання, мріють і про найсучасніше – робот Da Vinci. У найближчих планах створити потужний Центр трансплантації органів (серця, печінки, легень, нирки), де надаватимуть допомогу хворим не лише з Львівщини, західного регіону, а й усієї України.
Про найближчі і віддалені перспективи цієї лікарні говоримо з генеральним директором львівської Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Олегом Самчуком.
Головне в лікарні не обладнання і красиві стіни, а – люди
У вашу лікарню останнім часом перейшло працювати чимало перспективних молодих лікарів з інших медичних закладів Львова: обласної лікарні, кардіоцентру тощо. Чим заманюєте їх: більшими зарплатами, перспективою кар’єрного зростання чи чимось іншим?
Нікого я не заманюю (сміється). Просто перетворюю Клінічну лікарню швидкої медичної допомоги в таку, де лікарі можуть реалізовувати свої медичні мрії. І повірте, вони самі приходять, бо хочуть працювати в нашій команді, впроваджувати нові технології. Лікарі бачать перспективу в роботі з нами і я це дуже ціную, бо сам, натомість, бачу перспективу в них. Адже головне у будь-якому медичному закладі – не обладнання чи красиві стіни, а – люди.
А як переманили до Львова вас? Ви залишили у Ковелі налагоджену роботу і переїхали до Львова, де все треба починати заново. Що стало поштовхом для того, щоб ви погодилися на переїзд?
Я людина, яка не може жити спокійно. У Ковелі мені вдалося втілити багато своїх медичних мрій, але далеко не всі. Пропозиція Андрія Івановича Садового очолити львівську лікарню, де, якщо правильно організувати роботу, вдасться допомогти набагато більшій кількості людей, стала рушійною силою переїзду і радикальних змін у моєму житті.
Генеральним директором Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Олег Самчук став 11 лютого 2020 року
Зовсім недавно багато відділень у лікарні очолили молоді лікарі. Як підбираєте кадри? Як реагують на такі зміни старші лікарі, які мають більше досвіду?
Підбираю всіх особисто. Як би банально це не звучало, але у виборі керівників відділень, та і взагалі людей у своїй команді, найперше керуюся тим, що підказує мені серце. Відчуваю, що кожен з них любить цю лікарню і хоче її розвивати, у них горять очі, а це для мене – головне. Звісно, разом із чесністю, порядністю та професіоналізмом. До речі, більшість із тих, хто нині очолив відділення – це працівники КЛШМД.
Щодо старших лікарів, то вони з розумінням ставляться до таких змін. Свого часу ці люди, великі професіонали, відіграли важливу роль у становленні і розвитку закладу, їхньої ваги ніхто не применшує. Саме тому жоден із них не втратив свого місця роботи. Вони продовжують працювати і допомагають реалізовувати свої можливості молодшим колегам.
Талановиті, професійні лікарі нам завжди потрібні. Ви, мабуть, знаєте, що лікарня оголосила конкурс на проходження інтернатури із можливістю подальшого працевлаштування для випускників усіх медичних закладів України. Ми хочемо дати талановитим студентам можливість чесно влаштуватися на роботу і отримати змогу реалізувати себе.
На посаді генерального директора лікарні ви лише два з половиною місяці, по суті нова для Львова людина, але в лікарню швидкої допомоги постійно ідуть благодійники: то засоби захисту привозять, то нову апаратуру, то обіди для медиків тощо. Як їх знаходите?
Благодійники справді нам багато допомагають. За їхні кошти останнім часом придбано три дороговартісні рентген-апарати, три апарати ШВЛ, один транспортний апарат ШВЛ, а також бронхоскоп, відсмоктувачі, шприцеві дозатори, бактерицидні лампи, засоби індивідуального захисту тощо. Хтось із них звертається самостійно, когось до нас скеровують депутати міської ради та міський голова. Звісно, з одного боку, загроза коронавірусу стимулює суспільство допомагати медзакладам, а з іншого – нам пропонують допомогу, бо ми показуємо результат. Погодьтеся, останні кілька місяців наша лікарня показує блискавичні темпи змін. А для благодійників і меценатів це важливо.
Нові апарати для штучної вентиляції легень в лікарні з'явилися зовсім недавно
Трансплантація органів відновиться, як тільки відступить коронавірус
Як тільки ви переїхали до Львова, то заявили, що у лікарні буде потужний Центр трансплантації органів (серця, печінки, нирок, легень) і українцям не треба буде їхати на операції за кордон. Коли Центр трансплантації органів за вашими розрахунками може запрацювати на повну силу?
Трансплантація в Україні – це моя мрія і мрія усієї країни, адже велика кількість українців потребують операцій з пересадки органів – нирок, серця, печінки, легень. На рік їх має відбуватися орієнтовно п’ять тисяч. Зараз таких операцій роблять трохи більше сотні. Та й то це було до карантину.
Наша лікарня у лютому отримала ліцензію на трансплантацію. І вже за кілька днів ми пересадили нирку синові від мами, потім зробили ще одну родинну трансплантацію. Нині чекаємо, щоб нас включили у пілотний проект МОЗ, бо тоді такі операції фінансуватимуться державою.
Зараз через коронавірус трансплантація стала на вимушену паузу. Та щойно з’явиться змога, трансплантація відновиться. У планах – пересаджувати нирки, серце, печінку, навіть легені. Бригади лікарів для цього уже сформовані, вони пройшли навчання, є і відповідне обладнання. У «листі очікування» на пересадку у нас уже біля сотні пацієнтів з усієї України і їхня кількість постійно збільшується. Плануємо створити і Центр трансплант-координації, працівники якого координуватимуть всі процеси, пов’язані з організацією трансплантації .
Потужну сучасну лабораторію, яка буде у лікарні, створюють саме під Центр трансплантації?
Не тільки. У ній будуть робити весь спектр можливих досліджень, зокрема і ті, які необхідні для проведення трансплантацій HLA-типування. Для нової лабораторії ми повністю переробляємо приміщення, замовляємо проектні роботи. Це буде велика ПЛР-лабораторія, орієнтовна вартість якої 7 млн грн. Меценат купив нам аналізатор виділення РНК, який ми поки передали в лабораторний центр. Окрім того, є уже гематологічні та біохімічні аналізатори, аналізатор газів крові, сучасний бактеріологічний аналізатор, якого раніше у Львові не було. Це дуже важливе обладнання, яке дає змогу точно встановлювати діагноз і призначати та коригувати лікування.
Багато чого уже працює. Гематологічні аналізатори працюють, працюють біохімічний аналізатор, аналізатор газів крові. ПЛР-лабораторія, думаю, запрацює за два-три місяці. Наші спеціалісти уже пройшли відповідне навчання і готові працювати на спеціалізованому вузькопрофільному обладнанні.
Які нові відділення плануєте ще відкрити у лікарні?
Ми відкриваємо не лише нові відділення, ми створюємо центри. Зокрема, 4 травня відкриваємо Центр хірургії серця і судин, до складу якого увійде чотири відділення, а саме: судинної хірургії, інтервенційної радіології, кардіохірургії та трансплантації серця, кардіологічне відділення з реперфузійним центром. Окрім того, на базі 1 і 2 хірургії створено Центр хірургії, до якого входить Центр мікрохірургії кисті, Центр політравми та Центр гнійно-септичних захворювань. Також уже діє Центр нейрохірургії та неврології, у складі якого є відділення нейрохірургії та відділення судинної і малоінвазивної нейрохірургії та неврології. Хочемо також відкрити відділення нефрології з ліжками амбулаторного гемодіалізу.
У вашій лікарні почали проводити оперативні втручання, які раніше не робили не лише у Львові, а й в Україні. Як вдалося цього досягти?
Ще раз наголошую, головне – це люди. У нашій лікарні працює багато високопрофесійних лікарів, які ще не раз приємно здивують. У лікарні справді зараз роблять нові для цього закладу операції, які раніше тут не проводилися. Це і трансплантація нирки, і лапароскопічна резекція нирки. Сподіваюся, що ці хірургічні втручання скоро стануть рутинними. Також наші лікарі роблять операції, які є рідкісними для всієї України. Скажімо, зовсім недавно команда хірургів врятувала від ампутації руку 23-річного хлопця. Коли він потрапив до нас, ліва рука трималася на шматочках шкіри. Ушкодження були в критичній зоні, де зосереджені дрібні судини, артерії, нерви, а у пацієнта ще й були вирвані сухожилля. Йому загрожувала ампутація, але наші спеціалісти вирішили боротися за збереження кінцівки і зробили реплантацію кисті. Вони зробили навіть трансплантацію сухожилок, чим врятували хлопця від інвалідності – його рука працює.
Зараз ми робимо великий акцент на хірургії кисті. Також у пріоритеті – кардіохірургія. Днями наші спеціалісти зробили складну операцію на відкритому працюючому серці без використання апарату штучного кровообігу. Це теж досить складне втручання. Тобто, проводимо багато цікавих операцій уже зараз, які рятують людям життя. У перспективі, думаю, будуть і операції, унікальні для України, а, може, і світу.
Хірурги лікарні за допомогою спеціального мікроскопа, що багатократно збільшує зображення, рятують кисть руки 23-річному пацієнтові
Від лікарів почула новину, що в лікарні буде своє поліклінічне відділення?
Це справді так. Чому воно потрібне? У нас працюють дуже хороші спеціалісти і пацієнти ідуть до них на огляди й консультації, та оскільки нема поліклініки, вони змушені звертатися в стаціонари, через те ті завжди переповнені. А це додаткове навантаження там, де його не має бути. Тепер же лікарі зможуть консультувати своїх пацієнтів на першому поверсі. І думаю, що вони це розпочнуть робити уже найближчими днями.
Є ще одна задумка. Головний напрям нашого медзакладу – надання ургентної допомоги. Ми хочемо зробити приймальне відділення «Emergency department» – найкращого світового зразка. Є умовний його поділ на три зони: зелену, жовту і червону.
«Зелена» – це та, куди пацієнт приходить сам, обстежується і йде додому. У «жовтій» пацієнту надають допомогу, встановлюють діагноз, а далі або відпускають додому, або скеровують у стаціонар. До «червоної» потрапляють пацієнти з загрозливими для життя станами і яким терміново потрібна допомога: з ножовими і вогнепальними пораненнями, політравмами, ударами тощо.
Таке приймальне відділення плануєте створити ще цього року?
«Червону» зону ми уже повністю запустили. Всі ургентні операції робляться на першому поверсі, де операційні розгортаються протягом 60 секунд. «Зелена» зона наростила потужності, «жовта» – у процесі дооснащення. У приймальному відділенні уже встановлені рентгени та апарати УЗД, щоб кожен лікар мав змогу швидко діагностувати різні патології. Там чергують бригади хірургів, терапевтів, невропатологів та нейрохірургів. До речі, коли приймальне відділення запрацює на 100% своєї потужності, це дозволить правильно розподіляти потоки пацієнтів і лікарі на верхніх поверхах зможуть брати більше планових пацієнтів.
Власне, зараз ми робимо акцент на «Emergency department», щоб перерозподілити потоки ургентних пацієнтів і правильно організувати роботу. На КЛШМД зараз велике навантаження: пацієнтів до нас везуть зі Львова і області, бо поки інші медзаклади беруть на себе пацієнтів з коронавірусом чи підозрою на нього, ми закриваємо нашими потужностями ургентну допомогу, працюючи практично нон-стоп.
Кажуть, що у ваші плани входить і купівля для лікарні швидкої медичної допомоги 10 нових «швидких»?
Ці автомобілі потрібні лікарні, щоб вчасно надавати якісну невідкладну медичну допомогу львів’янам та мешканцям області. Звісно, є станція швидкої медичної допомоги, але поряд із екстреною має бути і невідкладна медична допомога, яка також потребує виїздів до пацієнтів. І ми хочемо, аби пацієнти КЛШМД могли на неї розраховувати. Сподіваємося, що міська рада нас у цьому підтримає. Нині ми не маємо жодної карети швидкої.
На завершення розмови хочу запитати, ваша сім’я вже переїхала до Львова чи далі живе у Ковелі?
Моя родина наразі мешкає то у Ковелі, то у Львові. Останні два тижні рідні зі мною, бо у мене маленькі дітки і мені важливо, аби вони були поруч. Хоча, на жаль, найчастіше бачу їх лише вночі.