Реальний вибір вектора інтеграції між Європейським Союзом та МС Україна зробить у 2015 році, тобто під час та після президентських виборів. Однак, якщо постане питання вибору на користь Митного союзу, справа може закінчитися розколом країни.
Таку думку висловив керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
Тож, на його думку, Україні не варто поспішати із вступом до МС.
Політолог зазначив: "Янукович може в силу тактичних міркувань (це для нього може бути вигідно, якщо тільки не буде підписано угоду в листопаді 2013 року з Євросоюзом) "пограти" в інтеграцію з Митним союзом. Велика частина його виборців цю ідею підтримає, і з точки зору логіки президентських виборів йому це вигідно буде зробити, але не поспішати із вступом до Митного союзу".
Фесенко переконаний, що Україні слід шукати модель "гнучкої рівноваги, золотої середини" у відносинах і з ЄС, і з МС, щоб отримати економічну вигоду.
"Мало підписати цей договір (угоду про асоціацію, – ред.), треба до і після підписання зробити так, щоб механізми вільної торгівлі спрацювали в плюс Україні. Якщо плюса не буде, ми отримаємо розчарування населення, і в підсумку нас може відкинути убік Євразії", – пояснив експерт.
Він також спрогнозував, що якщо в Євросоюзі економічна та політична ситуація буде йти в бік подолання кризових тенденцій, Україна, можливо, повільно, але неминуче буде дрейфувати в бік Європейського Союзу. "Якщо будуть певні проблеми, то ми, можливо, зависнемо ще деякий час між європейською та євразійською платформою", – наголосив В.Фесенко.
Директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський також дотримується думки, що вибір між ЄС та МС Україна зробить у 2015 році.
Водночас він спрогнозував, що "для самозбереження нинішньої влади керівництво країни змушене буде у виборчій кампанії різко забути про європейську інтеграцію та всіляко наголошувати, що з Європою у нас все підписано, тепер треба вирішити питання з Москвою, Казахстаном тощо. Тому що в іншому разі неможливо зібрати електорат".
Політолог схиляється до думки, що угоду про асоціацію з ЄС у листопаді 2013 року буде підписано.
Євросоюз не хоче відпускати Україну, але й давати їй не має наміру, переконаний Погребинський.
Експерт також пояснив, що і Росія, і Брюссель використовують Україну як якийсь чинник, що або поліпшує переговорні умови між Брюсселем та Москвою, або погіршує. "Якщо Україна наближається до Брюсселя, тоді Брюсселю легше говорити з Москвою... Якщо навпаки, то Москві легше говорити з Берліном та з Брюсселем. Ми в ролі, скоріше, як об'єкт, який використовують", – висловив думку Погребинський.
Нагадаємо, президент Європейської народної партії Вільфред Мартенс переконаний, що, якщо екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко залишатиметься за ґратами, підписання угоди про асоціацію України з Європейським Союзом не буде.
Своєю чергою, президент Віктор Янукович прогнозує підписання угоди про асоціацію України і ЄС у листопаді. 17 квітня канцлер Німеччини Анґела Меркель після переговорів з прем'єр-міністром Естонії Андрусом Ансіпом зазначила, що Україна ще не готова до підписання угоди про асоціацію з ЄС, оскільки потрібно ще подолати "цілу низку проблем".
25 квітня міністри закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс і міністр європейських справ Данії Микола Ваммен після зустрічі із президентом України Віктором Януковичем заявили, що Європа немає остаточного рішення щодо підписання угоди про асоціацію з Україною, і українській стороні ще багато чого необхідно зробити.
Додамо, країни Митного союзу Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь) підтримали намір України стати спостерігачем у цій організації. Відповідний меморандум підписано 31 травня у Мінську на засіданні глав урядів СНД за участю прем'єра Миколи Азарова. Прем'єр Росії Дмитро Медвєдєв висловив сподівання, що Україна не братиме на себе зобов'язань, які в подальшому перешкоджатимуть інтеграції до ЄЕК.
Як повідомляв ZAXID.NET, 24 березня Микола Азаров в інтерв`ю російському телеканалу «Мир» заявив, що Україна має намір одержати статус спостерігача в Митному союзі. 21 березня прем'єр-міністр РФ Дмитро Медвєдєв заявив, що Україна в статусі спостерігача у Митному союзі не матиме жодних привілеїв і не зможе впливати на прийняття рішень, поки повністю не приєднається до об'єднання.