25 червня у Києві відбулася презентація народного списку партії Наталії Королевської «Україна – Вперед!». Більше 200 кандидатів з понад 1000 претендентів, які залишили заявки на партійному сайті, візьмуть участь у народному голосуванні, за підсумками якого буде визначено їх рейтинги. Таким чином партія пропонує політичний ліфт для нових лідерів та відбирає кандидатів за допомогою самих виборців.
Ті кандидати, що заручаться максимальною підтримкою українців, стануть кандидатами у депутати від партії «Україна - Вперед!». Як зазначила лідер партії Наталія Королевська, в результаті відбору кандидатів відібрали найдостойніших. «Ми зібрали тих, хто володіє найвищим кваліфікаційним рівнем, хто виявив свої лідерські якості, продемонстрував бажання та готовність працювати на країну», - зазначила вона, презентуючи Народний список.
На першому етапі кожен громадянин, який має своє бачення розвитку країни, окремого регіону чи галузі економіки, мав можливість заповнити анкету на офіційному сайті, після чого дані розглянули та винесли на внутрішньопартійне обговорення. Тепер проголосувати за кандидатів на офіційному сайті Народного списку чи у вуличних пунктах для голосування зможе кожен українець. Остаточні підсумки народного відбору буде підбито на з’їзді партії «Україна – Вперед!».
«Протягом місяця громадяни України зможуть проголосувати за кандидатів, яким вони довірять право представляти їх інтереси у Верховній Раді. Ми сформуємо команду, яка зробить ідею побудови нової економіки національною ідеєю для всієї країни», - зазначила Наталія Королевська. За її словами, тепер перед кандидатами до списку стоїть завдання розробити деталізовану дорожню карту розвитку економіки та заслужити мандат довіри людей. «Ми маємо дійти до кожного українця, дізнатися реальні проблеми, якими живуть люди, донести до кожного наш економічний план. Ми повинні об'єднатися з суспільством та стати з людьми однією командою, яку об'єднує єдина мета – нова економіка, нові робочі місця та високі соціальні стандарти. Час нашому поколінню брати відповідальність за країну на себе та побудувати Україну, якою будемо пишатися ми та наші діти!», - підкреслила лідер партії «Україна-Вперед!».
Народний список, який став першим досвідом відкритих списків в українському політикумі, допоможе вирішити проблему відсутніх сьогодні соціальних ліфтів, вважає заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політолог Олексій Голобуцький. На його думку, заявивши про початок формування Народних списків на відкритій основі, Наталія Королевська зацікавлена в тому, щоб якісно провести відбір кандидатур. «Проблема української політики – це відсутність соціального ліфту. Випускники шкіл та університетів стикаються з тим, що у них немає ніяких перспектив. Люди впираються в стелю, бо на всіляких посадах сидять чиїсь діти, чиїсь родичі, люди зі зв'язками і т.д. Аналогічно в парламенті десятиліттями сидять одні й ті ж депутати. Колода політичних діячів не змінюється, знову-таки, десятиліттями. Можливо «народний список» дасть певний поштовх до зміни ситуації», - зазначаєГолобуцький.
Йти до людей і залучати їх у політичний процес, вибирати серед них кандидатів – це дуже демократично, вважає депутат Європарламенту від Великобританії Дейвід КемпбелБаннерман, який був присутнім на презентації Народного списку партії в Києві. За його словами, ініціатива партії Наталії Королевської «Україна-Вперед!» є «новою свіжою ідеєю, яка професійно реалізовується». «Я думаю, це дуже свіжа ідея, і вона професійно втілюється. Ми в Британії практикуємо щось подібне. Я побачив тут елементи, які мені особисто сподобались. Такий підхід допоможе партії краще провести кампанію», - підкреслив європейський політик. На думку депутата Європарламенту, приклад партії Наталії Королевської «Україна-Вперед!» мають наслідувати й інші українські партії. «Думаю, ідея дати право рішення народу – настільки приваблива, що її надзвичайно важко розкритикувати. Цей експеримент обов'язково буде підштовхувати інші українські партії йти таким же шляхом», – зазначив Дейвід Кемпбел Баннерман.
Проте більшість політичних сил не надто зацікавлені в тому щоб відкрити списки, вважає директор Інституту глобальних стратегій, політолог Вадим Карасьов. «Вони не відкривають списки через те, що вони вже повністю«упаковані». Там є свої партнери, є свої спонсори. І якщо сьогодні відкрити список, то виникає питання, що робити потім? Перекроювати список?», – сказав він. Тому, на думку експерта, нові обличчя у списках «старих» виборчих сил не з'являються. У такій ситуації і при такому напруженні пристрастей важко говорити про внутрішньопартійну конкуренцію програм і планів розвитку країни, без яких неможливий подальший розвиток. На думку політолога, Народний список забезпечить оновлення, як депутатського корпусу, так і політики в цілому. «Якщо в парламент потраплять не ті люди, то відповідальність буде не на лідері політичної сили, а на тих, хто голосував за кандидатуру цієї людини через Інтернет або на попередніх голосуваннях. Та й, зрештою, не треба забувати, що в політиці ніхто не дає гарантій. Так, дійсно, можна гарантувати, що наступного разу ця людина не потрапить до списку, оскільки за нього просто не проголосують. Таким чином, включається механізм громадського контролю», - наголошує Карасьов.
Створення системи надійного громадського контролю за політиками і владою називає одним зі своїх головних завдань і сама Королевська. А після презентації «Народного списку» можливість такого контролю вперше в історії української політики виглядає не як красива обіцянка, а як реальний дієвий механізм.