Polacy chcą zlikwidować jedyny informacyjny program w języku ukraińskim

18:00, 27 липня 2009

Kierownictwo TVP zdecydowało zlikwidować telewizyjny program informacyjny w języku ukraińskim "Telenowyny". Nie jest to pierwsza próba zamknięcia redakcji. O tym 27 lipca informuje "Polskie Radio" z powoływaniem się na apel zarządu głównego Związku Ukraińców w Polsce do ukraińskiej diaspory.

W szczególności apel głosi:

"Niedawno kierownictwo Telewizji Polskiej (TVP) poinformowało nas, że zawiesza transmisje programu telewizyjnego w języku ukraińskim "Telenowyny". Po raz kolejny pod pretekstem reform i braku środków kierownictwo telewizji chce pozbyć się z eteru jedynego programu w języku mniejszości narodowej, która ma widzów w całym kraju.

Nie jest to pierwsza próba - w zeszłych latach dzięki aktywności wspólnoty ukraińskiej, widzów i miłośników programu, którzy zebrali podpisy pod protestem, udało się uratować program od zamknięcia. Jak okazuje się, nie na długo, ostatnie decyzje zmuszają na znowu do prośby o pomoc. Zwracamy się do wszystkich, którzy rozumieją ważność obecności ukraińskiego słowa w eterze radia i telewizji, o pomoc we wsparciu zbierania podpisów pod protestem, którego tekst zostanie przekazany głównemu kierownictwu telewizji, posłom do Sejmu, mediom".

To rzeczywiście nie jest pierwsza próba zamknięcia projektu: po raz ostatni "Telenowyny" usiłowano zlikwidować w styczniu 2007 roku. Jednak, po protestach społeczeństwa, ukraińskojęzyczny program zachował się.

Obecnie Związek Ukraińców znów wzywa do zbierania podpisów.

Довiдка ZAXID.NET
"Telenowyny" to jedyny ogólnopolski program o życiu ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce, transmitowany w Telewizji Polskiej od roku 1995, przygotowywany przez ukraińskich dziennikarzy dla ukraińskich widzów Polski. 20-minutowe transmisje "Telenowyn" wychodzą na kanałach Telewizji Polskiej dwa razy w miesiącu. Program ogląda blisko 200 tysięcy Ukraińców Polski. Program zdobył Nagrodę dyrektora Rady Narodowej do spraw Telewizji i Radiofonii Juliusza Brauna (2001), nagrodę i wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Programów Mniejszości Narodowych w Telewizji i Radiu "Mój rodzimy kraj" (Użhorod 1999) i na festiwalu "Razem" (Jalta 2002).