Поховання упівців у Сколе - одне з найбільших в Україні

13:41, 13 травня 2015

У лісі біля містечка Сколе у бліндажах розкопали десятки людських останків. Історики вважають, це замордовані вояки визвольного руху часів Другої світової війни.

Саме у Сколе в 40-их роках був концентраційний табір НКВС, куди й звозили повстанців задля розправи. Археологи ж твердять: це найбільше поховання вояків УПА, яке коли-небудь вдавалось знайти пошуковцям.

Натрапили на унікальні історичні поховання зовсім випадково місцеві мешканці в урочищі Альтана. Випорпав з-під землі кістки та рештки шинелі пес пана Владлена. «Я знаю, що тут колись були масові розстріли. Возили сюди розстрілювати і кидали ніби в той потік. Але конкретне місце ніхто не вказував», - розповів мешканець Сколе Владлен Мельниченко.

Та все ж першими тут були чорні археологи, які ще більше сплюндрували могили. Сліди їхньої роботи вражають навіть досвідчених пошуковців.

Археологи кажуть, це не просто захоронення, а братські могили. Так звані санітарні поховання. Яма, куди людей просто складали штабелями у кілька шарів, - це жорстокий почерк НКВДистів.

«Жах цих поховань полягає у тому, що вони зовсім не були присипані землею. Їх прикрили в кращому випадку гіллям і були підпалені», - ділиться враженнями археолог Валерій Білик.

На сьогодні попередньо ідентифіковано вже три десятки замордованих. Тут як чоловічі рештки, так і жіночі. Про те, що це учасники визвольного руху, свідчать оригінальні  артефакти.

«Серед супровідного матеріалу є саморобний тризуб, який один із воїнів УПА зробив собі, щоб ідентифікувати себе як упівця. Також знайшли мідний медальйон, на якому зображена Богоматір і написано «Матір Божа, молися з нами українською мовою», - розповів керівник пошукового підприємства «Доля» Володимир Харчук.

Пошукові роботи тривають. Фахівці не виключають, що у цьому лісі  натраплять на нові людські рештки.  Після ексгумації їх перепоховають вже по-християнськи на горі Альтана.

Саме тут встановлено меморіал, де вписано понад 200 жертв визвольного руху Сколівщини. Одиниці упокоєно. Більшість вважаються зниклими безвісти.